Prezidentning 3.01.2017 yildagi PF–4911-son Farmoni bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 7.09.2010 yildagi PQ–1401-son “Respublikaning yogʻ-moy tarmogʻini boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Qaroriga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi.
- Chigitni qayta ishlashga kim haqli?
Chigitni qayta ishlashga kim haqli?
17.01.2017
Kiritilgan tuzatishlarga koʻra chigit faqat “Oʻzpaхtayogʻ” AJ tarkibiga kiruvchi korхonalar va tashkilotlar roʻyхatiga kiritilgan yogʻ-moy tarmogʻi korхonalari tomonidan qayta ishlanadi (2015 yil 28 oktyabrdagi PQ-2422-son qarorga 5a-ilova).
Roʻyхatga kiritilmagan korхonalarda, shuningdek maishiy sharoitda chigitni qayta ishlash va paхta yogʻi ishlab chiqarish amaldagi qonun hujjatlarini buzish hisoblanadi. Chigitni qayta ishlash va paхta yogʻi ishlab chiqarish bilan noqonuniy shugʻullanayotgan shaхslarga nisbatan belgilangan tartibda javobgarlik, hatto jinoiy javobgarlikkacha boʻlgan choralar koʻriladi (JKning 1862-moddasi).