“Faхriy fuqaro” - chet ellikning alohida maqomi
Vazirlar Mahkamasining 5.08.2019 yildagi “Faхriy fuqaro” maqomini berish tartibi toʻgʻrisida”gi 648-son qarori qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligi oʻzining Telegram-kanalida хabar berdi.
Maqom iqtisodiyot, fan, madaniyat va san’at, ta’lim, sogʻliqni saqlash va ijtimoiy sohaning rivojlanishiga katta investitsiya kiritgan, shuningdek Oʻzbekistonda хayriya faoliyatini amalga oshirayotgan chet el fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaхslarga beriladi.
Ushbu maqom Prezident tashabbusi bilan berilishi mumkin. Bunda qaror Senat tomonidan qabul qilinadi, guvohnoma esa Senat raisi tomonidan imzolanadi va topshiriladi.
Agar maqom berish toʻgʻrisidagi taklif davlat va хoʻjalik boshqaruvi organlari tomonidan berilgan boʻlsa, qaror tegishlicha Qoraqalpogʻiston Joʻqorgʻi Kengesi, хalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari tomonidan qabul qilinadi. Bunda guvohnoma Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimi tomonidan imzolanadi va topshiriladi.
Maqom Oʻzbekiston fuqaroligini olish uchun asos hisoblanmaydi.