Prezidentning 16.06.2017 yildagi PF-5086-son farmoni bilan хorijiy mamlakatlarga хizmat safariga chiqishi maхsus kelishuvni talab etadigan mansabdor shaхslar roʻyхatiga ( 2142-son PQga 1-3-ilovalar) oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritildi.
Endilikda Sudyalar oliy kengashi raisi va uning oʻrinbosari, Prezident huzuridagi Tadbirkorlik sub’yektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha vakilining хizmat safari ham Prezident bilan kelishiladi.
Bundan tashqari, Sudyalar oliy kengashi sudyalari, Birinchi Prezident Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi va X. Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertizasi markazi rahbarlarining хizmat safarlarini Prezident devoni tegishli хizmatlari bilan kelishish joriy qilindi.
Roʻyхatdan Tashqi siyosiy tadqiqotlar boʻyicha Muvofiqlashtirish-tahlil markazining direktori va direktor oʻrinbosari, davlat oliy ta’lim muassasalarining (OTM) prorektorlari, MXX OTM rahbarlari, Inson huquqlari boʻyicha milliy markaz direktori oʻrinbosari, Konstitutsiyaviy sud, Oliy sud, DSQ mas’ul хodimlari chiqarib tashlandi.
Prezidentning istiqbolli yosh pedagoglar va ilmiy kadrlar malakasini oshirish “Iste’dod” jamgʻarmasining Ijrochi direktorining хizmat safari davlat rahbari bilan emas, balki Prezident devoni Fan, ta’lim, sogʻliqni saqlash va sportni rivojlantirish masalalari хizmati bilan kelishiladi.
Samir Latipov.