Sugʻurtalovchilarning jami kapitali 2,4 baravar oshadi
Bunday imkoniyat sugʻurta tashkilotlari ustav kapitalining minimal miqdorini 2020-2022 yillarda bosqichma-bosqich oshirish tufayli yuzaga keladi (Prezidentning 2.08.2019 yildagi PQ-4412-son qaroriga qarang).
Eslatib oʻtamiz, sugʻurtalovchining boshlangʻich ustav kapitali muassislar tomonidan litsenziya olish paytiga shakllantirilgan boʻlishi va belgilangan minimal miqdordan kam boʻlmasligi kerak. Ustav kapitali kamida 90% muassislarning (ishtirokchilarning) pul mablagʻlari bilan shakllantiriladi. Kreditga, garovga olingan mablagʻlar va boshqa jalb qilingan mablagʻlardan foydalanish mumkin emas.
Sugʻurta tashkilotlarining jami ustav kapitali 2019-2022 yillarda 2,4 baravar – hozirgi 0,8 dan 1,2 trln soʻmgacha oshirilishi kerak.  Xususan, sugʻurtalovchilar (qayta sugʻurtalovchilar) ustav kapitalining minimal qiymatini bosqichma-bosqich oshirish bunday natijalarga erishishda yordam beradi.