- Suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq stavkalari indeksatsiya qilindi
Suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq stavkalari indeksatsiya qilindi
Suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq stavkalari 2016 yildagiga nisbatan oʻrtacha hisobda 20%ga indeksatsiya qilingan. Indeksatsiya suv resurslaridan yanada samarali foydalanish hamda davlat byudjetining daromad bazasini mustahkamlash maqsadida amalga oshirilgan.
Eslatib oʻtamiz, Suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliqning soliq solish ob’yekti yer usti va yer osti manbalaridan foydalaniladigan suv hajmi hisoblanadi. Soliq stavkalari soliq toʻlovchilar toifalari boʻyicha foydalanilgan 1 kub metr suv uchun soʻmda belgilangan. Bunda alkogolsiz ichimliklar ishlab chiqaruvchi korхonalar soliq solish tizimidan — umumbelgilangan yoki soddalashtirilgan tartibni qoʻllashdan qat’i nazar suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliqni toʻlashadi.
Mazkur hujjatning toʻliq matni bilan, u bilan bogʻlangan boshqa qonun hujjatlariga sharhlar va havolalar bilan «Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi» aхborot-qidiruv tizimida tanishish mumkin.