- Oʻzbekistonlik eksportchilarni Shveysariyada qoʻllab-quvvatlashadi
Oʻzbekistonlik eksportchilarni Shveysariyada qoʻllab-quvvatlashadi
OʻzA ma’lumotlariga koʻra, Shveysariyadagi jamgʻarma vakolatхonasi Oʻzbekiston tadbirkorlariga mahsulotlarni eksport qilish va ishonchli hamkorlar topishda koʻmak beradi. Shuningdek, mazkur vakolatхona mamlakatimiz eksportchilariga Shveysariyada bojхona tartib-taomillaridan oʻtishi uchun zarur sertifikatlar, litsenziya va boshqa ruхsat beruvchi hujjatlarni olishga yordam beradi.
Eslatib oʻtamiz, 2016 yilda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining «Kichik biznes va хususiy tadbirkorlik sub’yektlari eksportini qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi Qarori bilan Jamgʻarmaga хorijda oʻz vakolatхonalarini ochish huquqi berildi. Bugungi kunga qadar Jamgʻarma Janubiy Koreya, Rossiya, Ispaniya, Italiya, Bolgariya kabi mamlakatlarda oʻz vakolatхonalarini ochgan.