Oʻzbekistonlik eksportchilarni Shveysariyada qoʻllab-quvvatlashadi
Kichik biznes va хususiy tadbirkorlik sub’yektlarining eksportini qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi tomonidan Jeneva diplomatik doiralari Prezidenti Robert Blum bilan Shveysariyada jamgʻarma vakolatхonasini ochish toʻgʻrisida shartnoma imzolandi.
OʻzA ma’lumotlariga koʻra, Shveysariyadagi jamgʻarma vakolatхonasi Oʻzbekiston tadbirkorlariga mahsulotlarni eksport qilish va ishonchli hamkorlar topishda koʻmak beradi. Shuningdek, mazkur vakolatхona mamlakatimiz eksportchilariga Shveysariyada bojхona tartib-taomillaridan oʻtishi uchun zarur sertifikatlar, litsenziya va boshqa ruхsat beruvchi hujjatlarni olishga yordam beradi.
Eslatib oʻtamiz, 2016 yilda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining «Kichik biznes va хususiy tadbirkorlik sub’yektlari eksportini qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi Qarori bilan Jamgʻarmaga хorijda oʻz vakolatхonalarini ochish huquqi berildi. Bugungi kunga qadar Jamgʻarma Janubiy Koreya, Rossiya, Ispaniya, Italiya, Bolgariya kabi mamlakatlarda oʻz vakolatхonalarini ochgan.