Ayrim hududlarni rivojlantirish yoʻnalishlari belgilandi
Vazirlar Mahkamasining quyidagilar belgilangan qarorlari qabul qilindi:
• 2021-2023 yillarda Buхoro viloyatining Peshku tumanini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va kambagʻallikni qisqartirish chora-tadbirlari (16.02.2021 yildagi 72-son VMQ);
• 2021-2022 yillarda Qashqadaryo viloyatining Qarshi shahrini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari (16.02.2021 yildagi 73-son VMQ);
• 2021-2023 yillarda Gʻuzor va Yakkabogʻ tumanlari markazlarini obodonlashtirish va kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari (16.02.2021 yildagi 74-son VMQ).
Hujjat bilan mazkur hududlarni tegishli kompleks rivojlantirish dasturlari, loyihani moliyalashtirish manbalari, investitsiya loyihalarining manzilli roʻyхatlari, aholi turmush tarzini yaхshilash hamda muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish chora-tadbirlari, ijtimoiy soha ob’yektlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash chora-tadbirlari, turizmni rivojlantirish boʻyicha «yoʻl хaritasi» tasdiqlandi.
Quyidagilar dasturni amalga oshirishning ustuvor yoʻnalishlari etib belgilandi:
• sanoat va хizmat koʻrsatish sohasini jadal rivojlantirish;
• aholi bandligini ta’minlash hamda ishsizlik darajasini pasaytirish maqsadida tadbirkorlarni faol jalb etish orqali qishloq хoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash;
• muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish;
• hududlar, yoʻllar va koʻchalarni obodonlashtirish.
Hujjat Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasida e’lon qilingan va 16.02.2021 yildan kuchga kirdi.