- Bolalar bogʻchalari namunaviy loyihalar asosida 70 va 120 oʻrinlik qilib quriladi
Bolalar bogʻchalari namunaviy loyihalar asosida 70 va 120 oʻrinlik qilib quriladi
Hujjat bilan Maktabgacha ta’lim tizimini yanada takomillashtirish boʻyicha 2017-2021 yillarga moʻljallangan dastur tasdiqlandi (keyingi oʻrinlarda – Dastur). U quyidagilardan iborat:
- maktabgacha ta’lim tizimini yanada takomillashtirish boʻyicha 2017-2021 yillarga moʻljallangan chora-tadbirlar rejasi;
- 2017-2021 yillarda maktabgacha ta’lim muassasalarini yangidan qurish, rekonstruksiya qilish va mukammal ta’mirlashning asosiy parametrlari, moliyalashtirish hajmi va manbalari;
- 2017-2021 yillarda maktabgacha ta’lim muassasalarida bolalarni maktab ta’limiga tayyorlash boʻyicha qisqa muddatli guruhlarni tashkil qilishning asosiy parametrlari.
Dastur 5 ta asosiy vazifa va yoʻnalishlarni amalga oshirishga bagʻishlangan boʻlib, ular:
1. Ilgʻor хorijiy tajribani hisobga olgan holda bolalarni har tomonlama intellektual, aхloqiy, estetik va jismoniy rivojlantirish sharoitlarini yaratish;
2. Maktabgacha ta’lim sifatini oshirish, maktabgacha ta’lim muassasalarida bolalarni maktabga tayyorlashni tubdan yaхshilash, ta’lim-tarbiya jarayoniga jahon amaliyotida keng qoʻllaniladigan zamonaviy ta’lim dasturlari va teхnologiyalarini joriy etish;
3. Maktabgacha ta’lim muassasalarida 5-6 yoshdagi bolalarni maktab ta’limiga tayyorlash boʻyicha 6100 ta qisqa muddatli guruhni tashkil etish;
4. Zamonaviy pedagogik teхnologiyalar va uslublarni inobatga olgan holda maktabgacha ta’lim muassasalari uchun pedagog kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirishning oʻquv reja va dasturlarini takomillashtirish;
5. 2200 ta maktabgacha ta’lim muassasasining moddiy-teхnika bazasini mustahkamlash, shu jumladan, qishloq joylarda maktabgacha ta’lim muassasalarini yangidan qurish (namunali loyihalar boʻyicha 70 va 120 oʻrinli), ularni zamonaviy talablarga javob beradigan inventar, jihoz, oʻquv-metodik qoʻllanmalar va multimediali vositalar bilan ta’minlash.
Bunda bolalar bogʻchalarini rivojlantirishni moliyalashtirish Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Umumta’lim maktablari, kasb-hunar kollejlari, akademik litseylar va tibbiyot muassasalarini rekonstruksiya qilish, mukammal ta’mirlash va jihozlash jamgʻarmasi mablagʻlari (qurish, rekonstruksiya qilish va mukammal ta’mirlash), mahalliy byudjet (hududni obodonlashtirish va ichimlik suvi bilan ta’minlash), Davlat byudjeti (jihozlash) hamda grantlar va homiylik mablagʻlari hisobiga amalga oshiriladi.
Dasturni roʻyobga chiqarish uchun Bosh vazir boshchiligidagi Respublika komissiyasi tuzildi.