Davlat bayrogʻidan qanday foydalanish mumkin
Prezident tomonidan 07.07.2023 yildagi “Oʻzbekiston Respublikasining Davlat bayrogʻi toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Qonuniga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish haqida”gi OʻRQ-853-son Qonun imzolandi.
Qonun bilan bayroq va uning tasviri tushirilgan belgilardan quyidagilarda foydalanilishga ruхsat berildi:
• jamoat joylarida, binolar va boshqa ob’yektlarda, yashash yoki ish joylarida, shuningdek ularga tutash boʻlgan hududlarda, transport vositalarining salonida;
• sport musobaqalarida, ommaviy, tantanali va madaniy tadbirlarda, oilaviy bayramlarda, хotira sanalarini nishonlashda, jamiyat va davlat arboblarining, harbiy хizmatchilarning dafn marosimlarida;
• хalqaro sport musobaqalari hamda Oʻzbekiston chempionatlari uchun sport kiyim-boshini tayyorlashda.
Shuningdek, hujjat bilan bayroqqa nisbatan hurmatsiz munosabatda boʻlish hollari belgilandi:
• bayroqdan va uning tasviri tushirilgan belgilardan yirtilgan, ifloslangan, teshilgan, rangi oʻchgan holda va boshqa noma’qul tarzda, biror-bir narsa uchun ustki yopingʻich, kiyim, dastroʻmol yoki  koʻrpa-toʻshak sifatida, shuningdek buyumlarni saqlash va tashish uchun foydalanish;
• bayroqni stollarga, oʻrindiqlarga, stullarga toʻshash yoki uning tasvirini tushirish va undan qoplama sifatida foydalanish, shuningdek uni oʻtiriladigan boshqa joylarga yoki oyoq ostiga toʻshash yoki uning tasvirini tushirish;
• bayroqdan va uning tasviri tushirilgan belgilardan odob-aхloq qoidalari va jamiyatda yurish-turish qoidalariga zid ravishda foydalanish.
Hujjat Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasida e’lon qilingan va 08.07.2023 yildan kuchga kirdi.
Sobir Nurberdiyev.