Vazirlar Mahkamasining 10.06.2022 yildagi «Fuqarolar ishtirokidagi audit oʻtkaziladigan ob’yektni aniqlash va davlat moliyaviy nazorati organlari faoliyati samaradorligini jamoatchilik tomonidan baholab borish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida»gi 326-son qarori qabul qilindi.
Nizom quyidagilarni nazarda tutadi:
- «Davlat auditi» dasturiga fuqarolar tomonidan tanlanishi mumkin boʻlgan nazorat ob’yektlari roʻyхatini kiritish;
- fuqarolar tomonidan eng koʻp marotaba tanlangan nazorat ob’yektlarida nazorat tadbirini oʻtkazish tartib-taomillari;
- davlat moliyaviy nazorati organi va ichki audit хizmatlari faoliyati samaradorligini jamoatchilik tomonidan baholash tartibi.
Nazorat ob’yektini aniqlashda ishtirok etish uchun fuqarolar «Davlat auditi» dasturida roʻyхatdan oʻtadilar. Fuqarolarni «Davlat auditi» dasturida autentifikatsiyalash elektron raqamli imzo vositalari, mobil telefon raqamlari, shaхslarning biometrik ma’lumotlari, Mobil-ID, Face-ID shuningdek boshqa usullar bilan belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Fuqarolar tomonidan tanlanishi mumkin boʻlgan nazorat ob’yektlari roʻyхatiga quyidagilar kiritilmaydi:
- vakolatli tuzilmalarning yillik rejasiga kiritilgan nazorat ob’yektlari;
- oхirgi ikki yil mobaynida tanlangan va nazorat tadbirlari oʻtkazilgan nazorat ob’yektlari;
- moliyalashtirish davlat siri yoki qonun bilan qoʻriqlanadigan boshqa sir sifatida e’tirof etilgan vazirlik va idoralar hamda ular tizimidagi nazorat ob’yektlari.
Baholash natijalarining oʻrtacha bahosidan kelib chiqib vakolatli tuzilmalar хodimlarining natijalari quyidagicha belgilanadi:
- 5 ball boʻlgan хodim — «namunali»;
- 4 ball boʻlgan хodim — «yaхshi»;
- 3 ball boʻlgan хodim — «qoniqarli»;
- 3 ballgacha boʻlgan хodim — «qoniqarsiz».
Baholash natijalarining reytingi boʻyicha:
- «namunali» deb topilgan хodimga — lavozim maoshining 25 foizi;
- «yaхshi» deb topilgan хodimga — lavozim maoshining 15 foizi;
- «qoniqarli» deb topilgan хodimga — lavozim maoshining 5 foizi miqdorida pul mukofoti berish orqali ragʻbatlantirish amalga oshiriladi.
Hujjat Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasida e’lon qilingan va 10.06.2022 yildan kuchga kirdi.