- Ishlamayapsizmi – imtiyozlarni qaytaring
Ishlamayapsizmi – imtiyozlarni qaytaring
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari kollejni tamomlagandan keyin bir yil mobaynida YaTT sifatida davlat roʻyхatidan oʻtgan taqdirda ularga imtiyoz taqdim etiladi: davlat roʻyхatidan oʻtgan sanadan e’tiboran qat’iy belgilangan soliqni toʻlashdan 6 oy muddatga ozod etiladi. Ammo davlat roʻyхatidan oʻtilgan paytdan boshlab 12 oy ichida faoliyatini tugatsa, faoliyatni amalga oshirgan barcha davr uchun, shu jumladan, imtiyozli 6 oy uchun ham soliq toʻlashi zarur (SKning 375-moddasi).
Endi mazkur moddaga kiritilgan qoʻshimchalar asosida ushbu norma bitiruvchi boʻlgan YaTTning faoliyati uch oydan koʻp muddatga toʻхtatib turilganda ham qoʻllaniladi.
Masalan, kollej bitiruvchisi YaTT sifatida yanvar oyida roʻyхatdan oʻtdi. Umumiy qoidaga koʻra u yanvar oyidan iyun oyiga qadar qat’iy belgilangan soliqni toʻlashdan ozod etiladi. Ammo agar u faoliyatini, masalan, sentyabr oyida toʻrt oyga toʻхtatib tursa, yanvardan avgustga qadar boʻlgan davr, ya’ni faoliyat amalga oshirilgan butun davr uchun soliqni toʻlashi kerak.