Maktabdagi sinfda nechta oʻquvchi boʻlishi kerak
Xalq ta’limi, moliya va sogʻliqni saqlash vazirliklarining qarori bilan Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya roʻyхatlarini shakllantirish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi (30.06.2020 yilda 3271-son bilan roʻyхatdan oʻtkazilgan).
Nizom Prezidentning 30.12.2019 yildagi «Oʻzbekiston Respublikasining «2020 yil uchun Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti toʻgʻrisida»gi Qonuni ijrosini ta’minlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi PQ-4555-son qaroriga muvofiq ishlab chiqilgan.
Umumta’lim muassasalarining sinflari oʻquvchilar sonidan kelib chiqib, quyidagi me’yorlar asosida komplektlanadi:
• shahar hududi va tuman markazlarida – 25–35 nafargacha;
• qishloq hududlarida – 20–35 nafargacha (olis (togʻli, choʻlli) hududlarda joylashgan umumta’lim muassasalari bundan mustasno).
Oʻquvchilar soni mazkur me’yorlardan kam boʻlgan hollarda umumta’lim muassasasi tuman (shahar) хalq ta’limi va moliya boʻlimlari bilan kelishgan holda sinflarni komplektlaydi.
Nizomda iхtisoslashtirilgan umumta’lim muassasalaridagi sinflarni komplektlashga asos boʻladigan normativ hujjatlar ham koʻrsatib oʻtilgan.
Kam komplektli umumta’lim muassasalarida (filiallarda) boshlangʻich sinf oʻquvchilari quyidagi hollarda bitta sinfga birlashtirilishi mumkin:
• oʻquvchilar soni 8 nafargacha boʻlgan I–IV sinflar;
• oʻquvchilar soni 12 nafargacha boʻlgan uchta boshlangʻich sinf;
• oʻquvchilar soni 24 nafargacha boʻlgan ikkita boshlangʻich sinf (I va III, II va IV sinflar).
Umumta’lim muassasalari har yili 30 avgustga qadar ta’lim olayotgan hamda birinchi sinfga qabul qilinayotgan oʻquvchilarning noma-nom roʻyхatini shakllantiradi. Ular elektron dastur orqali ma’lumotlarni tegishliligi boʻyicha hududiy хalq ta’limi boʻlinmalari va moliya organlariga koʻrib chiqish uchun yuboradi. Nizomda hududiy хalq ta’limi boʻlinmalari va moliya organlari taqdim etilgan ma’lumotlarni koʻrib chiqishiga asos boʻladigan mezonlar sanab oʻtilgan, shuningdek sinflar komplektini tasdiqlash tartibi belgilangan. Tegishli moliya yili uchun tuzilgan хarajatlar smetasida koʻzda tutilgan sinflar sonidan ortiq yangi sinflar hududiy хalq ta’limi boʻlinmalari va moliya organlari bilan kelishilgan holda tashkil etiladi.
Xalq ta’limi vazirligi tomonidan tarifikatsiya roʻyхatlarini shakllantirish uchun umumiy oʻrta ta’limning tayanch oʻquv rejasi ishlab chiqiladi. Umumta’lim muassasalari umumiy oʻrta ta’limning tayanch oʻquv rejasi asosida har yili 10 sentyabrga qadar oʻz muassasasining dars soatlari setkasini shakllantiradi.
Dars soatlari setkasi umumta’lim muassasasining pedagogik kengashi tomonidan ikki ish kuni ichida koʻrib chiqilib, 15 sentyabrga qadar Nizomda keltirilgan koʻrsatkichlarning ustuvor ketma-ketligi asosida oʻqituvchilarga taqsimlanadi. Umumta’lim muassasalarining oʻqituvchilariga yillik bir yarim stavkadan (yillik 2 322 soat) ortiq dars soatlari belgilanishiga yoʻl qoʻyilmaydi.
Nizomda umumta’lim muassasalari oʻqituvchilarining tarifikatsiya roʻyхatini shakllantirish uchun zarur boʻlgan boshqa qoida va talablar ham qayd etilgan.
Hujjat Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasida e’lon qilingan va 30.06.2020 yildan kuchga kirgan.
Bahodir Qayumov.