Nogironligi boʻlgan shaхslar ishlari boʻyicha idoralararo kengash tashkil etildi
Vazirlar Mahkamasining 29.04.2021 yildagi “Nogironligi boʻlgan shaхslar ishlari boʻyicha idoralararo kengash faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi 257-son qarori qabul qilindi.
• Nogironligi boʻlgan shaхslar ishlari boʻyicha idoralararo kengash (keyingi oʻrinlarda - Idoralararo kengash) tarkibi;
• Nogironligi boʻlgan shaхslar ishlari boʻyicha idoralararo kengash toʻgʻrisida nizom.
Bosh vazirining ijtimoiy rivojlantirish masalalari boʻyicha oʻrinbosari Idoralararo kengash raisi hisoblanadi. Tibbiy-ijtimoiy хizmatlarni rivojlantirish agentligi - uning ishchi organi.
Nizom Idoralararo kengashning asosiy vazifalari, funksiyalari, huquqlari va javobgarligi, uning faoliyati tartibi, shuningdek uning samaradorligiga doir talablarni belgilaydi.
Quyidagilar Idoralararo kengashning asosiy vazifalari hisoblanadi:
• nogironligi boʻlgan shaхslarning huquqlarini ta’minlash sohasidagi davlat siyosatini amalga oshiruvchi davlat organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyatini muvofiqlashtirish;
• nogironligi boʻlgan shaхslarning sogʻligʻini tiklash, ularni reabilitatsiya qilish, ijtimoiy himoya qilish va huquqlarini ta’minlashga doir davlat dasturlarini amalga oshirishda ishtirok etish;
• nogironligi boʻlgan shaхslarning ta’lim olishi, ularni kasbga tayyorlash, qayta tayyorlash, malakasini oshirish, mehnat qilishi va bandligiga koʻmaklashish;
• nogironligi boʻlgan shaхslarning jamiyat va davlat hayotida toʻla huquqli tarzda ishtirok etishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratishda ishtirok etish.
Hujjat Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasida e’lon qilingan va 30.04.2021 yildan kuchga kirdi.