Марказий банк айрим низомларга ўзгартиришлар киритди
Марказий банк Бошқарувининг қарорлари билан қуйидаги ҳужжатларга ўзгартиришлар киритилди:
Тижорат банкларида лизинг операцияларини амалга ошириш ва уларнинг бухгалтерия ҳисобини юритиш тартиби тўғрисидаги низом (рўйхат рақами 1648-5, 2016 йил 6 декабрь);
Тижорат банклари томонидан йирик инвестиция лойиҳаларини синдициялаштирилган кредитлашни амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низом (рўйхат рақами 1509-2, 2016 йил 6 декабрь).
Умуман олганда, кўрсатилган Низомлар қонун ҳужжатларига мувофиқлаштирилди.
Хусусан, аниқлаштирилишича, агар аризачи янги ташкил этилган юридик шахс, якка тартибдаги тадбиркор, юридик шахс ташкил этмаган ҳолда фаолият юритаётган деҳқон хўжалиги ҳисобланса, у банкка бухгалтерия балансини, 90 кундан ортиқ муддатдаги қарзларга доир солиштириш далолатномаларини, молиявий натижалар тўғрисидаги ҳисоботни тақдим этмайди.
Ҳужжатлар давлат тилида қабул қилинган ва 2016 йил 12 декабрда кучга кирди.
Мазкур ҳужжатларнинг матни билан, улар билан боғланган бошқа қонун ҳужжатларига шарҳлар ва изоҳлар билан «Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги» ахборот-қидирув тизимида танишиш мумкин.