- Қаттиқ маиший чиқиндилар полигонлари йўриқнома бўйича қурилади
Қаттиқ маиший чиқиндилар полигонлари йўриқнома бўйича қурилади
Ҳужжатда қаттиқ маиший чиқиндилар полигонларини қуриш учун майдонларни танлаш, полигонларнинг қисмлари – кириш йўли, қаттиқ маиший чиқиндиларни жойлаштириш майдони, хўжалик ҳудуди, санитария-муҳофаза зонасини лойиҳалаштириш масалалари батафсил акс эттирилган.
Белгиланишича, полигон ёпилган ва кўкаламзорлаштирилгандан кейин унинг майдонини рекультивация қилишга қуйидаги муддатлар ўтгандан кейин йўл қўйилади:
кўп йиллик ўтлар экилган, ҳайдалма ерлар, пичанзор, майсазорлар барпо этилганда – камида 1 йил;
дарахтлар, буталар, уруғидан кўкартириладиган кўчатлар экилганда – камида 2 йил.
Йўриқнома радиоактив чиқиндилар, биологик чиқиндилар, даволаш-профилактика муассасалари чиқиндилари, зарарли моддаларни атроф-муҳитга (атмосферага) чиқариб ташлаш ва зарарли моддаларни сув объектларига оқизиб юбориш билан боғлиқ муносабатларга нисбатан татбиқ этилмайди.
Ҳужжат давлат тилида қабул қилинган.
Буйруқ Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатлари тўпламининг 2016 йил 18 июлдаги 28-сонида расмий эълон қилинган кундан эътиборан кучга киради.
Мазкур ҳужжатнинг матни билан, у билан боғланган бошқа қонун ҳужжатларига шарҳлар ва изоҳлар билан «Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги» ахборот-қидирув тизимида танишиш мумкин.