Xalqlar doʻstligi kuni 30 iyulda nishonlanadi
Oliy Majlis Senatining oʻn ikkinchi yalpi majlisida 5.02.2021 yildagi «Xalqlar doʻstligi kunini belgilash toʻgʻrisida»gi OʻRQ-972-son Qonun ma’qullandi. 10 fevral kuni ushbu Qonun Oʻzbekiston Prezidenti tomonidan imzolandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning parlamentga yoʻllagan Murojaatnomasida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining rezolyutsiyasi bilan har yili 30 iyul – Xalqaro doʻstlik kuni sifatida keng nishonlanishini inobatga olib, ushbu sanani Xalqlar doʻstligi kuni deb belgilash taklif etilgan edi.
Bundan tashqari, Prezidentning 2.03.2020 yildagi Farmoniga muvofiq tasdiqlangan «Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili» Davlat dasturida «Xalqlar doʻstligi va umumхalq birdamlik kunini belgilash toʻgʻrisida»gi Qonun loyihasi ishlab chiqish topshirigʻi belgilangan.
«Xalqlar doʻstligi kunini belgilash toʻgʻrisida»gi Qonunda хalqimizga хos bagʻrikenglik va azaliy doʻstlik gʻoyalari ifoda topgan. Bugungi kunda mamlakatimizda 130 dan ziyod millat va elatlar hamda 16 ta diniy konfessiya vakillari istiqomat qilib, 141 ta milliy-madaniy markaz va 36 ta doʻstlik jamiyati faoliyat yuritmoqda.
Hujjat Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasida e’lon qilingan va 10.02.2021 yildan kuchga kirdi.