- Iqtisodiyot vazirligi joylarda faoliyatni faollashtiradi
Iqtisodiyot vazirligi joylarda faoliyatni faollashtiradi
Eslatib oʻtamiz, 22.02.2016 yildan yigʻma boshqarmalar va hududlarni kompleks rivojlantirish boʻlimlari viloyatlar, Toshkent shahri, tuman va shaharlar hokimliklari tuzilmasi tarkibida edi.
Lavozimga tayinlash va undan ozod etishning quyidagi tartibi tasdiqlandi:
- Qoraqalpogʻiston Respublikasi iqtisodiyot vaziri – iqtisodiyot vaziri bilan kelishilgan holda Joʻqorgʻi Kenges tomonidan;
- viloyatlar hamda Toshkent shahar iqtisodiyot va hududlarni kompleks rivojlantirish bosh boshqarmalari boshliqlari – tegishli viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari bilan kelishilgan holda iqtisodiyot vaziri tomonidan;
- tuman hamda shahar iqtisodiyot va hududlarni kompleks rivojlantirish boʻlimlari boshliqlari – iqtisodiyot vaziri bilan kelishilgan holda, shuningdek tegishli tuman va shaharlar hokimlarining taqdimnomasiga binoan Qoraqalpogʻiston Respublikasi iqtisodiyot vaziri, iqtisodiyot va hududlarni kompleks rivojlantirish bosh boshqarmalarining boshliqlari tomonidan.
Iqtisodiyot vazirligi markaziy apparatining Ishlab chiqaruvchi kuchlarni joylashtirish va hududlarni kompleks rivojlantirish bosh boshqarmasiga qoʻshimcha 12 ta shtat birligi ajratilib, ushbu bosh boshqarma iqtisodiyot vazirining birinchi oʻrinbosariga boʻysundirildi.
Qaror bilan koʻrsatib oʻtilgan boʻlinmalarning asosiy vazifalari, shuningdek, ularning tuzilmalari, хodimlarining cheklangan soni hamda mehnatiga haq toʻlash razryadlari tasdiqlandi.
Mazkur hujjatning matni bilan, u bilan bogʻlangan boshqa qonun hujjatlariga sharhlar va havolalar bilan «Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi» aхborot-qidiruv tizimida tanishish mumkin.
Oleg ZAMANOV,
ekspertimiz.
Mavzuga doir materiallar: