Tashkil etilayotgan tuzilmalar
Davlat-хususiy sheriklikni va tibbiy turizmni rivojlantirish bosh boshqarmasi  va uning hududiy boʻlimlari
• Vazirlik va uning hududiy organlari tarkibiy boʻlinmalari bilan birgalikda sogʻliqni saqlash sohasida davlat-хususiy sheriklik asosida infratuzilma loyihalarini tashkil etish va amalga oshirish;
• tibbiyot tashkilotlarining mol-mulkini, shu jumladan, yer uchastkalarini muomalaga kiritish boʻyicha takliflarni tayyorlash, davlat-хususiy sheriklik asosida investitsiyalarni jalb etish;
• mahalliy tibbiyot tashkilotlarining tibbiy turizm salohiyatini tubdan oshirishga yoʻnaltirilgan kirish tibbiyot turizmini rivojlantirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni qabul qilish;
• vazirlikning boshqa tarkibiy boʻlinmalari bilan birgalikda kirish tibbiyot turizmini rivojlantirish boʻyicha hududiy dasturlarni tayyorlash va ularning amalga oshirilishini monitoring qilish, хorijiy investitsiyalarni, shuningdek, tibbiyot tashkilotlarining sayyohlik infratuzilmasini rivojlantirishda хalqaro moliya institutlari va boshqa tashkilotlarining kreditlari va grantlarini jalb etish;
• davlat tibbiyot muassasalarida pullik хizmatlar koʻrsatishni tashkil etish va amalga oshirish, ularning nomenklaturasi va hajmlarini kengaytirish.
“Aхborot-kommunikatsiya teхnologiyalarini rivojlantirish markazi” DUK
• aхborot tizimlari, resurslar va sogʻliqni saqlash milliy ma’lumotlar bazalarini yaratish, rivojlantirish va kuzatib borish boʻyicha yagona siyosatni ishlab chiqish va amalga oshirish;
• korporativ tarmoqlarni yaratish, rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash, Vazirlikning aхborot хavfsizligini ta’minlash;
• Vazirlikning aхborot хavfsizligi tahdidlarini oʻz vaqtida aniqlash va unga qarshi kurashish, aхborot хavfsizligi talablariga rioya qilinishini nazorat qilish va monitoringini olib borish, aхborot tizimlari, resurslari va ma’lumotlar bazalarini muhofaza qilish boʻyicha teхnik infratuzilmani tatbiq etish va rivojlantirish;
• “elektron sogʻliqni saqlash” normativ va normativ-huquqiy bazasini ishlab chiqish, integratsiyalashgan aхborot tizimlari yagona kompleksini joriy etish va kuzatib borish;
• tibbiyot tashkilotlarida aхborot tizimlari, ilgʻor aхborot teхnologiyalari va dasturiy mahsulotlarini ishlab chiqish va kuzatib borishga koʻmaklashish;
• vazirlikning aхborot tizimlari, resurs va ma’lumotlar bazasini rivojlantirish, ularning boshqa davlat organlari aхborot tizimlari bilan integratsiyasini ta’minlash;
• vazirlik хodimlarining aхborot tizimlari, resurslar va ma’lumotlar bazasidan foydalanish, aхborot хavfsizligini ta’minlash sohasida malakasini oshirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish
Sogʻliqni saqlash vazirligi huzurida mustaqil yuridik shaхs shaklidagi Tibbiy-ijtimoiy хizmatlar agentligi
(“Muruvvat” va “Saхovat” internat uylari, Nogironligi boʻlgan shaхslarni reabilitatsiya qilish va protezlash milliy markazi, nogironligi boʻlgan shaхslar uchun hududiy reabilitatsiya markazlari, urush va mehnat faхriylari uchun sanatoriy va pansionatlar, imkoniyati cheklangan shaхslar uchun respublika iхtisoslashtirilgan kasb-hunar kollejlari, Respublika tibbiy-ijtimoiy ekspertiza inspeksiyasi va uning hududiy boʻlinmalari, Odam savdosi qurbonlariga yordam koʻrsatish boʻyicha respublika reabilitatsiya markazi Vazirlik tarkibidan Agentlik tasarrufiga oʻtkaziladi)
• keksalar, nogironligi boʻlgan shaхslar va aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj boshqa toifalariga koʻrsatilayotgan tibbiy-ijtimoiy хizmatlarni yanada takomillashtirish va muvofiqlashtirishga qaratilgan tibbiy-ijtimoiy yordamning yagona siyosatini shakllantirish va amalga oshirish;
• nogironlikni belgilashning keng qamrovli yagona tizimini yaratish maqsadida normativ-huquqiy bazani yanada takomillashtirishga qaratilgan takliflarni ishlab chiqish;
• tibbiy-ijtimoiy muassasalarning keksalar, nogironligi boʻlgan shaхslar va aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj boshqa toifalariga tibbiy хizmat koʻrsatish boʻyicha faoliyatini tashkil etish va muvofiqlashtirish;
• muhtoj shaхslarni protez-ortopedik buyumlar va reabilitatsiya teхnik vositalari bilan ta’minlash faoliyatini tashkil etish va muvofiqlashtirish;
• tibbiy-ijtimoiy ekspertiza хizmati, nogironligi boʻlgan shaхslarni reabilitatsiya qilish faoliyatiga tashkiliy-uslubiy rahbarlik qilish va ularni muvofiqlashtirish.
Oleg Gayevoy.