- Ўзбекистонда чет эл паспортлари жорий қилиниши мумкин
Ўзбекистонда чет эл паспортлари жорий қилиниши мумкин
Ўзбекистон фуқароларига мамлакат ичида фойдаланиш ва хорижга чиқиш учун алоҳида паспортлар бериш тартибини барпо этиш таклиф қилинаётир. Бунда чиқиш учун рухсатнома (стикер)ни расмийлаштириш зарурати бекор бўлади.
Бундан ташқари, аэропорт ва вокзалларда замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш орқали чегара тартиб-таомилларини соддалаштириш таклиф этилмоқда. Улар орасида: чегара назорати органларига йўловчилар ҳақидаги маълумотларни олдиндан тақдим этиш амалиётини жорий қилиш, автоматлаштирилган паспорт назорати ва чегарани кесиб ўтаётган фуқароларни қидирувга берилган шахсларнинг фотография маълумотлар базаси билан солиштириш учун кабиналар ўрнатиш.
Шунингдек, судларга алоҳида асослар бўйича хорижга чиқишни чеклаш ҳуқуқини бериш ва божхона ҳудудига кириш ва ундан чиқиш учун “яшил” ва “қизил” йўлакларни яратиш режалаштирилаётир.
Ушбу янгиликларни 2017 йилнинг III-чорагида жорий этиш режалаштирилмоқда.
Лойиҳа ўзгартирилиши, унга қўшимчалар киритилиши ёки рад этилиши мумкин.