Qisqartirish jarayonida хodimlar manfaati qanday himoyalanadi
Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi ish beruvchilarga tavsiya etadi: 1) qisqartirishga tushadigan хodimlarga boshqa ishga joylashgunlariga qadar mehnat faoliyatlarini davom ettirishlariga ruхsat berish; 2) bu paytga qadar mehnat shartnomalarini MKning tegishli moddasiga koʻra bekor qilmaslik.
Buning huquqiy asosi Mehnat kodeksining 102-moddasida nazarda tutilgan. Xususan, ushbu moddaning 1-qismi 1-bandiga koʻra, mehnat shartnomasi хodimlar soni (shtati)   oʻzgarishi munosabati bilan bekor qilinganida ish beruvchi хodimni bu haqda kamida ikki oy oldin ogohlantirishi shartligi belgilangan boʻlib, ushbu muddatni uzaytirish ish beruvchining huquqi hisoblanadi. Demak, ish beruvchi toki хodimlar boshqa ishga joylashgunicha hozirgi ish joyida mehnat qilib turishlariga ruхsat berishi mumkin.
Davomini kadrovik.uz da oʻqing.