Малака сертификатини беришнинг янги тартиби молия вазирининг буйруғи билан тасдиқланди ва 2019 йил 23 мартдан кучга киради
Апрель ойининг биринчи якшанбаси – геологлар куни
Президент томонидан 26.12.2018 йилдаги «Ўзбекистон Республикаси геология соҳаси ходимлари кунини белгилаш тўғрисида»ги ЎРҚ-509-сон Қонун имзоланди
Табиий пардозбоп тошларни қазиб олувчиларга – солиқ ва божхона имтиёзлари
Президентнинг 26.12.2018 йилдаги «Норуда фойдали қазилмаларни ўз ичига олган ер қаъри участкаларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПҚ–4078-сон қарори имзоланди
Хусусий қўриқлаш фирмалари ишлашига яна рухсат берилади
2019 йилда Ўзбекистон Республикасида жамоат хавфсизлигини таъминлаш самарадорлигини ошириш бўйича «йўл харитаси» тасдиқланди
2019 йил 1 январдан Вазирлар Маҳкамасига солиқ ва бошқа мажбурий тўлов бўйича имтиёзлар бериш, ҳатто уларни тўлашдан тўлиқ озод этиш ҳуқуқи берилди
ҚҚС–2019: тўловчилар доираси кенгаяди, ҳисоб-китобнинг соддалаштирилган тартиби жорий этилади, узоқ муддатли активлар ҳисобга олинади
2019 йилдан бошлаб ҚҚС тўловчилар доираси кенгаяди. Айрим тоифадагилар учун ҚҚСни ҳисоб-китоб қилишнинг соддалаштирилган тартиби жорий этилади. Узоқ муддатли активлар бўйича ҚҚСни ҳисобга олиш мумкин бўлади
Шахсий маълумотларни ҳимоя қилиш кучайтирилади
Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида 25 декабрь куни 3 та қонун лойиҳаси кўриб чиқилди. Кун тартибида парламент сўрови ҳам бўлди
Соддалаштирилган ҚҚС – «ўрта» бизнес учун янги солиқ
Солиқ кодекси 40-1-боб билан тўлдирилди, бу билан қўшилган қиймат солиғини ҳисоблаб чиқариш ва тўлашнинг янги, соддалаштирилган тартиби жорий этилмоқда
Хронометраж кўздан кечириш: мавсумийлик ҳисобга олинади, қўшимча ҳисобланган солиқлар суд орқали ундирилади
Нақд пул тушумидан ташқари, солиқ органлари барча товарларни (ишларни, хизматларни) реализация қилиш ҳажмларини ва ҳатто ишлаб чиқариш ҳажмларини аниқлайдилар. Назорат қилишнинг энг кўп муддати 3 иш кунидан 7 иш кунига қадар узайтирилди