Тадбиркорларга қандай кўмак берилади
Тадбиркорлик субъектларига субсидиялар, солиқ ва божхона имтиёзлари ҳамда преференцияларни уларнинг рейтинг даражасидан келиб чиққан ҳолда тақдим этиш тартиби тасдиқланди.
Сигареталар таркибига талаблар белгиланмоқда
Тамаки маҳсулотлари учун 2025 йилнинг 1 январидан кучга кирадиган техник регламент тасдиқланди.
Болалар гематологияси ва онкологиясини даволашда устувор вазифалар белгиланди
Уларнинг орасида - бемор болаларни зарур дори воситалари ва тиббий буюмлар билан узлуксиз таъминлаш вазифалари бор.
Тошкент ва Жиззах вилоятларида чарм-пойабзал саноати кластерлари ташкил этилади
Саноат зоналарида ташкил этиладиган корхоналар мол-мулк солиғи, ер солиғи ва сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқдан озод этилади.
Маданий мерос агентлигининг Илмий-эксперт кенгаши нима билан шуғулланади
Кенгашнинг асосий вазифаларидан бири – моддий маданий мерос объектларини муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланиш соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий йўналишларини амалга ошириш юзасидан таклифлар тайёрлаш.
Тўлов тизимларининг хавфсизлиги қандай таъминланади
Марказий банк томонидан тасдиқланган Низом тўлов ахборотини ҳимоя қилиш механизмлари, тўлов ахбороти конфиденциаллиги ва шахсга доир маълумотлар ҳимояси, ахборот тизимлари ходимларининг ваколатлари ва бошқаларни белгилайди.
“Маҳалла еттилиги” фаолиятини баҳолаш механизми такомиллаштирилади
Ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси, хотин-қизлар фаоли, профилактика инспектори, ижтимоий ходим ҳамда солиқ инспекторининг фаолияти энг муҳим самарадорлик кўрсаткичлари (KPI) бўйича баҳоланади.
Маҳаллалар фаолиятини рағбатлантириш жамғармаси ташкил этилади
Ўзбекистон маҳаллалари уюшмасида маҳаллалар фаолиятини такомиллаштириш юзасидан аҳоли мурожаатларини қабул қилиш учун “Саll-марказ” ташкил этилади.
II чоракда 8,12 млрд АҚШ доллари миқдорида хорижий инвестицияларни ўзлаштириш режалаштирилмоқда
Шундан 853,8 млн АҚШ доллари – давлат кафолати остида жалб қилинган хорижий кредитлар.
Қорақалпоғистондаги айрим меҳмонхоналарга субсидия берилади
Субсидия миқдори – ҳар бир хона учун 20 млн сўм.
26 млрд АҚШ доллари миқдоридаги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш чоралари тасдиқланди
Уларни амалга ошириш бўйича келишувларга Учинчи Тошкент халқаро инвестиция форуми ва Хорижий инвесторлар кенгашининг йиғилишида эришилган.
2024 йилда 6 минг га ер майдони аукционга чиқарилади
Ер майдонлари тадбиркорлик ва шаҳарсозлик фаолияти учун мулк ҳуқуқи асосида тақдим этилади.
“Термиз халқаро савдо маркази”: қўшимча чоралар
Президент қарори билан эркин савдо зонасида ишлаб чиқарилаётган саноат ва истеъмол товарларининг экспорт бозорини диверсификация қилиш назарда тутилган.
Ҳудудларда “IТ-шаҳарча”лар ташкил этилади
Улар асосий фаолиятининг йўналишлари – ёшларни рақамли технологиялар соҳасига йўналтириш, уларнинг мазкур соҳада билим эгаллаш бўйича интилишларини рағбатлантириш, ёшларда уларнинг меҳнат бозорида муваффақиятга эришишига ёрдам берувчи рақамли технологиялар соҳасидаги кўникмаларни шакллантириш ва ривожлантириш.
Спорт қонунчилигида нималар ўзгарди
Касбий (ижодий) кириш имтиҳонларини топширишдан озод қилинадиган ва уларга максимал балл бериладиган спортчилар рўйхати белгиланди.
Заргарлик соҳаси ва дам олиш масканларига солиқ имтиёзлари берилмоқда
Имтиёзлар тегишинча 3 ва 2 йилга тақдим этилмоқда.
Суғурталовчиларга жарима қандай қўлланилади
Суғурталовчига нисбатан қўлланиладиган жарималарнинг умумий миқдори устав капитали энг кам миқдорининг 1 фоизидан ошмаслиги керак.
Тўқимачилик, чарм-пойабзал ва электротехника маҳсулотлари учун экспорт нархлари назорат қилинади
Минимал экспорт нархлари белгиланадиган маҳсулотлар рўйхати Инвестицияларни жалб қилиш, саноатни ривожлантириш ва савдони тартибга солиш бўйича Ҳукумат комиссияси томонидан белгиланади.
Зўравонликка учраган аёлларни реабилитация қилиш учун вақтинчалик бошпаналар яратилади
“Инсон” марказлари томонидан тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган шахсларга ҳимоя ордери талаб этмаган ҳолда ижтимоий ва юридик хизматлар кўрсатилади.
Ипак қурти етиштириш ва уни қайта ишлаш бўйича курслар очилмоқда
Ипакчилик соҳасида бозор механизмларини жорий қилишни жадаллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди.
Сув хўжалиги бошқарув тизими ислоҳ қилинади
Сув хўжалиги объектларида ишлаш учун хусусий секторни жалб қилиш мақсадида бизнес юритиш тизими шаффоф бўлади.
Гиёҳвандлик ва токсикоманияни барвақт олдини олиш тизими такомиллаштирилди
Ўзбекистон Республикасида гиёҳвандлик ва наркожиноятларга қарши курашиш бўйича 2024–2028 йилларга мўлжалланган миллий стратегия тасдиқланди.
Миллий техник малакани баҳолаш ва малака ошириш маркази ташкил этилади
Унинг вазифалари орасида – профессионал стандартларни ишлаб чиқишда уларни хорижий ташкилотлар ҳамда илмий ҳамжамиятлар билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш орқали такомиллаштириб бориш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш бор.
Енгил конструкцияли иссиқхоналар ўрнатиш учун бериладиган субсидиялар миқдори ўзгартирилди
Энди улар Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги, етказиб берувчи ташкилот ва талабгор ўртасида тузилган уч томонлама шартнома шартларига боғлиқ бўлади.
Иккинчи жаҳон уруши фахрийларига 20 млн сўмдан тўланади
Президент томонидан 07.05.2024 йилдаги “Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларини рағбатлантириш тўғрисида”ги Фармон имзоланди.
Энергетика бозорини ривожлантириш ва тартибга солиш агентлиги нималар билан шуғулланади
У мустақил республика ижро этувчи ҳокимият органи ҳисобланади ва Вазирлар Махкамасига бўйсунади.
Тўқимачилик тармоғи корхоналари қандай имтиёз ва преференцияларга эга бўлишди
Солиқ ва божхона преференциялари, имтиёзли кредитлар, бинони бўлиб-бўлиб тўлаш асосида сотиб олиш – ушбу чораларнинг барчаси Президентнинг 01.05.2024 йилдаги ПФ-71-сон Фармони билан тўқимачилик тармоғи корхоналари учун кўзда тутилган.
Баҳолашнинг янги тизими жорий этилган мактаблар фаолияти қандай баҳоланади
2024/2025 ўқув йилидан бошлаб мактаб ўқитувчилари ва раҳбарларини баҳолаш, шунингдек устама тўлаш ўқув йили якуни бўйича амалга оширилади.
Кадрлар бўйича иш юритиш юзасидан навбатдаги курс ўзбек тилида ўтказилади
Агар сиз ташкилотда кадрлар билан ишлаш учун жавобгар бўлсангиз, бизнинг 10 кунлик курсимиз сиз учун махсус тайёрланган!
«Норма» профессионал ривожланиш марказида кадрлар бўйича иш юритишга ўқитишади
Сиз кадрлар бўлими ходимимисиз? Шошилинг! Сиз 4 апрелда бошланадиган кадрлар бўйича иш юритиш курсига ёзилишга ҳали улгурасиз
Бухгалтерия ҳисобининг миллий стандартлари электрон китоб шаклида нашр қилинди
«Ўзбекистон Республикаси бухгалтерия ҳисобининг миллий стандартлари тўплами» зарур хужжатни осонгина топишга имкон берувчи қулай ва тезкор автоматлаштирилган қидирувли ахборот маълумотнома тизимдир
Энди PAYNET орқали блокли тестлар тўпламини харид қилиш имконияти
2016 йил март ойидан бошлаб PAYNET тўлов тизими орқали таркибида абитуриентлар учун электрон тестлар мавжуд кўпроқ дастурларни харид қилиш мумкин. Эндиликда бу ерда нафақат тўлиқ версиялар учун, балки блокли тўпламлар учун ҳам серия рақамларини сотиб олиш мумкин
“Менинг шаҳрим. Таълим” лойиҳаси бежиз бренд номини алмаштирмади
Эндиликда барча абитуриентлар учун электрон тестларнинг чиқаришларида нафақат Тошкентда жойлашган, балки Ўзбекистоннинг барча олий ўқув юртлари бўйича ахборотни топиш мумкин
Norma.uz портали. 2015 йилда амалга оширилган ишлар
Ўтган йили таҳририят қонунчиликдаги ўзгаришлар шарҳи билан бир қаторда катта миқдордаги шарҳлар ва эксперт материалларини тайёрлади
«Жавоб берамиз!» Маълумот хизмати: беҳисоб саволларга сон-саноқсиз жавоблар
Бир ярим йиллик фаолияти мобайнида «Жавоб берамиз!» Маълумот хизмати ўзини нафақат компания мижозлари ва обуначилари, балки Norma.uz порталига доимий ташриф буюрувчилар ўртасида ҳам ижобий томондан кўрсатди
Тестларни Paynet орқали харид қилиш ҳамон арзон
“Менинг шаҳрим. Таълим” Лойиҳаси ўз номини алмаштиришни режалаштираётир, бироқ абитуриентлар учун чегирмалар сиёсатини давом эттиради