Хорижий сармояларни жалб қилган ҳолда лойиҳаларни амалга оширишда нималар ўзгарди
Бир қатор қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Божхона: халқаро почта ва курьерлик жўнатмаларини назорати ва расмийлаштируви
Ўзбекистон Республикаси божхона ҳудудига хорижий давлатлардан олиб кирилаётган ва ушбу ҳудуддан юборилган жўнатмаларни божхона расмийлаштирувидан ўтказиш тартиби белгиланди.
Ногиронлиги бўлган шахслар ўқитилади ва иш билан таъминланади
Хусусан, ҳар бир ҳудудда биттадан давлат хизматлари марказида ногиронлиги бўлган шахсларнинг уларга мос келувчи лавозимларда (оператор, консультант, инспектор ва бошқалар) ишлашини таъминлаш бўйича тажриба-синов лойиҳаси жорий қилинади.
Кам таъминланган оилаларга Янги йилга 800 минг сўмдан тўланади
Аҳолининг кам таъминланган қатламларини қўллаб-қувватлаш ва ижтимоий ҳимоясини янада кучайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди.
ИИВ таълим муассасаларида ЙҲҚни ўргатиш билан шуғулланади
Ички ишлар вазирлиги томонидан Вазирлар Маҳкамасининг «Таълим муассасаларида йўл ҳаракати қоидалари тарғиботини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори лойиҳаси ишлаб чиқилди.
“Термиз” ЭИЗ кенгайтирилади
"Бойсун-фарм" ЭИЗ ҳудуди унинг ҳудуди таркибига қўшилади.
2022 йилда қайси кунлар дам олиш кунлари бўлади
Президент томонидан “2022 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида”ги Фармон имзоланди.
Оилавий бизнесга имтиёзли кредитлар ажратилади
Улар маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича туман (шаҳар) ҳокими ёрдамчисининг тавсияси асосида берилади.
Ислом цивилизацияси марказини ривожлантириш жамғармаси маблағлари нимага сарфланади
Жамғарма, бошқалар қаторида, ижтимоий, илмий, маънавий ва маърифий тадбирларни ташкил этишни молиялаштиради.
Миллий гвардия қўриқлаш бош бошқармасининг бўлинмалари хизматлар кўрсатишади
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Қўриқлаш бош бошқармасининг ҳарбийлаштирилган соқчилик ва қоровуллик бўлинмалари тўғрисидаги низом тасдиқланди.
«Фавқулодда ҳолат тўғрисида»ги Қонун қабул қилинди
Унда «комендантлик соати», «фавқулодда ҳолат», «ФҲ режимини таъминлаш бўйича давлат комиссияси», «ҳудуд коменданти» ва бошқа тушунчалар қўлланилади.
Томорқаларни ривожлантириш учун кредит ва субсидиялар ажратилади
Шунингдек, туман фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгашлари ҳузуридаги фермер хўжаликларида аҳоли хонадонларида томорқадан самарали фойдаланиш бўйича биттадан агроном штати ташкил этилади.
Кимё кластерининг вазифалари белгиланди
Улар орасида - кимё соҳасида илмий тадқиқотлар ўтказиш, инновацион ишланмаларни тижоратлаштириш, илмий-тадқиқот натижаларини кимё саноати корхоналарига татбиқ этиш.
Монополияларнинг мутлақ ҳуқуқлари босқичма-босқич бекор қилинади
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Президентнинг “Рақобат муҳитига салбий таъсир кўрсатадиган тўсиқларни бартараф этиш ва тадбиркорлик фаолияти йўналишларини янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳасини ишлаб чиқди.
Етим болалар уй-жой билан таъминланганда солиқ тўланиши лозимми
Президентнинг 9.08.2021 йилдаги ПҚ-5216-сон қарорига мувофиқ етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар квартиралар билан таъминланиши лозим.
Банклар активлари сифатини таснифлаш тартиби ўзгартирилди
Шунингдек кредит шартномаси шартлари қайта кўриб чиқилаётган вақтда қарздорнинг барча банклардан олинган кредитлари бўйича муддати ўтган қарздорлиги мавжуд бўлмаслиги лозим.
Мева-сабзавотчилик соҳаси давлат томонидан қўллаб-қувватланади
Мева-сабзавотчилик кластерлари (кооперациялар) ва фермер хўжаликларига экспорт шартномаси мавжуд бўлиб, ҳосилни хавф-хатардан суғурталаш хизматидан фойдаланганда тўланган суғурта мукофотининг 50%и қоплаб берилади.
Давлат дастурлари шакллантирилишини назорат қилишнинг янги тизими жорий этилади
Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури ҳамда бошқа давлат дастурларини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар тасдиқланди.
Янги купюралар муомалага чиқарилади
Марказий банк янги кўринишдаги қиймати 50 000 сўм ва 100 000 сўм бўлган пул белгиларини муомалага чиқармоқда.
2022 йил учун Давлат бюджети тўғрисидаги Қонун маъқулланди
Олий Мажлис Сенатининг йигирма иккинчи ялпи мажлисида қатор қонунлар маъқулланди.
Давлат хизматчилари учун одоб-ахлоқ қоидалари ишлаб чиқилди
ҚҲТБТ порталида Адлия вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган Давлат хизматчиларининг одоб-ахлоқ кодекси лойиҳаси муҳокама учун жойлаштирилган.
Гидроэнергетикани ривожлантириш дастури тасдиқланди
Экологик тоза энергия манбаларидан фойдаланиш ҳисобига янги қувватлар ташкил этиш ҳамда амалдаги ишлаб чиқариш қувватларини босқичма-босқич модернизация қилиш орқали 2030 йилда республикадаги гидроэлектр станциялари қуввати 3 416 МВт га етказилади.
Армияда - янги фарқловчи нишон
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ҳарбий хизматчиларининг жисмоний тайёргарлигини юқори даражада ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар белгиланди.
Пахтани қайта ишлаш учун бино ва иншоотлар бўлиб тўлаш шарти билан сотилади
Улар пахта-тўқимачилик кластерлари ташкилотчиларига ишлаб чиқаришни 2 йилдан ортиқ бўлмаган вақт давомида модернизация қилиш шарти билан сотилади.
1 январдан йўлкира ҳақини оширишни режалаштиришмоқда
ҚҲТБТ порталида Тошкент шаҳар ҳокимининг “Янги тарифлар жорий қилиниши тўғрисида”ги қарори лойиҳаси эълон қилинди.
Ипотека кредитлари орқали уй-жой билан таъминлаш тартиби ўзгартирилди
Хусусан, даромади юқори бўлмаган ва уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож фуқароларга Давлат бюджетидан субсидиялар тўлашда квартира майдонининг энг кўп меъёрини белгилаш амалиёти бекор қилинади.
Ирригация институти университетга айлантирилди
У гидроэнергетика, ирригация, мелиорация, қишлоқ хўжалигида инновацион техника ва технологиялар, сув тежовчи суғориш технологиялари, қайта тикланувчи энергия манбалари ва бошқа йўналишларда кадрлар тайёрлайди.
Ҳудудларда “Янги Ўзбекистон” массивлари пайдо бўлади
2022 йилда туман (шаҳар) марказларига яқин ва уй-жойга талаб юқори бўлган ҳудудларда 29 та массив қурилади.