Лимончиликни ривожлантириш учун қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди
Янги лимонзорларни барпо этиш харажатлари ва лимонларни экспорт қилишга транспорт харажатлари ҳам уларни етиштирган жисмоний шахсларга қоплаб берилади.
Электр энергетикани ривожлантириш учун ЕТТБнинг 81,6 млн евро миқдорида кредити ажратилди
Тошкент, Навоий, Тахиатош, Сирдарё, Талимаржон электр станциялари унинг олувчилари ҳисобланади.
Фармацевтикада Зарур амалиётлар маркази ташкил этилди
У фармацевтика тармоғида фаолият юритаётган корхона ва ташкилотларда Зарур амалиётлар (GxP) халқаро стандартларини жорий қилиш ишларини ташкил этиш билан шуғулланади.
Кўчма савдо - “K–SAVDO” автоматлаштирилган ахборот тизими орқали
Кўчма савдони амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди, у билан уни амалга оширишнинг мажбурий талаблари ва шартлари, савдо объектларининг ихтисослашуви назарда тутилган.
2021 йилда савдога чиқариладиган давлат активларининг рўйхати белгиланди
Президентнинг «Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги Фармони қабул қилинди.
Ҳисоб палатасига яширин иқтисодиётни қисқартириш бўйича вазифалар юкланди
Олий Мажлис Сенатининг XVII ялпи мажлисида вакцинация, сейсмик хавфсизлик, ер участкаларини ҳисобга олиш, лицензиялаш ва интеллектуал мулк объектларини муҳофаза қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Меҳнат мигрантларига харажатларнинг бир қисми қопланади
Хусусан, хорижий тиллар ёки касб бўйича малака имтиҳонларини топшириш, йўл чиптасини харид қилиш, "ишчи виза"ни расмийлаштириш билан боғлиқ харажатларни қоплаш учун.
Чирчиқда Тошкент тумани хизмат кўрсатиш ва сервис техникумининг филиали очилади
Унинг вазифалари орасида - "Siemens" компанияси ҳамда Халқаро ҳамкорлик бўйича Германия жамияти билан ҳамкорликда битирувчиларни ўқитиш ва уларнинг амалиётларини ташкил этиш, уларни ишга жойлаштириш.
Миллий гвардия ходимининг мол-мулкига етказилган зарарнинг ўрни қандай қопланади
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ҳарбий хизматчисининг (ходимининг) ёки унинг яқин қариндошлари мол-мулкига унинг хизмат мажбуриятларини бажариши билан боғлиқ ҳолда етказилган зарарнинг ўрнини қоплаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Узумчилик соҳасига кластер тизими жорий этилади
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлардаги 48 та туман узум етиштиришга ихтисослаштирилади. Узумзорларни барпо этишдан бошлаб, уларни истеъмолчига етказишга қадар узлуксиз тизим яратилади.
Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш жамғармаси кредитлар бўйича кафиллик беради
Кафиллик 2017 йил 5 сентябргача иссиқхоналар қуриш, интенсив боғлар яратиш ва совутгичлар қуриш учун ажратилган валюта кредитлари бўйича берилади.
Рецептсиз бериладиган препаратлар рўйхати янгиланди
Монопрепаратлар рўйхати 105 тага қисқарди ва 87 та позициядан иборат. Мажмуавий препаратлар сони ушбу рўйхатда 118 тага қисқарди.
Кам таъминланган оилалар фарзандларига моддий ёрдам кўрсатилади
Бу Президентнинг “Кам таъминланган ва ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар фарзандларини қўллаб-қувватлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида назарда тутилган.
Ўзбекистонда тара учун депозит тизими жорий этилади
Депозит тизими татбиқ этиладиган таралар турларини аниқлаш, тўлов миқдорини белгилашни назарда тутувчи Ичимлик маҳсулотларининг истеъмол қадоқларига депозит тизимини ихтиёрий татбиқ этиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
norma.uz портали 2021 йил 1 августдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳини тақдим этади.
ОТМда таълим олиш учун кредитлар МБнинг асосий ставкасида берилади
Республикадаги барча олий таълим ташкилотлари бакалавриатининг кундузги таълим шаклида ҳамда магистратура босқичида тўлов-контракт асосида таҳсил олиш учун таълим кредити ажратишнинг янги тизими йўлга қўйилади.