Ишлаб чиқарилган пахта толаси ҳажми автоматик тарзда ҳисобга олинади
Вазирлар Маҳкамаси пахта-тўқимачилик ишлаб чиқаришини янада ривожлантиришга доир чора-тадбирларни тасдиқлади.
Монополияга қарши курашиш комплаенси рақобат соҳасидаги ҳуқуқбузарликларни камайтиради
Ўзбекистонда монополияга қарши курашиш бўйича қонун ҳужжатлари бузилишининг олдини олиш борасида аниқ тизим ишлаб чиқилмаган.
Инфляцион таргетлашга ўтиш 1 январдан бошланади
Инфляцияни 2021 йилда 10%гача пасайтириш ҳамда 2023 йилда 5% даражадаги доимий инфляцион мақсад (таргет) ўрнатилди.
2020 йил учун давлат статистика ҳисоботлари шакллари тасдиқланди
Улар Давстатқўмнинг қарорига илова қилинади ва қўмитанинг расмий сайтида жойлаштирилган.
Бизнес-омбудсманга кўпроқ ҳуқуқлар берилди
12.11.2019 йилдаги ЎРҚ-583-сон Қонун билан мамлакатимизнинг бир қатор кодекслари ва қонунларига тузатишлар киритилди.
Ерни олиб қўйиш ва бузиш учун келишувни нотариус тасдиқлаши лозим
Вазирлар Маҳкамаси ер участкасини олиб қўйиш ҳамда кўчмас мулк мулкдорларига компенсация беришнинг янги тартибини тасдиқлади.
Ҳар йилги «Ипак йўлида туризм» ярмаркаси
Ҳукумат томонидан Тошкентда ҳар йилги халқаро туризм ярмаркасини ўтказиш тартиби белгиланди.
Ўзбекистон фуқаролигини олиш тартиб-таомилида нималар ўзгаради
ИИВ Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бош бошқармаси ходимлари «Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги тўғрисида»ги Қонуннинг янги таҳририни қабул қилиш зарурлигини тушунтиришди.
Геология-қидирувда – янги қоидалар
Президентнинг 18.11.2019 йилдаги қарори билан углеводород хом ашёси учун геология-қидирув ишлари самарадорлиги ва натижадорлигини ошириш чора-тадбирлари назарда тутилган.
Қарздорлар учун мамлакатдан чиқиш тартиби соддалаштирилди
Ижро ҳужжатлари бўйича қарздор жисмоний шахсларнинг чиқиш ҳуқуқини вақтинчалик чеклаш ҳамда ушбу жараёнда масъул тузилмаларнинг ўзаро муносабатлари бўйича янги тартиб тасдиқланди.
Миллатлараро муносабатлар бўйича илмий-амалий тадқиқотлар маркази ташкил этилди
У Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси тузилмасида илмий-амалий тадқиқотлар, методика ва экспертиза бўлими ўрнига фаолият кўрсатади.
Жанубий Корея инвестициялари ҳимояга олинди
Президент 19 апрель куни Тошкент шаҳрида имзоланган Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Корея Республикаси Ҳукумати ўртасида инвестицияларни ўзаро рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш тўғрисидаги битимни тасдиқлади.
2020 йилда қўшимча дам олиш кунлари қанча бўлади
Президентнинг 14.11.2019 йилдаги «2020 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида»ги Фармони эълон қилинди.
Махсус транспортга тўсқинлик қилганлик учун жарима икки баравар ошиши мумкин
МЖТКнинг 128-5-моддаси 1-қисмига тегишли тузатишлар киритиш таклиф қилинмоқда. Лойиҳа ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган.
Автомобилда халқаро юк ташиш турини белгилаш мезонлари ва тартиби
Улар Транспорт вазирлиги ва Давлат божхона қўмитасининг қарорида келтирилган.
Алкоголь савдосидаги чекловлар қайта кўриб чиқилди
Тузатишлар 2019 йил 14 ноябрдаги ЎРҚ-584-сон Қонунда келтирилган.
Маиший чиқиндилар қандай ташилади
Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси томонидан Маиший чиқиндиларни ташиш қоидалари тасдиқланди.
Солиқ текширувларини видеотасвирга олиш таклиф қилинмоқда
Солиқ тўловчи фаолияти амалга ошириладиган жойда барча турдаги текширувларни ўтказишда ДСХО видеотасвирга олади. Бу ДСҚ томонидан ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган янги лойиҳада назарда тутилган.
Утилизация йиғимини ундириш уч ойдан кейин бошланади
Тегишли ўзгартиришлар «Табиатни муҳофаза қилиш тўғрисида» ва «Чиқиндилар тўғрисида»ги қонунларга киритилди.
Давлатимиз 19 июль куни Халқаро тикланиш ва тараққиёт банки билан «Ўзбекистонда бозор ислоҳотларини қўллаб-қувватлаш» лойиҳаси бўйича ўз харажатларини молиялаштириш учун қарз битимини имзолади.