Чет тилларига ўқитиш ва хорижий давлатларда ишлашга тайёрлаш маркази ташкил этилди
Унинг вазифалари орасида – хорижий иш берувчиларнинг меҳнат миграцияси соҳасидаги эҳтиёжларини аниқлаш бор.
Молиячи бўлмаганлар ўқимасдан қандай молияни тушуниши... мумкин
Inflexio.ru молиявий фанлар мактаби асосчиси ва ifrs.academy, buxgalter.academy ва moliya.academy платформаларидаги курслар муаллифи Кирилл Попадюк билан интервью.
Коррупция ҳақида хабар берган шахсларни қандай ҳимоя қилишади
“Коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик ҳақида хабар берган шахсларни ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси эълон қилинди.
Янги қурилиш объектларида газ ва электр тармоқлари кучли зилзила пайтида автоматик блокланади
Айрим бинолар “компенсацион инъекция технологияси орқали мустаҳкамлаш ва деформацияни олдинги ҳолатига қайтариш” услуби орқали қайта тикланади.
Айрим фуқароларга электр энергияси ва газ учун компенсация тақдим этилади
Вазирлар Маҳкамасининг 16.04.2024 йилдаги “Ёқилғи-энергетика соҳасида бозор механизмларини жорий этишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги 204-сон қарори қабул қилинди.
Тошкентда V Параосиё ўйинлари ўтказилади
Улар ёшлар ўртасидаги IV ёзги Осиё ўйинлари доирасида ўтказилади.
Дуккакли ва мойли экинлар уруғлари сертификатлаштирилади
Сертификатлаштириш ихтиёрий бўлиб, у Қишлоқ ҳўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги томонидан амалга оширилади.
Меҳнат мигрантларига харажатлар компенсация қилинади
Компенсация Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ҳузуридаги Хорижда меҳнат фаолиятини амалга оширувчи шахсларни қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш жамғармаси ҳисобидан тўланади.
Рамазон ҳайити 10 апрелда нишонланади
Ўзбекистонликлар байрам кунлари – 10, 11 ва 12 апрелда уч кун кетма-кет дам олишади. 13 апрель иш куни бўлади.
17 та турдаги хулосалар давлат хизматлари марказлари ва ЯИДХП орқали берилади
Уларнинг орасида - газ ва нефть қувурларини қуришда саноат хавфсизлиги талабларига мувофиқлиги, ёнғин хавфсизлиги талабларига мувофиқлиги ва бошқа хулосалар бор.
Ички ишлар органларига олиб келинган шахсларни алкотестерда текширишади
Текширув натижаларидан норози бўлган шахс тиббий кўрикдан ўтказилади.
Ёшларга ер майдонлари қандай ажратилади
Ер майдонлари 30 йил муддатгача кичик лотларда "бир массив - бир маҳсулот" тамойили асосида ижарага берилади.
Ихтисослаштирилган мактаблар тармоғи кенгайтирилмоқда
Ихтисослаштирилган таълим муассасалари агентлиги тизимидаги мактабларда Фанлар академияси академиклари иштирокида ўқув машғулотлари ўтказилади.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини экспорт қилиш бўйича Республика комиссияси тузилди.
Унинг вазифаси экспортга мўлжалланган маҳсулотларни етиштириш ва харид қилишдан тортиб, экспорт шартномаларини тузиш ва ушбу маҳсулотларни етказиб беришгача бўлган барча босқичларда юзага келадиган муаммоли масалаларни тезкорлик билан ҳал этишдан иборат.
Ижодкор ёшлар янги фанларга ўқитилади
Хусусан, ўқувчиларнинг сунъий интеллект ва робототехника йўналишига қизиқишларини қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг яратувчанлик кўникмаларини шакллантириш мақсадида “Технология” фани доирасида робототехника асослари ўргатилади.
Ўзини ўзи банд қилганлар 100 млнгача гаровсиз кредит олишлари мумкин
Айрим ҳолларда кредитлар нақд пул шаклида берилиши мумкин.
Кам таъминланган фуқароларни иш билан таъминлаган тадбиркорларга қандай имтиёзлар берилади
«20 минг тадбиркор – 500 минг малакали мутахассис» дастурига киритилган тадбиркорлик субъектлари 200 дан зиёд иш ўринларини яратишса, мол-мулк ва ер солиғидан озод қилинади.
Бизнесни молиявий қўллаб-қувватлаш воситалари кенгайтирилади
Ундан “Кичик бизнесни узлуксиз қўллаб-қувватлаш” комплекс дастури иштирокчилари фойдаланишлари мумкин.
Давлат ижтимоий буюртмалари ҳақидаги эълонлар давлат харидлари порталида жойлаштирилади
Битта давлат ижтимоий буюртмасини бажариш учун БҲМнинг 6000 бараваригача бўлган миқдорда маблағлар ажратилиши мумкин.
Стандартларнинг ягона ахборот базаси шакллантирилмоқда
Стандартлаштириш соҳасида бир қатор ҳужжатлар қабул қилинди.
Пойтахтнинг айрим объектлари соддалаштирилган ДХШ шартлари асосида ижарага берилади
Лойиҳа миқдори - 1 млн АҚШ долларигача. Ижара муддати - 10 йилгача.
“Менинг боғим” лойиҳаси қандай молиялаштирилади
“Яшил боғ” ва “яшил жамоат парклари”ни ташкил қилиш учун 250 млн сўмгача миқдорда маблағ ажратилади.
Транспортни рўйхатдан ўтказганлик учун тўлов ставкалари янгиланмоқда
Эндиликда рўйхатдан ўтказиш учун БҲМнинг деярли 7 баравари тўланади (илгари БҲМнинг 10 %).
Йўллардаги «яшил» ўзгаришлар: 1 июндан нималар жорий этилади
“Экологик транспорт” тизими ишга туширилмоқда.
Қишлоқ жойлари қандай ривожлантирилади
Лойиҳанинг умумий қиймати 293,5 млн АҚШ долларига тенг, шундан Ўзбекистон Республикасининг улуши 33,5 млн АҚШ долларини ташкил этади.
Тадбиркорлик субъектларининг Ягона реестрига қўшимча маълумотлар киритилади
Жумладан, реестр кредиторлар учун зарур бўладиган қўшимча маълумотлар билан тўлдирилади.
Давлат таълим стандартларини ишлаб чиқиш тартиби такомиллаштирилмоқда
Таълим натижаларининг халқаро миқёсда тан олинишини таъминлаш мақсадида Ўзбекистонда мавжуд таълим турлари ЮНЕСКОнинг “Таълимнинг халқаро стандарт таснифлагичи” даражалари билан мувофиқлаштирилади.
Ўрмон ландшафтларини тиклашга 205,45 млн АҚШ доллари ажратилади
Лойиҳа Progreen траст жамғармаси ҳамда Корея Республикасининг KWPF жамғармаси томонидан молиялаштирилади. Ўзбекистоннинг улуши - 52,45 миллион АҚШ долларини ташкил этади.
Талаба баллари
2015 йилда Тошкентдаги олий таълим муассасалари учун ўтиш баллари қандай бўлди? Буни “Менинг шаҳрим. Таълим” туркумидаги дастурларнинг бепул намойиш версияларидан билиш мумкин
Диққат танлов! Харитада объектларни белгиланг ҳамда мукофотларни қўлга киритинг
“Менинг шаҳрим” лойиҳаси “Менинг шаҳрим. Менинг бизнесим” дастурий маҳсулоти фойдаланувчиларига Тошкент шаҳри ҳақидаги билимларини текшириб кўришни таклиф қилади
«Таълим ва карьера» кўргазмаси қатнашчилари учун махсус таклиф!
Кўргазма иши давомида барча хоҳловчилар “Менинг шаҳрим. Таълим” туркумидаги электрон тестларни махсус улгуржи нархларда харид қилишлари мумкин!
Абитуриент PAYNET га боради
Ҳозир Ўзбекистоннинг барча минтақаларида турли тўлов дастакларидан фойдаланган ҳолда электрон тайёрлов тестларини сотиб олиш мумкин. Бундай имкониятни абитуриентларга “Менинг шаҳрим. Таълим” лойиҳаси тақдим этди
Ходимларга ҳисоблаб ёзиш бўйича ҳисоб-китобми? Бу осон!
“Жавоб берамиз!” хизматининг фойдаланувчилари ҳаммасидан ҳам кўра кўпроқ ходимларга иш ҳақи ҳисоблаш, ЖШДС ҳисоб-китоби, таътил пули ҳамда касаллик варақаси ... ҳақида савол беришади. Маълумки, талаб таклифни юзага келтиради ҳамда буларни амалга оширишга ёрдам берадиган тизим бизда бор!
Абитуриентлар учун тестларга август ойи чегирмалари
Ўзбекистон абитуриентлари олий таълим муассасаларига тест синовларини топширишди. Ишонамизки, “Менинг шаҳрим. Таълим” туркумидаги электрон тестлар уларнинг кўпчилигига талаба бўлишларига ёрдам беради.
«Менинг Шаҳрим: таълим»ни энди PAYNET орқали харид қилиш мумкин
Энди абитуриентлар ва уларнинг ота-оналари, педагоглар, репетиторларга электрон тестларни сотиб олиш осон бўлади!
Абитуриентлар учун “Менинг шаҳрим” туркумидаги тестларнинг янгиланган версиялари чиқарилди
Яқинда ўтказиладиган тест синовлари арафасида “Менинг шаҳрим” лойиҳаси таркибида электрон тестлар мавжуд дастурий маҳсулотларнинг навбатдаги янгиланган версиялари чиқарилганлигини маълум қилади.
Мамлакатда кўчмас мулкни оммавий баҳолаш ўтказилади
Унинг мақсадларидан бири адолатли солиққа тортишдир.
Қурилиш майдонларидаги чанг учун жарима солинади
Жарима – БҲМнинг 10 баравари, такроран содир этилганда – БҲМнинг 50 баравари миқдорида бўлади.