Олимпия ўйинлари ғолибларига мукофотлар миқдори аниқланди
2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлганларга олтин медаль учун - $200 000, кумуш медаль учун -$100 000, бронза медаль учун -$50 000 тўланади.
Профессионал таълим тизимига дуал таълим шакли жорий этилади
Президентнинг “Профессионал таълим тизимини янги босқичга олиб чиқиш юзасидан ислоҳотларни жадаллаштириш ва касбий кўникмаларни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Бухоро вилоятида қурилиш материаллари кластерлари ташкил этилади
Уларнинг вазифаси жумласига қурилиш материаллари саноатини жадал ривожлантириш, маҳаллий минерал-хомашё ресурсларини қайта ишлашга инвестицияларни жалб қилиш, рақобатбардош маҳсулотларни ишлаб чиқариш ва экспорт қилиш киради.
Қадимий ёзма манбалар ягона реестрга киритилади
Шунингдек, Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтида “Қадимий ёзма манбалар консервацияси ва реставрацияси” таълим йўналишида кадрлар тайёрлаш йўлга қўйилади.
Болалар қайси ёшдан тайёрлов гуруҳларига қабул қилинади
ВМнинг қарори билан ВМнинг “Болаларни бошланғич таълимга мажбурий бир йиллик тайёрлаш тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Президент мактаблари ўқувчилари учун “Ренессанс” соғломлаштириш оромгоҳи ташкил этилади
“Ўзметкомбинат” АЖнинг “Ёшлик” болалар соғломлаштириш оромгоҳи Президент таълим муассасалари агентлиги тасарруфига беғараз ўтказилади. Уни сақлаш учун 10 йил давомида “Ўзметкомбинат” АЖ томонидан ҳомийлик хайриялари ажратилади.
Ички ишлар органларининг экспертлари пуллик хизматлар кўрсатади
Ички ишлар органларининг эксперт-криминалистика бўлинмалари жисмоний ва юридик шахсларга экспертлик, биометрик идентификация ва бошқа пуллик хизматлар кўрсатиш ҳуқуқига эга бўлишди.
Пенсия қонунчилиги: нималар ўзгарди
Бошқалар қаторида, ногиронлик пенсиялари тайинланадиган шахслар рўйхати кенгайтирилди.
Автомобилни ижара бериш тартиби соддалаштирилди
Шунингдек, ҚҚС бўйича вақтинчалик солиқ имтиёзлари муддати ҳам узайтирилди ва энди ССП форс-мажор ҳолатларини тасдиқлайди.
Чорвачилик давлат томонидан қандай қўллаб-қувватланади
Чорвачилик хўжаликларига гўшт учун реализация қилинган йирик ва майда шохли қорамоллар тирик вазнининг ҳар бир килограмми учун субсидиянинг миқдори 2 000 сўмдан 4 000 сўмга ҳамда сутнинг ҳар бир литри учун 200 сўмдан 400 сўмга оширилди.
ОТБ Ўзбекистон молия бозорини ривожлантириш учун маблағлар ажратади
Республика бюджетининг харажатларини молиялаштириш учун жами $100 млн йўналтирилади, биринчи транш - $20 млн.
Чорвачиликни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари белгиланди
2022 йилда бу соҳага Жаҳон банкининг $300 млн миқдоридаги кредит маблағларини жалб этиш режалаштирилмоқда.
Электр энергетика сектори трансформация қилинади
Бунинг учун Жаҳон банки томонидан имтиёзли кредитлар ҳамда грант маблағлари ажратилди.
“Бойсун баҳори” фестивали апрелда ўтказилади
2022 йилдан бошлаб у ҳар икки йилда бир марта апрель ойида Сурхондарё вилоятининг Бойсун туманида ўтказилади.
Халқ таълими тизими ислоҳ қилинади
Халқ таълими тизимини ислоҳ қилиш бўйича миллий кенгаш ташкил этилади, унинг вазифалари орасида - ўқитувчи касбининг мақоми ва обрўсини кўтариш, ўқитувчиларнинг моддий ва ижтимоий қўллаб-қувватланишини таъминлаш, самарали меҳнат фаолияти учун муносиб шароитлар яратиш.
Ички йўлларнинг таъмирланиши жамоатчилик томонидан назорат қилинади
Автомобиль йўллари соҳасида очиқлик стандартларини жорий этиш ва жамоатчилик назоратини кучайтириш чора-тадбирлари белгиланди.
Пойтахт жамоат транспорти тизими қандай ривожлантирилади
Бошқалар қаторида, жамоат транспорти ҳаракатига устуворлик бериш учун чорраҳа ва кўчаларни қайта лойиҳалаштириш назарда тутилган.
Чирчиқда кимё-индустриал технопарки ташкил этилади
У Тошкент вилояти ҳокимлиги, "Ўзкимёсаноат" АЖ ва Татаристон Республикаси Президенти маъмурияти билан келишувлар доирасида ташкил этилади.
Профессионал таълим соҳасига - $162 млн
Осиё тараққиёт банки маблағларини жалб қилиш орқали “Замонавий иқтисодиёт учун кўникмаларни ривожлантириш” лойиҳаси амалга оширилади.
Интеллектуал мулкка бўлган ҳуқуқларни бузганлик учун жарималар жорий этилди
Жумладан, товарни бошқа шахснинг ихтиро патенти билан муҳофаза қилинаётган усулда тайёрлайдиган шахсларга БҲМнинг 100 бараваридан 200 бараваригача миқдорда жарима солинади.
“Ёш гвардиячилар” болалар ва ўсмирлар спорт мактаблари ташкил қилинмоқда
Уларнинг мақсади - ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, уларни соғлом турмуш тарзига тарғиб этиш ва спорт билан мунтазам равишда шуғулланишларини ташкил этиш.
Ўқувчилар мусиқа чолғуларида куй ижро этишга ўргатилади
Юридик шахслар фойда солиғи ҳамда айланмадан солиқни ҳисоблашда солиқ солинадиган базани ўз ходимлари ва уларнинг оила аъзолари учун оммавий-маданий ва концерт-томоша тадбирларини ўтказишга йўналтирилган маблағлар суммасига камайтиради.
Божхона кодекси: нималар ўзгарди
Ўзгартиришлар товарларни божхона режимига жойлаштириш, божхона декларациясини тақдим этиш, жисмоний шахслар томонидан товарларнинг нотижорат мақсадларда қўл юки ва кузатиб борилаётган багажда олиб ўтилиши қоидаларига тегишли.
Кўп квартирали уйлар қандай бошқарилади
Кўп квартирали уйларни бошқаришни такомиллаштириш ва коммунал хизматлар кўрсатишни янада яхшилашга йўналтирилган бир қатор низомлар қабул қилинди.
Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари кафолатлари кучайтирилмоқда
Сенатнинг йигирма учинчи ялпи мажлисида қатор қонунлар маъқулланди.
Баракалла, “Норма” мезони “яшил” рангда!
“Норма” МЧЖ ҳамкорлари ва мижозлари учун хушхабар: унинг солиқ узилиши коэффициенти “яшил” рангга қадар пасайди. Вазиятни “Налоговые и таможенные вести” ҳафталиги бош муҳаррири Михаил ПЕРПЕР шарҳлайди.
Қурилиш соҳасида электрон тендер жорий этилди
Қурилиш соҳасида электрон давлат харидларини ташкил этиш ва амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Фуқароларнинг ташаббусли бюджетини тўплаш жараёни бошланди
Мавжуд муаммоларни бартараф этиш учун ҳудудларда 1 трлн сўм ортиқ маблағлар йўналтирилади.