Андижон вилоятида технопарк ташкил этилади
У АКТ соҳасида рақобатбардош маҳсулотлар ва хизматларни ишлаб чиқиш, уларни ички ва ташқи бозорларда таклиф этиш билан шуғулланади.
Энг яхши ижодкор ёшларга «Илҳом» мукофоти берилади
Уни шоир ва ёзувчилар ҳаёти ҳамда ижодини ўрганиш, уларнинг асарларини таржима қилиш, шу асосда тадқиқотлар ўтказиш, кино ва саҳна асарлари яратишда энг юқори натижаларга эришганлик учун оладилар.
16 ёшга тўлмаган болаларга – 500 минг сўмдан
Президент 26 август куни аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарорни имзолади.
Давлат молиясини бошқариш оптималлаштирилади
2020-2024 йилларда Ўзбекистон Республикаси давлат молиясини бошқариш тизимини такомиллаштириш стратегияси қабул қилинди.
Иқтисодий операторларнинг фаолият юритиш тартиби ўзгартирилди
Улар 3 турга бўлинди ва, унга боғлиқ ҳолда, божхона операцияларини амалга оширишда соддалаштирилган божхона тартиб-таомилларини қўллаш тартиби белгиланди.
Ҳарбий хизмат тўғрисидаги қонунга тузатишлар киритилди
Тегишли 2020 йил 25 августдаги ЎРҚ-634-сон Қонун эълон қилинди.
Мутахассисларимиз МҲХС ҳужжатларини экспертизадан ўтказадилар
Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари ва унга тушунтиришлар матнини тан олиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Оқсу дарёсида гидроэлектростанция қурилади
ОТБ Оқсу дарёсида Рабат ва Чаппасуй ГЭС ҳамда Оқдарё-Оқсу дарёсида Тамшуш ГЭС қурилиши учун Ўзбекистонга $60 млн ажратди. Лойиҳанинг умумий қиймати - $75,3 млн.
Қишлоқ хўжалиги экин майдонларини қандай баҳоламоқчилар
Вазирлар Маҳкамасининг «Қишлоқ хўжалиги экин майдонларининг норматив қийматини аниқлаш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида»ги қарори лойиҳаси муҳокама этиш учун эълон қилинди.
Давлат харидларини иккита порталда амалга ошириш мумкин
Электрон танлов ва тендерларни ташкил қилиш бўйича муқобил электрон платформа яратилди.
Қарзлар МҲХС бўйича қандай акс эттирилади
МҲХС фаолроқ қўлланиладиган вақт яқинлашмоқда. Ўқувчиларимизни қизиқтирадиган саволлардан бири – МҲХСни қўллаганда қарзларни қандай акс эттириш мумкин? Бу ҳақда - «Норма» етакчи эксперти шарҳида.
Лицензия ва рухсатномалар сони камаяди, уларни олиш осонлашади
Президент 24 август куни лицензиялаш ва рухсат бериш тартиб-таомилларини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги Фармонни имзолади.
Депутатлар томонидан 3 та қонун қабул қилинди ва 2 та сўров юборилди
21 август жума куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Давлат харидлари доирасида импорт ҳажми камайтирилиши керак
Президентнинг «Маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Бухгалтерни муддатли шартнома бўйича ёллаш мумкинми?
Баъзан ташкилотда вақтинчалик ходимни ишга қабул қилишга оқилона эҳтиёж юзага келади. Қонунчилик ҳам бунга қатъий муайян вазиятларда йўл қўяди. Қандай шартларда бунинг имконияти мавжудлиги - меҳнат ҳуқуқи бўйича “Норма” эксперти шарҳида.
Диний ташкилотларни рўйхатга олишни соддалаштирмоқчилар
«Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида»ги Қонун (янги таҳрири) лойиҳаси Адлия вазирлиги томонидан манфаатдор идоралар билан биргаликда ишлаб чиқилиб, муҳокама қилиш учун тақдим этилди.
Хўжалик юритувчи субъектларни қўшиб юбориш ва акцияларни олишга розилик онлайн берилади
Ягона интерактив давлат хизматлари порталида Монополияга қарши курашиш қўмитаси томонидан кўрсатиладиган иккита янги хизмат пайдо бўлди.
Қурилишда давлат назорати янги регламент бўйича олиб борилади
Объектларда давлат қурилиш назоратини амалга ошириш бўйича маъмурий регламент тасдиқланди.
МЧЖ устав фонди зарар суммасига қандай камайтирилади
МЧЖ муассислари жамият устав фондини ҳисобот даври якунлари бўйича кўрилган зарар суммасига камайтириш ҳақида қарор қабул қилдилар. «Норма» эксперти бундай хўжалик операцияси қандай амалга оширилишини тушунтириб берди
Архив иши соҳасида – қўшимча давлат хизматлари
Иш ҳақи ва иш стажини, таълим муассасасида ўқиганликни тасдиқлаш ва бошқалар ҳақидаги архив маълумотномалари бериш бўйича давлат хизмати кўрсатишнинг маъмурий регламентлари тасдиқланди.
Коррупцияга қарши курашувчиларга мукофот тўлаш таклиф этилмоқда
Бош прокуратура Коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик ҳақида хабар берган ёки коррупцияга қарши курашишда бошқа тарзда кўмаклашган шахсларни рағбатлантириш тартиби тўғрисидаги низом лойиҳасини ишлаб чиқди.
Самарқандда Туркиянинг Бош консулхонаси очилади
Туркия билан соғлиқни сақлаш, сейсмология, йўллар ва йўл бўйи инфратузилмасини қуриш, «электрон ҳукумат» соҳасида ҳамкорлик қилинади.
Ресурс солиқлари бошқа жойга тўланган бўлса, нима қилиш керак?
Қоидага кўра, юридик шахслар ер солиғи ва мол-мулк солиғини солиқ солиш объекти жойлашган жойда тўлайдилар . Бироқ бухгалтер хатога йўл қўйиб, уларни юридик шахс давлат рўйхатидан ўтказилган жойда тўлаган бўлса, нима қилиш керак?
Одам савдосидан жабрланганлар қандай идентификация қилинади
Янги таҳрирдаги «Одам савдосига қарши курашиш тўғрисида»ги Қонун қабул қилинди.
Ички аудиторларни сертификатлашни ўзгартириш таклиф этилмоқда
ҚҲТБТ порталида Вазирлар Маҳкамасининг “Ички аудит хизмати ходимларини сертификатлаш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳаси муҳокама учун жойлаштирилган.
Митинг ва намойишлар: қандай ташкил этилади ва ўтказилади
“Митинг, йиғилиш ва намойишлар тўғрисида”ги Қонун лойиҳаси муҳокама учун жойлаштирилган.
Бош бухгалтер бўлишни истамайман
Директор бухгалтерни унинг розилигисиз бош бухгалтер лавозимига ўтказиши мумкинми? Саволга меҳнат ҳуқуқи бўйича "Норма" эксперти жавоб беради.
Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор этиш тартиби битта қонунда бўлади
ҚҲТБТ порталида Адлия вазирлиги томонидан тайёрланган “Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор этиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги Қонун лойиҳаси жойлаштирилган.
Бизнес учун статистика ҳисоботлари ҳажми камаяди
Президент томонидан статистика ишларини ташкил этиш ва юритиш тизимини янги босқичга олиб чиқиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди.