Денов тумани инфратузилмасини яхшилашга 50 млрд сўм ажратилади
2020-2022 йилларда Сурхондарё вилоятининг Денов туманини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари дастури қабул қилинди.
Карантин ҳақида билиш лозим бўлган ҳаммаси
Адлия вазирлиги карантин тўғрисидаги саволларга жавоблар туркумини эълон қилди. Norma портали ўз ўқувчилари учун энг асосийларини ажратди.
Йўлдаги машиналар сони янада камаяди
9 апрелдан бошлаб давлат хизматлари марказлари томонидан автотранспорт воситаларининг ҳаракатланиши учун махсус рухсатномалар бериш тўхтатилди, стикерсиз ҳаракатланиш мумкин бўлган ҳолатлар рўйхати эса - қисқартирилди.
Жорий йилда самара берадиган лойиҳалар қўллаб-қувватланади
Президент Шавкат Мирзиёев пандемия шароитида банк тизимининг барқарор ишлашини таъминлаш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
ММФИ филиалига қабул квоталари ўзгартирилмайди
2020/2021 ўқув йили учун ҳам ОТМ 100 киши - бакалавриатнинг ҳар бир йўналиши бўйича 25 нафардан қабул қилиши кутилмоқда.
FAQ: ер участкаларини олиб қўйиш ва бузилишлар
Адлия вазирлиги ер участкаларини олиб қўйиш ва кўчмас мулкни бузиш тартиби тўғрисида кўп бериладиган саволлар асосида жавоб-тушунтиришларни тайёрлади.
Карантин даврида пенсиялар қандай етказилади
МБ карантин даврида пенсиялар қандай берилиши юзасидан тушунтиришни эълон қилди.
Итларни уйдан 100 метр атрофида сайр қилдириш мумкин
Бу ҳақда Адлия вазирлиги Республика махсус комиссияси қарорига ҳавола берган ҳолда маълум қилди.
Иш берувчининг ташаббусига кўра бериладиган режалаштирилмаган ҳақ тўланадиган таътил
Эпидемияга қарши курашиш мақсадида қабул қилинаётган ҳужжатларда, хусусан, тасдиқланган таътиллар жадвалидан қатъи назар, ходимларни меҳнат таътилига чиқариш назарда тутилган.
ДСҚ: лойиҳанинг мақсади – ноқонуний пул айланмасини аниқлаш
ДСҚ банклар мижозлари ҳисобварақлари ва жисмоний шахслар картасига бошқа жисмоний шахс картасидан ўзказмалар устидан назорат қилиш тўғрисидаги қарор лойиҳасини шарҳлади.
Ўрамларда қадоқланган товарларнинг миқдори текширилади
Янги таҳрирдаги «Метрология тўғрисида»ги Қонун эълон қилинди. У ярим йилдан кейин кучга киради.
Янги хизмат – гибрид почта жорий этилди
АОКАда ўтказилган брифингда фуқароларни телекоммуникация алоқалари билан таъминлаш учун қандай чора-тадбирлар қабул қилинаётгани ҳақида сўзлаб беришди.
“Кредит таътили” вақтида фоизлар ҳисобланади
МБнинг тижорат банклари ва уларнинг қарз олувчи мижозларига мурожаатида кредитлар бўйича кечиктиришнинг амал қилиш механизми юзасидан тушунтириш берди.
2021 йилдан шифокорларни мажбурий онлайн-аттестациядан ўтказиш жорий этилади
Бу давлатимиз раҳбари 7 апрелда имзолаган қарорда назарда тутилган.
Олий тиббий таълим соҳаси ислоҳ қилинади
Президент 7 апрелда тиббий-санитария соҳасида кадрларни тайёрлаш ва узлуксиз касбий ривожлантиришнинг мутлақо янги тизимини жорий этишга доир қарорни имзолади.
Техникумдан кейин – имтиҳонсиз тиббиёт олий ўқув юртининг II курсига
2020/2021 ўқув йилидан бошлаб 47 та тиббиёт коллежи Абу Али ибн Сино номидаги жамоат саломатли техникумлари этиб қайта ташкил этилади.
Карантин даврида иш ҳақини қандай камайтириш мумкин
Форс-мажор, ёмон молиявий аҳвол ва ҳисобварақда пуллар мавжуд эмаслиги сабабли буни иш берувчи ташаббусига кўра амалга ошириш мумкинми?
Импорт қилинган, таркибида никотин бўлган барча маҳсулотларга акциз солиғи солинади
2020 йил 1 июндан бошлаб импорт қилинадиган, таркибида никотин бўлган маҳсулотлар учун акциз солиғининг янги ставкалари жорий этилади.
Хусусий амалиёт билан шуғулланувчи нотариуслар фуқаролик жавобгарлигини қандай суғурта қиладилар
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 4 апрелдаги 199-сон қарори билан Хусусий амалиёт билан шуғулланувчи нотариусларнинг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш қоидалари тасдиқланди.
Қонунчилик палатасининг навбатдаги йиғилиши 7 апрелда бўлиб ўтди
Депутатлар бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар ва қабул қилдилар. Улар орасида ЖПКга тузатишлар, хусусий мулкчилик, шунингдек педагогларнинг касбий шаъни, қадр-қиммати ва ишчанлик обрўси ҳимоясини таъминлашга оид лойиҳалар ҳам бор.
Universal Mobile Systems модернизациясига – $127,5 млн кредит
Хитой Экспорт-импорт банки иштирокида «Universal Mobile Systems» МЧЖ мобиль алоқа операторининг технологик ускуналарини модернизация қилиш ва алоқа тизимларини кенгайтириш» инвестиция лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари қабул қилинди.
Банклар ДСҚни мижозлар ҳисобварақлари ҳақида хабардор қилади
ДСҚ ва МБнинг тегишли қўшма қарори ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган.
Жиноят процесси иштирокчиларига кўпроқ ҳуқуқ берилади
Олий суд Жиноят-процессуал кодексга киритиладиган тузатишлар лойиҳасини ишлаб чиқиб, муҳокама қилиш учун тақдим этди.
Бензин ва дизель ёқилғиси нархларини бозор белгилайди
2020 йил 1 майдан бошлаб Аи-80 маркали автомобиль бензини ва дизель ёқилғиси, шу жумладан ЭКО маркали дизель ёқилғиси чакана нархларини давлат томонидан тартибга солиш бекор қилинади.
Карантин пайтида электр энергияси ҳисоблагичлари даврий қиёсловдан ўтказилмайди
Бу ҳақда «Ҳудудий электр тармоқлари» АЖ хабар берди. Ўзбекистон ҳудудида коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини амалга ошириш учун чора-тадбирлар қабул қилинди.
Корея Ўзбекистонда бизнес-инкубаторларни яратиш учун $5,5 млн йўналтиради
ССП томонидан ишлаб чиқилган Президентнинг тегишли қарори лойиҳаси ҚҲТБТда жойлаштирилган. Унинг муҳокамаси 18 апрелда якунланади.
Велосипед ва мототранспортда ҳаракатланиш тақиқланди
Коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича Республика махсус комиссияси навбатдаги қарорни қабул қилди.
Корхона тугатилаётган бўлса, ходимларни қандай қилиб ишдан бўшатиш мумкин
Корхоналарнинг ҳаммаси ҳам инқироз ва форс-мажорга дош беролмайди. Мулкдор барбод бўлган бизнесини ёпишга қарор қилган бўлса, меҳнат шартномаларини бекор қилишига тўғри келади.