Парламент палаталарини молиялаштириш тартиби белгиланди
Тегишли тузатишлар миллий Олий Мажлис палаталари фаолияти тўғрисидаги ҳужжатларга киритилди
Ўзбекистон ХМТнинг яна иккита Конвенциясини ратификация қилди
Бу эълон қилинган 27.08.2019 йилдаги ЎРҚ-555 ва ЎРҚ-556-сон Қонунларда назарда тутилган.
ОТМ раҳбар ва педагогларининг малакаси узлуксиз оширилади
Бу Президентнинг 2019 йил 27 августдаги Фармонида белгиланган.
Ўзбекистон Кишинёв конвенциясига қўшилди
2019 йил 26 августда қабул қилинган ЎРҚ-554-сон Қонун эълон қилинди.
Ўзбекистон Халқаро узумчилик ва виночилик ташкилотига аъзо бўлди
Давлатимиз 2001 йил 3 апрелда Парижда тузилган халқаро Битимни ратификация қилди.
Ҳайвонларни ветеринария бўлимида ҳисобга олиш қанча туради
Ҳайвонларнинг эгаларидан идентификация қилиш хизматлари ва ветеринария паспортини расмийлаштириш учун ундириладиган тўловлар миқдори тасдиқланди. У 2019 йил 27 ноябрдан жорий этилади.
2020 йилдан бошлаб Давлат ўрмон қўмитасида – янги ҳуқуқлар ва ваколатлар
Президентнинг 23.08.2019 йилдаги “Республикада ўрмонлардан фойдаланиш самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-4424-сон қарори имзоланди.
Тузалиш йўлига қатъий ўтганлар – озодликка
Президент “Озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида”ги Фармонни имзолади.
Тиббий хизмат ва тез тиббий ёрдам ҳайдовчиларига иш ҳақи оширилди
Ташкилотлар ҳайдовчиларининг (юк автомобиллари ҳайдовчиларидан ташқари) меҳнатга ҳақ тўлаш бўйича Меҳнатга ҳақ тўлаш ягона тариф сеткаси бўйича разрядларга тузатишлар киритилди.
Фарғонада Корея халқаро университети очилади
Янги нодавлат олий таълим муассасасининг бакалавриат йўналишлари, магистратура мутахассисликлари, ўқитиш тиллари Вазирлар Маҳкамасининг 23.08.2019 йилдаги 714-сон қарорида назарда тутилган.
Маҳаллийлаштириш ва кооперация қандай ривожлантирилади
Бу саволга жавоб Президентнинг 2019 йил 24 августдаги ПҚ-4426-сон қарорида берилади.
Молия вазирлиги спорт объектлари билан шуғулланади
Идорага жисмоний тарбия ва спорт объектларини қуриш, реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш бўйича молиялаштириш функцияси берилди
Божхона ҳуқуқбузарликлари учун молиявий санкциялар Кодексда белгиланади
ҚҲТБТ порталида Божхона кодексининг янги таҳрири лойиҳаси эълон қилинди. Муҳокама 1 сентябрга қадар давом этади.
Фуқаролар – ҳуқуқ-тартибот ҳимоясида
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида депутатлар бир қатор қонун лойиҳаларини муҳокама қилдилар.
Яйловлардан қандай ва қайси мақсадлар учун фойдаланилади
Яйловларда чорва молларини ўтлатишда энг кўп йўл қўйиладиган фойдаланиш нормаларини белгилаш, яйловлар алмашинишини таъминлаш ва юритиш тартиби тасдиқланди.
Муддатли ҳарбий хизматни ўтаганларда ОТМга киришда қандай имтиёзлар бўлади
Қуролли Кучлар сафида муддатли ҳарбий хизматни ўтаб, ҳарбий қисм қўмондонлигининг тавсияномаларига эга бўлган фуқароларни олий таълим муассасаларига қабул қилиш тартиби тасдиқланди.
Божхона кодексининг янги таҳрири: барча нормалар битта ҳужжатда
Янги таҳрирдаги Божхона кодекси лойиҳасига божхона маъмуриятчилигини такомиллаштиришга, инвестиция муҳитини яхшилашга қаратилган НҲҲ қоидалари киритилган.
Солиқ кодексида янги имтиёзлар белгиланади
Президентнинг 23.08.2019 йилдаги «Ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмаларини давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори имзоланди.
Самарқанд давлат университети ҳузурида ихтисослаштирилган мактаб ташкил этилди
У аниқ ва табиий фанлар бўйича чуқурлаштирилган билим беради. Ҳукумат 17 август куни тегишли қарорни қабул қилди.
Ялпи мажлис якунлари: 26 та масала, улардан 16 таси қонунлар
2019 йил 24 август куни Тошкент шаҳрида Сенатнинг йигирма биринчи ялпи мажлиси ўз ишини якунлади.
Божхона кодексининг янги таҳрири: тадбиркорлар учун афзалликлар
Лойиҳани ишлаб чиқувчиларнинг фикрича, Божхона кодексининг янги таҳрири божхона тизимининг барқарорлигини таъминлайди, тадбиркорларга бизнесни ўрта муддатга ривожлантиришни пухта прогнозлаштиришга имкон беради.
Бизнесни ёпиш қанчалик осонлашади
1.01.2020 йилдан тадбиркорлик субъектларини ихтиёрий тугатиш ва фаолиятини тўхтатиш, шунингдек молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаётганларни давлат реестридан чиқаришнинг янги тартиби кучга киради
«Рақамли хўжалик» ҳосилдорликни 15-20%га оширишга ёрдам беради
Бу фермерларга экинлар парвариши ва ернинг ҳолатини яхшилаш бўйича масофадан тавсиялар олиш имконини берадиган мобиль иловадир.
Сенаторлар 3 та қонунни маъқуллаб, 1 тасини рад этдилар
2019 йил 23 август куни Тошкент шаҳрида Олий Мажлис Сенати йигирма биринчи ялпи мажлисининг биринчи иш куни бўлиб ўтди.
Меҳнат мигрантларига – квартиралар, микроқарзлар, кредитларни тўлашнинг соддалаштирилган тартиби
Президентнинг 20.08.2019 йилдаги ПФ-5785-сон Фармони билан хорижда ишлаётган Ўзбекистон фуқароларини ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтиришга доир чора-тадбирлар назарда тутилган.
Янги Кодексда нималар баён этилган?
Ўзбекистон Божхона кодексининг янги таҳрири лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасига қўйилган, муҳокама жорий йилнинг 1 сентябрига қадар давом этади.