Қуролли Кучлар Ҳарбий тиббиёт академияси ташкил этилди
Президентнинг 22.10.2020 йилдаги “Ҳарбий тиббиёт соҳасида кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида” ПҚ-4870-сон қарори қабул қилинди.
Давлат стандартларини 5 йил мобайнида қайта кўриб чиқиш режалаштирилмоқда
«Стандарлаштириш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш хақида”ги Қонун лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
“Иссиқлик таъминоти тўғрисида”ги қонун лойиҳаси такроран муҳокамага қўйилди
Кўп жойлари тўлдирилди ва тузатилди, бироқ истеъмолчиларнинг ҳамма таклифлари ҳам инобатга олинмаган.
Электрон ҳисоботларни тақдим этиш тартиби ўзгарадими
ДСҚ Молиявий ва солиқ ҳисоботларини алоқанинг телекоммуникация каналлари воситасида давлат солиқ ҳизмати органларига тақдим этиш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартиришларни таклиф қилмоқда.
Янги Ёнғин хавфсизлиги қоидалари кучга кирди
Президентнинг 19.05.2020 йилдаги ПФ-5997-сон Фармонига мувофиқ қоидалар юқори юридик кучга эга бўлган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар шаклига келтирилди.
Ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантиришга 2021 йилда 17,1 трлн сўм ажратилади
2021 йилда Ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурининг асосий параметрлари тасдиқланди.
Солиқ ҳисоботининг амалдаги шаклларига ўзгартиришлар киритилмоқда ва янгилари жорий этилмоқда
Давлат солиқ қўмитаси «Солиқ ҳисоботининг шаклларини тасдиқлаш тўғрисида»ги қарорга қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қарорни қабул қилди.
Нотариусларга мурожаатларни қайд этиш тартиби ўзгартирилди
Хусусан белгиланишича, мурожаатлар энди «E-notarius.uz» ахборот портали орқали ҳам қабул қилинади ва ушбу порталнинг электрон рўйхатига навбатма-навбат қайд қилинади.
Банкдаги ҳисоб рақамлар ва омонатлар тўғрисидаги маълумотларни ДБҚга тақдим этиш режалаштирилмоқда
Давлат божхона қўмитаси томонидан киритилган “Банк сири тўғрисида”ги Қонунга ўзгартиришлар лойиҳаси муҳокама қилинмоқда.
Лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосига ўтиш жадаллаштирилади
Президент томонидан 20 октябрь куни “Мамлакатимизда ўзбек тилини янада ривожлантириш ва тил сиёсатини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармон имзоланди.
Асосий ставка – йиллик 14%
Марказий банк Бошқаруви 22 октябрда асосий ставкани ўзгаришсиз қолдириш тўғрисида қарор қабул қилди.
ЯТТ ёлланган ходимлар учун қандай солиқлар тўлайди ва қандай ҳисоботлар топширади
Молия вазирлигининг ходимларни ёллаш, уларнинг даромадларини ҳисоботда акс эттириш ва уларнинг даромадларидан қатъий белгиланган солиқ, ЖШДС ва ижтимоий солиқ тўлаш тартиби масалалари юзасидан тушунтиришлари.
Умумтаълим фанларини билиш даражаси сертификатланади
2020 йил 1 декабрдан бошлаб босқичма-босқич бакалавриат таълим йўналишларига мос фанлар мажмуасидаги умумтаълим фанларидан билиш даражасини баҳолашнинг миллий тест тизими жорий этилади.
2021 йилда – Алишер Навоий таваллудининг 580 йиллиги
Юбилей санаси 2021 йил 9 февралда нишонланади. Президент томонидан 19 октябрь куни буюк шоир таваллудини кенг нишонлаш тўғрисида қарор имзоланди.
Экспорт қилувчиларга молиявий қўллаб-қувватлаш кенгайтирилди
Давлатимиз раҳбарининг 21 октябрдаги тегишли Фармони ЎзАда жойлаштирилган.
Янги қонунда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари ва кафолатлари мустаҳкамланди
«Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида»ги Қонун эълон қилинди, у 3 ой ўтгач кучга киради.
Озиқ-овқат маҳсулотлари нархи ошишини тўхтатиб туриш, геном ахборот ва депутатларнинг дахлсизлиги кафолатлари
Бу ва бошқа масалалар Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида муҳокама қилинди.
Давлат мақсадли жамғармалари ҳисоботи шаклларини ўзгартиришни режалаштиришмоқда
Молия вазирлиги томонидан режалаштирилаётган давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг ижроси тўғрисидаги ҳисоботларга ўзгартиришлар муҳокамага қўйилди.
Ходим учун синов муддатини узайтириш мумкинми
Ходим билан 1 ой дастлабки синов муддати билан меҳнат шартномаси тузилди. Унинг тугашидан 2 кун олдин раҳбар синов муддатини яна 2 ҳафтага узайтиришни истаб қолди, сабаби янги ходим ишга қабул қилинган пайтдан бошлаб ҳали ўзини ҳеч ҳам кўрсатолмади.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг қандай ҳажми захирага жамғарилади
Вазирлар Маҳкамаси 2020-2021 йил қиш-баҳор мавсумида аҳоли ва ижтимоий соҳа муассасаларининг асосий турдаги қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига бўлган эҳтиёжини қондириш бўйича чора-тадбирларни тасдиқлади.
ЖПКга дастлабки эшитув тўғрисида тузатишлар киритиш режалаштирилмоқда
Бу дастлабки эшитув институти жорий этилиши билан боғлиқ. ЖПКга ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳаси муҳокама учун ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган.
Олий Мажлис Сенатининг саккизинчи ялпи мажлиси 21 октябрь куни бўлиб ўтади
Қарор Олий Мажлис Сенати Кенгашининг 19 октябрь куни ўтказилган мажлисида қабул қилинди.
Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш учун – 3 трлн сўм
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 2021 йилга мўлжалланган давлат бюджети параметрлари муҳокамасига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Қандай қилиб солиқларни тўлашда хатоларнинг олдини олиш мумкин
Солиқларни тўлаш чоғида тез-тез хатолар содир бўлиб туради: бухгалтернинг эътиборсизлиги, катта рақамлар билан ишлаши, ишининг ҳаддан ташқари кўплиги. Қандай қилиб бундай вазиятга тушиб қолмаслик мумкин?
Агар хизматлар электрон шаклда кўрсатилган бўлса, реализация қилиш жойи қандай аниқланади
Замонавий шарт-шароитларида талай хизматлар электрон шаклда кўрсатилмоқда. ҚҚС тўловчи бўлган корхоналар саволга дуч келишмоқда: шундай хизматларни реализация қилиш жойини қандай қилиб тўғри аниқлаш мумкин?
«Юридик ва жисмоний шахсларни солиққа тортиш» курси
Норма компанияси сизни 27 октябрда бошланадиган «Юридик ва жисмоний шахсларни солиққа тортиш» курсига таклиф этади. Курс солиқ ҳисоби ва тартибидаги сўнгги ўзгаришларни инобатга олган ҳолда ўтказилади.
Истиқболли тадбиркорларга – таълим ва микрокредитлар
Президентнинг 13.10.2020 йилдаги «Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш тизимини такомиллаштириш ва тадбиркорликни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болалар учун инклюзив таълим жорий этилади
Президентнинг 13.10.2020 йилдаги «Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларга таълим-тарбия бериш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-4860-сон қарори қабул қилинди.