Ёзги таътил даврида ўқув муассасаси яқинидаги савдо корхонасининг тушуми камайиб кетди. Солиқчилар... октябрда, яъни ўқув йили қизғин паллага кирган ҳамда савдо авжига чиққан пайтда хронометраж ўтказдилар. Бу қандай оқибатларга олиб келганлиги ҳақида шарҳимизда баён қиламиз
Олий курсларда божхона менежерлари тайёрланади
Олий ҳарбий божхона институти Давлат божхона қўмитасининг Божхона институти этиб қайта ташкил этилди (2.11.2018 йилдаги ПҚ–3995-сон қарор). У ДБҚ ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича ихтисослаштирилган олий таълим ҳамда илмий-методик муассаса ҳисобланади
Депутатлар ташқи сиёсат соҳасидаги қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар
Гап янги таҳрирдаги «Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари тўғрисида»ги Қонун ва «Ўзбекистон Республикасининг Консуллик уставига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси хусусида
2019 йил учун статистика ҳисоботи шакллари тасдиқланди
1 январдан бошлаб статистика соҳасида 108 та ҳисобот шакли қўлланилади (31.10.2018 йилда 3083-сон билан рўйхатдан ўтказилган). Ушбу шарҳда микрофирмалар ва кичик корхоналар учун тафсилотлар берилган
Ходим қанча маош олиши керак?
Шартномада ва ходимни ишга қабул қилиш тўғрисидаги буйруқда шундай деб ёзилган: «Штат жадвалига кўра ҳақ тўланади». Аслида Меҳнат кодексига мувофиқ қандай ёзилиши керак? Бу саволга эксперт Абдусалом Рисқуллаев жавоб беради. «Norma» ПРМда 2018 йил 12 ноябрда бошланадиган кадрлар ишини юритиш бўйича ўқув курси доирасида бошқа кўп учрайдиган хатоларни ҳам кўриб чиқади
2019 йилда бюджет харажатларининг ярмидан ортиғи ижтимоий соҳага йўналтирилади
3 ноябрь куни Вазирлар Маҳкамасида ўтказилган кенгайтирилган йиғилишда 2018 йилнинг кутилаётган якунлари ҳамда 2019 йил учун асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари прогнози, солиқ ва бюджет сиёсати концепцияси, Давлат бюджети лойиҳаси муҳокама қилинди
Реестр эндигина тўлдирилаётганда
Мамлакатимизда онлайн НКМни жорий этишга тайёргарлик ишлари давом этмоқда. Барчанинг эътибори фискал маълумотларни узатиш технологиясини танлашга қаратилган. Янги технологияларга ўтиш жараёнида савдо ускуналари тақчиллиги юзага келиши мумкинлиги, шунингдек уни бартараф этиш йўллари ҳақида ҳам ўйлаб кўриш керак. Ушбу материалда ана шулар хусусида батафсил сўз юритамиз
Кўчмас мулкни ижарага бериш шартномаларини барча ҳисобга қўйдириши шарт!
ДСҚнинг тушунтириш беришича, кўчмас мулкни ижарага бериш шартномаларини жисмоний ва юридик шахслар ҳисобга қўйдиришлари керак
Газ тармоқлари ва иситиш тизимлари хавфсизлиги назорат остида
Вазирлар Маҳкамасининг 1.11.2018 йилдаги 901-сон қарори билан аҳоли томонидан иситиш тизими ва ёқилғи маҳсулотларидан фойдаланишда хавфсизликни таъминлаш бўйича чора-тадбирлар қабул қилинди