Монополист корхоналар сонини камайтириш режалаштирилмоқда
Амалдаги «Рақобат тўғрисида» ва «Табиий монополиялар тўғрисида»ги қонунлар битта «Рақобатни ҳимоялаш тўғрисида»ги қонунга бирлаштирилади.
Сув таъминоти соҳасида – қайта ташкил этиш ва ваколатларни қайта тақсимлаш
Президентнинг 26 ноябрда имзоланган Фармони ва қарорида соҳадаги ислоҳотларнинг навбатдаги босқичи назарда тутилган.
Ҳокимликлар ваколатлари қайта кўриб чиқилди
Президент 9 декабрь куни бюрократик тўсиқларни янада қисқартириш ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятига замонавий бошқарув тамойилларини жорий қилишга қаратилган қарорни имзолади.
11.12.19
2020 йилда акцизлар қандай ўзгаради?
“2020 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги Қонун билан ишлаб чиқариладиган товарларга (кўрсатиладиган хизматларга) акциз солиғи ставкалари тасдиқланди.
Якка тартибдаги тадбиркорлар учун қатъий белгиланган тўловлар кетма-кет иккинчи йил камайтирилмоқда
“2020 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги Қонун билан жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғининг якка тартибдаги тадбиркорлар учун қатъий белгиланган суммалари тасдиқланди.
Жисмоний шахслар учун ижаранинг энг кам ставкалари 6-25%га оширилди
“2020 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги Қонун билан ижара тўловининг энг кам ставкалари тасдиқланди. Улардан 2020 йилда жисмоний шахслар томонидан кўчмас мулкни ва автотранспортни ижарага беришдан олинган даромадларга солиқ солиш мақсадида фойдаланилади.