Тадбиркорлик субъектларининг барқарорлик рейтингидаги баҳо бухгалтернинг профессионаллигига боғлиқ
2024 йил 1 февралдан бошлаб тадбиркорлик субъектларининг барқарорлик рейтинги жорий қилинди. Вазирлар Маҳкамаси уни белгилаш тартиби тўғрисидаги Низомни тасдиқлади.
Педагогнинг мақоми махсус қонун билан белгиланмоқда
Педагогларни сайлов жараёнларини ташкиллаштиришга қўшимча ҳақ эвазига жалб қилишади.
Айрим ижтимоий нафақалар миқдори оширилди
Унга кўра зарур иш стажига эга бўлмаган кекса фуқароларга бериладиган нафақалар миқдори оширилди.
Банклар ва кредит ташкилотларига нисбатан қўлланиладиган чоралар ва санкциялар тасдиқланди
Тегишли қарорлар Марказий банкнинг Банк назорати қўмитаси ёки бошқаруви томонидан қабул қилинади.
Қайси давлатлар резидентлари капитал бозоридаги «тартибга солиш қумдони»га киришлари мумкин
Тан олинган 38 та юрисдикция рўйхати тасдиқланмоқда.
Чорвачилик хўжаликларига субсидиялар ажратилади
Улар хорижий давлатлардан импорт қилинган наслдор қорамол, қўй ва эчкилар учун ажратилади.
“Соғлиқни сақлаш лойиҳалари маркази” лойиҳа офиси ташкил этилмоқда
Амалдаги санитария қоидалари, нормалари ва гигиена нормативлари халқаро стандартлар талабларига мувофиқлаштирилади.
Norma.uz портали 2024 йил 1 февралдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришларнинг шарҳини тақдим этади.
Электрон йўл варақаларини ҳисобга олиш тизими қандай ишлайди
1 апрель куни Ўзбекистонда йўловчи ва юк ташишни ҳисобга олиш бўйича рақамли ҳужжат айланишининг олти ойлик тажриба-синов лойиҳаси (22.01.2024 й. 44-сон ВМҚ) ишга туширилади.
Марказий банк асосий ставка даражасини ўзгаришсиз қолдирди
Марказий банк бошқарувининг 2024 йил 25 январдаги йиғилишида асосий ставка йиллик 14 фоиз даражасида ўзгаришсиз қолдирилди.
Аҳоли хавфсизлиги учун фармацевтика соҳасида дорилар назоратининг янги тизими жорий этилади
У дори воситаларидан фойдаланиш билан боғлиқ потенциал хавф-хатарларни тезкор аниқлашга йўналтирилган.
Тадбиркорлик субъектларининг барқарорлик рейтинги жорий этилмоқда
Юқори барқарорлик рейтингидаги тадбиркорлик субъектлари учун солиқ текширувлари ўтказилмайди.
Кимларга хатланган мол-мулкни реализация қилишга рухсат берилади
Интернет-дўконлар орқали мол-мулкни реализация қилиш билан шуғулланадиган савдо ташкилотларига устунлик берилади.
Ёшлар ишлари агентлиги Вазирлар Маҳкамаси тасарруфига ўтказилди
Ёшлар сиёсати ва спорт соҳасида давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тасдиқланди.
Қандай қилиб кичик бизнесни қўллаб-қувватлаш дастури аъзоси бўлиш мумкин
Дастур иштирокчиларини кичик бизнесга кўмаклашиш марказлари танлайди.
Норуда материалларни қазиб олиш устидан назорат кучайтирилди
Чирчиқ, Сангзор, Зарафшон, Норин, Қашқадарё ва Сурхондарё дарёлари ўзанларидаги қум-шағал материалларини қазиб олишга муддатсиз мораторий жорий этилмоқда.
Крипто активларини ноқонуний сотиб олиш учун маъмурий жавобгарлик белгиланди
Шунингдек, жабрланувчини шарманда қиладиган маълумотларни тарқатиш таҳдиди билан мулк талаб қилиш учун жиноий жавобгарлик белгиланди.
«Йўл ҳаракати тўғрисида» Қонун қабул қилинди
Унда транспорт эгаларининг йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш мажбуриятлари белгиланди.
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларга ижара ҳуқуқини сотиш мумкин
Очиқ электрон танлов ўрнига электрон онлайн аукцион савдолари жорий этилмоқда.
Ўзбекистон мамлакатга сайёҳлар оқимини қандай оширади
Туризм соҳасидаги лойиҳаларни молиялаштириш учун 200 млн АҚШ доллари эквивалентида туризм учун кредит линияси очилади.
Тўсиқсиз туризмни ривожлантириш вазифалари белгиланди
Улар орасида – туристик индустрия объектлари, маданият ташкилотлари ва маданий мерос объектлари, шу жумладан музей, театр ва жойлаштириш воситаларида ногиронлиги бўлган шахсларнинг бемалол ҳаракатланиши учун зарур шарт-шароитлар яратиш назарда тутилган.
Бизнес-омбудсман солиқ органлари қўллаган жаримани камайтиришга ёрдам берди
Қарши шаҳрида тадбиркор солиқ органи қарори устидан шикоят билан Тадбиркор виртуал офисига мурожаат қилди.
Саноат намунасига патент бериш қоидалари белгиланди
«Ихтиролар, фойдали моделлар ва саноат намуналари тўғрисида»ги қонунга мувофиқ саноат намунаси деб эълон қилинган объектга, агар у янги ва оригинал бўлса, ҳуқуқий муҳофаза тақдим қилинади.
Аҳолининг эҳтиёжманд қатламлари учун давлат божи камайтирилди
Чегирма миқдори – 50%.
Криминология институти ташкил этилди
Унинг фаолияти жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва жиноятчиликка қарши кураш соҳасини илмий тадқиқ қилиш фаолияти даражасини оширишга йўналтирилади.
Маъмурий судларда давлат божини олдиндан ундириш бекор қилинди
Давлат божи иш якуни бўйича айбдор тарафдан ундирилади.
Қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларини ўрнатган ва улардан фойдаланаётган шахслар учун қандай имтиёзлар бор
Шунингдек, "Ижтимоий ҳимоя ягона реестри"га киритилган жисмоний шахслар харид қилганда ҚҚС қайтариладиган товарлар рўйхати кенгайтирилди.
Ҳар йили 50 тагача ўқув-услубий фильмлар чиқарилади
Уларнинг мазмуни ўқувчи ва талабалар ўзлаштириши қийин бўлган фанлар, мавзулар (формулалар, теоремалар, қонунлар) асосида шакллантирилади.
Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг ваколатлари аниқлаштирилмоқда
Хусусан, Департамент дастлабки терговни амалга оширади.
Мамлакатда кўчмас мулкни оммавий баҳолаш ўтказилади
Унинг мақсадларидан бири адолатли солиққа тортишдир.