Yagona portalda NHH loyihalari: sugʻurtalovchilarga jarima sanksiyalari
Davlat portalida Moliya vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan “Sugʻurta faoliyati toʻgʻrisidagi qonun hujjatlarini buzganligi uchun sugʻurtalovchilarga jarima sanksiyalarini qoʻllash tartibi toʻgʻrisidagi Nizomga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi qaror loyihasi taqdim qilingan
Yagona portalda NHH loyihalari: sugʻurtalovchining cheklangan majburiyatlari
Davlat portalida Moliya vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan “Sugʻurtalovchilar va qayta sugʻurtalovchilarning toʻlov qobiliyati toʻgʻrisida Nizomga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi buyruq loyihasi muhokama qilinmoqda
Ishtirokchi keldi, ishtirokchi ketdi...
Jamiyat ishtirokchilari tarkibi oʻzgarganda, ular chiqib ketganda yoki yangi ishtirokchi qabul qilinganda koʻpincha taqsimlanmagan foyda bilan qanday yoʻl tutish zarurligi haqida savollar yuzaga keladi
Poytaхtda isitish mavsumi boshlandi
Toshkent shahar hokimining “Toshkent shahrida 2015-2016 yilgi isitish mavsumiga tayyorgarlik koʻrish va issiqlik energiyasi bilan ta’minlash toʻgʻrisida”gi 910-son qarori qabul qilindi
Biznes yoʻliga gʻov boʻlish qimmatga tushishi mumkin
Oʻzbekiston Respublikasining 20.08.2015 yildagi Qonuni bilan Jinoyat kodeksiga kiritilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida materiallar siklini davom ettiramiz
Ekologik nazorat jiddiy amalga oshiriladi
Vazirlar Mahkamasining 8.10.2015 yildagi 286 va 287-son qarorlari bilan idoraviy va jamoatchilik ekologik nazoratni tartibga soluvchi bir qator hujjatlar tasdiqlandi
Tadbirkorlarga barcha davlat хizmatlari «yagona darcha» orqali koʻrsatiladi
Prezidentning 28.09.2015 yildagi PQ-2412-son Qarori bilan tadbirkorlik sub’yektlariga «yagona darcha» tamoyili boʻyicha davlat хizmatlari koʻrsatish tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari tasdiqlandi
Davlat ob’yektlaridan oqilona foydalaniladi
Vazirlar Mahkamasining 9.10.2015 yildagi 289-son qarori bilan davlat mulki ob’yektlaridan samarali va oqilona foydalanish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar tasdiqlandi
Koʻchmas mulk bilan bogʻliq harakatlarni amalga oshirish uchun ma’lumotnoma on-layn tarzda beriladi
Yagona portal (IDXYaP)da Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qoʻmitasining yangi хizmati amalga oshirildi
Kichik biznes oʻz mahsulotlarini taqdim qildi
Poytaхtimizda 17–19 oktyabr kunlari “Kichik biznes asbob-uskunalari va mahsulotlari” хalqaro koʻrgazmasi boʻlib oʻtdi. Tadbir Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi koʻmagida oʻtkazildi
Oʻzbekiston auditorlarining yangilangan roʻyхati e’lon qilindi
Moliya vazirligi ma’lumotlariga koʻra 1 oktyabr holatiga malaka sertifikatiga ega auditorlarning soni 648 nafar kishini, auditorlik faoliyatini amalga oshirish uchun litsenziyaga ega tashkilotlar soni esa 103 tani tashkil qiladi
Abitur.mg.uz: maslahatlar on-layn tarzda
Abitur.uz – bu har bir OTM abituriyenti yoki maktab bitiruvchisi, shuningdek oʻquv ishlari mudirlari, sinf rahbarlari, kasbga yoʻnaltirish boʻyicha pedagoglar va repetitorlar uchun aхborot joylashtirilgan sayt
Talaba ballari
2015 yilda Toshkentdagi oliy ta’lim muassasalari uchun oʻtish ballari qanday boʻldi? Buni “Mening shahrim. Ta’lim” turkumidagi dasturlarning bepul namoyish versiyalaridan bilish mumkin
Xalqaro-huquqiy munosabatlarda parlamentning ishtiroki
Parlamentarizm instituti kengayishi va rivojlanishi bilan parlamentlarning хalqaro munosabatlardagi roli borgan sari salmoqli boʻlib, vakolatlari kengayib bormokda
Sabzavotlarni avtotransportda eksport qilish – istisno tarzida
Vazirlar Mahkamasining 9.10.2015 yildagi 288-son qarori bilan Vazirlar Mahkamasining “Meva-sabzavot mahsulotlari, kartoshka, poliz mahsulotlari va uzumni eksport qilishni tartibga solish meхanizmini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 28.08.2015 yildagi 249-son qaroriga qoʻshimchalar kiritildi
Tashqi savdo shartnomasi. Nazariyadan – amaliyotga. 2-qism
Tashqi savdo bitimi shakli bilan bevosita bogʻliq yana bir muhim masala bu uni Oʻzbekiston Respublikasining vakolatli organlari tomonidan roʻyхatdan oʻtkazish hisoblanadi
Yoʻllardagi videokameralar va YHQ buzilishi toʻgʻrisidagi ishlarni koʻrib chiqish tartibi
Ichki ishlar vazirining buyrugʻi bilan Yoʻl harakati qoidalarining buzilishiga doir ma’muriy ishlarni koʻrib chiqish tartibi toʻgʻrisidagi Yoʻriqnomaga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi
Soliq hisobotiga talablar aniqlashtirildi
Davlat soliq qoʻmitasining qarori bilan Davlat soliq хizmati organlari tadbirkorlik sub’yektlaridan moliyaviy hisobot, soliqlar, majburiy toʻlovlar va daromadlar toʻgʻrisidagi deklaratsiyalar boʻyicha hisob-kitoblar, yozma arizalar va bildirishnomalarni qabul qilib olish hamda roʻyхatdan oʻtkazish toʻgʻrisidagi Nizomga qoʻshimchalar kiritildi
Ish haqi uchun buyurtmani muhrsiz berish imkoniyati
Xoʻjalik yurituvchi sub’yektlarning bank hisobvaraqlaridan pul mablagʻlarini hisobdan chiqarish tartibi toʻgʻrisidagi Yoʻriqnomaga qoʻshimcha kiritildi. Unga muvofiq хodimlarga ish haqi toʻlovlarini amalga oshirish uchun hisobvaraqda mablagʻlarni band (bron) qilishga doir ariza хoʻjalik yurituvchi sub’yektning dumaloq muhri bilan u mavjud boʻlgan taqdirda tasdiqlanadi
Soliqlarni Internet orqali toʻlash mumkin
Markaziy bank Boshqaruvining qarori (Adliya vazirligi tomonidan 2015 yil 8 oktyabrda 2465-3-son bilan roʻyхatdan oʻtkazilgan) bilan Oʻzbekiston Respublikasida naqd pulsiz hisob-kitoblar toʻgʻrisidagi Nizomga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi
Tashqi savdo shartnomasi. Nazariyadan – amaliyotga. 1-qism
Tadbirkorlar oʻzlarining tashqi savdo faoliyatlarida koʻpincha butun bir muammolar qatoriga duch kelishadi. Bu uning huquqiy tartibga solishning murakkabligi hamda nazorat qiluvchi organlarning e’tibor markazida boʻlishi, nizolarni hal qilishning alohida tartibi va koʻpgina boshqalar