Маданий мерос объектлари қандай сақланади
Президентнинг қарори билан ЮНЕСКОнинг халқаро рўйхатларига тақдим этиш учун номзоднома ҳужжатлари тайёрланадиган номоддий маданий мерос намуналари Рўйхати тасдиқланди.
Бино ва иншоотлар бўйича ёнғин хавфсизлиги аудити ўтказилади
Ёнғин хавфсизлигига мувофиқликни баҳолаш натижалари бўйича хулосанинг амал қилиш муддати – бир йил.
Norma.uz портали 2024 йил 1 январдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳини тақдим этади.
Менежерлик сертификатини олиш – мактаб директори лавозимига номзодлар учун мажбурий шарт
Янги ўқув йилидан менежерлик сертификатига эга мактаб директори ва унинг ўринбосарлари, тегишинча 50 ва 30% миқдорда ойлик устама ҳақи олишади.
Янги автомототранспортнинг чакана савдосида нималар ўзгарди
2 тадан кўп авто харид қилган шахсга бир йилгача янги шартнома тузишда рад этиш мумкин бўлади.
2024 йил учун Давлат бюджети тасдиқланди
ЯИМнинг ўсиш суръати 5,6−5,8 фоиз даражасида прогноз қилинмоқда, бунда саноат маҳсулотларининг ўсиши 6 фоизни, хизматлар кўрсатиш соҳасида ўсиш – 6,1 фоизни, қишлоқ хўжалигида – 4 фоизни ташкил этади. 2024 йилда кутилаётган инфляция даражаси 8–10 фоизни ташкил этади.
Наслчилик хўжаликлари учун солиқ имтиёзларининг муддати узайтирилди
Чора ички истеъмол бозорини гўшт, сут, тухум маҳсулотлари билан барқарор таъминлаш, чорвачилик, паррандачилик ва балиқчилик озуқа базасини кенгайтиришга қаратилган.
Хотин-қизларга ўз бизнесини бошлашга ёрдам беришади
Шунингдек, оилавий низоларни кўришга ихтисослашган судьялар корпуси шакллантирилади.
Оила ва хотин-қизлар қўмитаси нима билан шуғулланади
Қўмита бўйсунуви Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигидан Вазирлар Маҳкамасига ўтказилади.
Одам савдосига қарши курашиш миллий Комиссиясининг вазифалари белгиланди
Улар орасида – республика ижро этувчи ҳокимият органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, ННТнинг одам савдосига қарши курашиш, ундан жабрланган шахсларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш соҳасидаги фаолиятини мувофиқлаштириш бор.
Ўрмон фонди ерлари «E-ijara» орқали ижарага берилади
Ушбу ерларда айрим ўсимликлар экилганда ижара тўловининг «ноль» ставкаси қўлланилади.
Ўзбекистонликлар 2024 йилда неча кун дам олишади
Президентнинг «2024 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида»ги Фармони қабул қилинди.
Солиқ ва бюджет сиёсати: 2023 йилнинг дастлабки натижалари ва 2024 йил учун прогноз
Мазкур шарҳ Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги томонидан эълон қилинган 2024 йилга мўлжалланган солиқ-бюджет сиёсатининг асосий йўналишлари ва 2023 йилга мўлжалланган даромадлар прогнози бажарилишини баҳолаш асосида тайёрланган.
Олий Мажлис Сенатининг қирқ саккизинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди
Мажлисда сенаторлар томонидан жамият ҳаётининг барча соҳалари ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлашга қаратилган 14 та масала, шу жумладан 10 та қонун кўриб чиқилди.
«Аҳоли саломатлиги – 2030» миллий стратегиясининг устувор вазифалари
Стратегия лойиҳаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган ва муҳокама қилиш учун ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган.
Саноатни ривожлантириш жамғармаси қандай лойиҳаларни молиялаштиради
Тадбиркорлик субъектларининг Жамғарма маблағларидан фойдаланиш бўйича аризалари Ўзбекистон Миллий саноат портали орқали кўриб чиқилади.
Сайлов ва референдум ўтказиш тартиби ўзгартирилди
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари сайлови аралаш сайлов тизими асосида ўтказилади.
Ижтимоий солиқ тўғрисидаги янги Низом тасдиқланди
Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан Ижтимоий солиқни тақсимлаш, пенсия ва бошқа тўловларни тўлаш учун ажратилган харажатларни қоплаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди. Ушбу тартибни белгилайдиган НҲҲнинг мақоми оширилди, бироқ тартибнинг ўзи ўзгартирилмади.