Импортга акцизлар ишлаб чиқарувчиларимизни ҳимоя қилади
Президентнинг “Ўзбекистон Республикасининг 2016 йилги асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари прогнози ва давлат бюджети параметрлари тўғрисида”ги Қарори (22.12.2015 йилдаги ПҚ-2455-сон) билан айрим импорт қилинадиган товарларга акциз солиғи ставкалари индексация қилинди
Кичик автомобиль корхоналари ходимларининг сони оширилди
Президентнинг “Ўзбекистон Республикасининг 2016 йилги асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари прогнози ва давлат бюджети параметрлари тўғрисида”ги Қарори (22.12.2015 йилдаги ПҚ-2455-сон) билан Кичик тадбиркорлик (бизнес) субъектларига тегишли бўлган корхоналар ва ташкилотлар классификациясига ўзгартириш киритилди
Тезкор-қидирув тадбирлари – қонун доирасида
Парламентда «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги Қонун лойиҳаси муҳокама қилинмоқда
Ҳаво кемалари парвозлари хавфсизлигини ошириш учун чора-тадбирлар
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Саноат, қурилиш ва савдо масалалари қўмитаси аъзоси Полянте СВЕШНИКОВнинг муҳокама этилаётган “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни лойиҳаси бўйича шарҳлари
Мактабгача таълим муассасалари қандай жиҳозланади
Халқ таълими вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлигининг қўшма қарори билан Мактабгача таълим муассасаларини мебель, ўқув кўргазмали қуроллар, техник воситалар, ўйинчоқлар, спорт анжомлари ва бошқа ашёлар билан жиҳозлаш меъёрлари тасдиқланди
Суд тизимига АКТ жадал жорий қилинмоқда
Ўзбекистон Республикаси Олий хўжалик судида соҳага тегишли қонунчиликдаги сўнгги янгиликлар, шунингдек, судлар фаолиятига ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш бўйича амалга оширилган ишлар, бу борада халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда ҳаётга татбиқ этилаётган лойиҳаларни кенг омма эътиборига етказишга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди
Қонун муҳокама жараёнида мукаммаллашади
Ахборот ва коммуникация технологиялари масалалари қўмитаси томонидан “Меҳнатни муҳофаза қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳаси муҳокамасига бағишланган «Ахборот соҳасида меҳнатни муҳофаза қилишнинг ўзига хос хусусиятлари» мавзусида давра суҳбати ташкил этилди
Якка тартибдаги тадбиркор экспортчи бўлиши мумкинми?
Унча катта бўлмаган дўкончалар ёки хизмат кўрсатиш офислари – якка тартибдаги тадбиркорлик анъанавий тарзда айнан шундай қабул қилинади. Улар олдинга интилиб, материаллар, товарлар ва хизматларни Ўзбекистондан ташқарига экспорт қилган ҳолда ташқи иқтисодий соҳада жиддий ўйинчига айлана оладиларми?
Ўзбекистон тижорат банкларида банк назоратининг халқаро стандартларини қўллаш амалиёти
Маълумки, молиявий бозорларнинг глобаллашуви назорат органларининг ўзаро муносабати ва халқаро даражада ахборот алмашинуви бўйича янги вазифаларни юзага келтиради. Шу муносабат билан, банк назорати соҳасида бошқа молиявий бозорларда бўлгани каби қатор халқаро стандартлар ишлаб чиқилиши ва жорий қилиниши лозим
Халқаро пластик карталар: қўллаш бўйича йўриқнома
Халқаро пластик карта – бу, моҳиятан, кўпчилик фойдаланадиган ўша карта, фақат унда муайян чет эл валютасига ўтказилган пуллар сақланади. У харидлар, отелда, ресторанларда, кафеда ҳисоб учун тўловни амалга ошириш ҳамда чет элда банкоматлардан пулларни ечиб олиш учун мўлжалланган
Банк хабарлари: картадан картага ўтказмалар ва валюта операцияларини амалга ошириш учун лицензия
Алоқабанк мижозларга янги интерактив сервис тақдим этган ҳолда новатор бўлди, Равнақ-банк эса олинган лицензия туфайли ўз хизматлари рўйхатини жиддий равишда кенгайтириши мумкин
Бозорларда бир марталик йиғимларнинг минимал миқдорлари белгиланди
Молия вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитасининг қўшма қарори билан Бозорлар ва савдо комплексларининг маъмурияти томонидан ундириб олинадиган бир марталик йиғимлар, ижара тўлови ва кўрсатиладиган хизматлар қийматининг янги минимал миқдорлари белгиланди
Самолёт бортида фотосуратга ва видео тасвирга олиш тақиқланди
Парвозлар хавфсизлигини назорат қилиш давлат инспекцияси бошлиғининг буйруғи (Адлия вазирлиги томонидан 2016 йил 12 январда 2416-1-сон билан рўйхатдан ўтказилган) билан Йўловчининг ҳаво кемаси ичидаги юриш-туриш қоидаларига ўзгартириш киритилди
Товарлар ва хизматлар учун тўловларни мобил иловалар орқали амалга оширамиз. 3-қисм
Ўзбекистон фуқаролари улар ёрдамида нафақат товарлар ва хизматлар учун тўловни амалга ошириш, балки ўз банк ҳисобварақларини назорат қилиш, валюталар курслари ҳақида, ўтказилган транзакциялар ва кўпгина бошқалар тўғрисида долзарб ахборот олишлари мумкин бўлган мобил иловалар ҳақида шарҳни давом эттирамиз. Бугун «UZCARD» илова ҳақида сўз юритамиз
2015 йилги амнистия қандай қўлланади?
Олий Мажлис Сенатининг 2015 йил 3 декабрдаги қарори билан Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинганлигининг йигирма уч йиллиги муносабати билан амнистия эълон қилинди. У қандай тартибда ва кимга нисбатан қўлланиши ҳақида бизнинг шарҳимизда ўқинг
Бухгалтерия ҳисоби – миллий иқтисодиёт учун муҳим масала
Элбек ШУКУРОВ, ЎзЛиДеП фракцияси аъзосининг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида «Демократик кучлар блоки»нинг навбатдаги йиғилиши бўйича изоҳлари
Сув: ер усти ва ер ости сувлари учун қанча тўланади
Ер усти ва ер ости манбаларидан сув келадиган водопровод тармоғидаги сувдан фойдаланилган тақдирда, солиқ солинадиган база манбанинг ҳар бир тури бўйича алоҳида-алоҳида аниқланади
Истеъмолчилар ва давлат органлари манфаатлари мувозанатини таъминлаш
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, ЎзЛиДеП фракцияси аъзоси Қутлимурот БАБАШЕВнинг муҳокама этилаётган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар ва қўшимча киритиш тўғрисида»ги қонуни лойиҳаси юзасидан изоҳлари
Ҳудудлар қурилиши учун шаҳарсозлик ҳужжатларини ишлаб чиқиш тартиби белгиланди
Вазирлар Маҳкамасининг 5.01.2016 йилдаги 3-сон Қарори билан Шаҳарлар ва шаҳар посёлкалари ҳудудларини ривожлантириш ва қуриш бўйича шаҳарсозлик ҳужжатларини ишлаб чиқиш, шунингдек уларни амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
Юридик шахслар томонидан валютани мажбурий сотиш тартибига ўзгартиришлар киритилди
Президентнинг “Ўзбекистон Республикасининг 2016 йилги асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари прогнози ва давлат бюджети параметрлари тўғрисида” 22.12.2015 йилдаги ПҚ-2455-сон Қарори билан Хўжалик юритувчи субъектлар томонидан хорижий валютадаги тушумни мажбурий сотиш тартибига ўзгартиришлар киритилди
Ядро полигонларида хизматни ўтаган шахслар рўйхати қандай шаклланади
Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Молия вазирлигининг қўшма қарори билан Ядро полигонларида ва бошқа радиация-ядро объектларида хизматни ўтаган, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида яшаётган фуқаролар рўйхатини шакллантириш тартиби тўғрисидаги йўриқнома тасдиқланди
Муносиб меҳнат – муҳофаза қилинган ва хавфсиз меҳнат!
Парламентда “Меҳнатни муҳофаза қилиш тўғрисида”ги (янги таҳрири) Ўзбекистон Республикаси Қонуни лойиҳаси муҳокама қилинмоқда
Фармацевтика фаолиятининг йўналишлари белгиланди
2016 йил 4 январда янги таҳрирда қабул қилинган “Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида” Қонун анча кенгайди
Пойтахтда 2016 йил учун солиқлар ва йиғимлар ставкалари тасдиқланди
Тошкент шаҳар Халқ депутатлари кенгаши ўзининг 25.12.2015 йилдаги 76/9-5-сон қарори билан Тошкент шаҳри бўйича 2016 йил учун маҳаллий солиқлар ва йиғимлар ставкаларини тасдиқлади