Қишлоқ хўжалиги техникасини сотиб олувчиларга – субсидиялар, комбайнларни етказиб берувчиларга – компенсация
Қишлоқ хўжалигини механизациялашни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
Фан ва технологиялар бўйича республика кенгаши қандай тузилган
Фан ва технологиялар бўйича республика кенгаши тўғрисида низом тасдиқланди.
Ҳунармандларга янада кўпроқ имтиёзлар берилди
Ҳунармандларни қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар Президентнинг 28 ноябрдаги қарорида назарда тутилган.
2020 йилдан бошлаб БЮДда товар қайси соҳа учун олиб кирилаётганлигини кўрсатиш лозим
Бунинг учун махсус Таснифлагич тасдиқланди. Божхона юк декларациясини тўлдириш тартиби тўғрисидаги йўриқномага бу ва бошқа тузатишлар киритиилди. Улар 2020 йил 1 январдан кучга киради.
Тошкент вилояти Ободонлаштириш бош бошқармаси ташкил этилди
Вазирлар Маҳкамаси 21.11.2019 йилдаги “Тошкент вилоятида ободонлаштириш ишларини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 931-сон қарорни қабул қилди.
Вазирлар Маҳкамасининг Олий Мажлис олдида ҳисобдорлигига тузатиш киритилди
Олий Мажлис Сенатининг йигирма тўртинчи ялпи мажлисида Вазирлар Маҳкамаси тўғрисидаги қонуннинг янги таҳрири маъқулланди.
1 декабрдан қонунчиликдаги асосий ўзгартиришлар
Сигарета ва алкоголь маҳсулотларини маркировкалаш бошланади, энергетик менежмент тизими жорий этилади, IMEI-кодларни рўйхатдан ўтказиш пулли бўлади, кучли таъсир кўрсатувчи препаратлар обороти чекланади ва ҳ.к.
ЎзА қошида медиа марказ очилади
Бу Президентнинг 2019 йил 2 декабрдаги қарорида назарда тутилган.
Ўзмиллийбанк акциядорлик жамияти шаклида қайта ташкил этилади
“ЎМБ” АЖ қайта ташкил этилаётган унитар корхонанинг ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва шартномалари, жумладан халқаро шартномалари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади.
Идентификация воситалари ёрдамида сигарета ва алкоголь маҳсулотларини маркировкалаш
Сигарета ва алкоголь маҳсулотларини идентификация воситалари ёрдамида маркировкалашнинг батафсил механизми Ҳукуматнинг 23.11.2019 йилдаги 944-сон қарорида келтирилган.
Маҳаллий ҳокимиятда ижодий маслаҳатчилар пайдо бўлди
Ёшларни маданият ва санъат муассасаларига ҳамда умумтаълим мактабларида ташкил этиладиган тўгараклар ва бошқа маданий тадбирларга жалб этиш бўйича чора-тадбирлар режаси тасдиқланди.
Ногиронлар, кексалар ва болаларнинг музейга ташрифи осонлашади
2020-2021 йилларда Ўзбекистон Республикаси музейларининг инклюзивлиги дастурида тактиль йўлаклар, овозли хабар бериш светофорлари, метро бекатларида махсус кўтарилиш воситаларини ўрнатиш назарда тутилган.
Банк маблағлар ҳисобдан чиқарилгани ҳақида мижозни хабардор қилиши шарт
Банк хизматлари истеъмолчилари билан ўзаро муносабатларни амалга оширишда тижорат банкларининг фаолиятига қўйиладиган минимал талаблар тўғрисида низомга тегишли қўшимчалар киритилди.
Суд ҳужжатлари ижроси: мавжуд муаммолар ҳал этилмоқда
Олий суднинг судьяси Шахноза Ахатова маъмурий судлар қарорларининг ижро этилмаётганлиги билан боғлиқ масалаларни Norma.uz портали учун шарҳлаб берди.
Миллий гвардия қандай объектларни қўриқлайди
Ўзбекистон Республикаси миллий гвардиясининг қўриқлаш хизмати бўлинмалари томонидан қўриқланадиган объектлар рўйхати тасдиқланди.
«Нукус» ЭИЗ чегаралари белгиланди
Улар Вазирлар Маҳкамасининг унинг фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирларини ўз ичига олган қарорида кўрсатилган.
ННТ аъзоси бўлмаган шахслар ҳам ов қилиш ва балиқ тутишга ҳақли
«Ов қилиш ва овчилик хўжалиги тўғрисида»ги қонун лойиҳаси 21 ноябрда депутатлар томонидан иккинчи ўқишда кўриб чиқилди, бироқ моддама-модда муҳокамадан сўнг лойиҳа масъул қўмитага қайтарилди.
Бирлашган Араб Амирликларида ИТСВ ваколатхонаси очилди
БААда Ўзбекистон Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг «UzFDI» ваколатхонаси офиси Абу-Дабида жойлаштирилган ҳолда ташкил этилди.
Декабрь ойидан идентификация воситалари ёрдамида товарларни маркировкалаш бошланади
Тартиб маҳаллий ишлаб чиқарувчилар ва импорт қилувчиларга, биринчи навбатда, сигарета ва алкоголь маҳсулотларига татбиқ этилади.
Геодезия ва картография фаолиятига лицензия олиш соддалаштирилди
Геодезия ва картография фаолиятини лицензиялаш тўғрисидаги низомга тегишли тузатишлар киритилди.
Давлат экология қўмитаси Стокгольм конвенциясига риоя этилишини назорат қилади
Турғун органик ифлослантирувчи моддалар ҳақидаги Стокгольм конвенцияси амалга оширилиши учун масъул ваколатли орган белгиланди.
МБ банк соҳасини микротартибга солишдан воз кечади
20-21 ноябрь кунлари Марказий банкда банк хизматларини кўрсатиш жараёнини оптималлаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Сенатнинг 24-ялпи мажлиси ўтказиладиган сана белгиланди
Олий Мажлис Сенати Кенгашининг мажлисида Олий Мажлис Сенатининг йигирма тўртинчи ялпи мажлисини 30 ноябрь куни Тошкент шаҳрида чақириш тўғрисида қарор қабул қилинди.
2020 йилги Давлат бюджети тўғрисидаги қонун иккинчи ўқишда қабул қилинди
Биринчи ўқишдан сўнг қўмиталар, фракциялар, ишчи гуруҳ йиғилишлари ҳамда муҳокамаларда 100 ортиқ таклифлар билдирилди, улардан 60 га яқини принципиал таклифлардир.
«Вафель» чизиғи: бу нима ва қандай қўлланилади?
2019 йил ноябрь ойининг дастлабки ҳафталарида Тошкент шаҳри кўчаларидаги бир нечта чорраҳаларда янги йўл чизиқлари пайдо бўлди, уни Россияда «вафель» чизиғи деб аташади.
Аҳолининг қарз юки ошмоқда
Марказий банк статистикани эълон қилди ва вазиятни ўнглаш режалари билан ўртоқлашди.
Тренерлар ҳар 5 йилда аттестациядан ўтказилади
Тренерларни аттестациядан ўтказиш ва уларга рухсатнома бериш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
Янги таҳрирдаги Солиқ кодекси Олий Мажлисга киритилди
Лойиҳани биринчи ўқишда кўриб чиқишга тайёрлаш учун депутатлар, экспертлар, Ҳукумат ва ДСҚ вакилларидан иборат ишчи гуруҳи тузилди. Унинг биринчи йиғилиши ўтказилди.