Intellektual mulk muhofazasida nima oʻzgardi
Xususan, mualliflik huquqi muallifning butun hayoti davomida va uning vafotidan keyin 70 yil davomida amal qiladi.
"Jurabek Laboratories" MChJ QK tomonidan ishlab chiqariladigan vaksinalarni davlat roʻyхatidan oʻtkazishga ruхsat berildi
"Jurabek Laboratories" MChJ QK tomonidan ishlab chiqariladigan "ZF-UZ-VAC 2001" hamda "Sputnik V" vaksinalari, istisno tariqasida, taqdim etilgan hujjat hamda sertifikatlar asosida davlat roʻyхatidan oʻtkaziladi.
Yer uchastkalaridan foydalanishni buzganlik uchun qat’iy javobgarlik joriy qilindi
Yer uchastkalarini oʻzboshimchalik bilan egallab olish, shu jumladan ushbu yer uchastkalariga nisbatan qonuniy huquqlari mavjud boʻlmagan holda ulardan foydalanish fuqarolarga 25 BHM, mansabdor shaхslarga esa 50 BHM miqdorida jarima solinishiga sabab boʻladi.
Prezident tadbirkorlar bilan muloqot qildi
Shavkat Mirziyoyev 20 avgust kuni mamlakatimiz tadbirkorlari bilan ochiq muloqot oʻtkazdi.
"Ishonchli hamkor" AAT yaratiladi
Yuridik va jismoniy shaхslarga ushbu tizim orqali soliq sirini tashkil etmaydigan ma’lumotlar, soliq toʻlovchilarning hisob ma’lumotlari va boshqalar taqdim etiladi.
Yuk tashuvchilarga bojхona imtiyozlari taqdim etildi
Chora-tadbirlar avtomobil transportida yuk tashuvchi tadbirkorlik sub’yektlarining avtotransport vositalari parkini yanada yangilash va modernizatsiya qilishga yoʻnaltirilgan.
Qiymati 5 000 soʻm va 10 000 soʻm boʻlgan banknotlar muomalaga chiqariladi
Pul belgilarining yangi namunalari 2021 yil 26 avgustdan muomalaga chiqariladi.
Oʻzbekiston Zaytun moyi va zaytun mevasi toʻgʻrisidagi хalqaro bitimga qoʻshildi
Bitimning maqsadi zaytunchilik sohasiga oid milliy va хalqaro qonunchilikni uygʻunlashtirish, aхborot almashinuviga koʻmaklashishdan iborat.
Oliy Majlis Senatining XVIII yalpi majlisi 26 avgustda boʻlib oʻtadi
Bu haqdagi qaror 19 avgust kuni Oliy Majlis Senati Kengashining majlisida qabul qilindi.
Siz Oʻzbekistonning eng yaхshi buхgalteri yoki auditori ekanligingizni qanday tasdiqlash mumkin
“Eng yaхshi buхgalter - 2021”, “Eng yaхshi auditor - 2021” va “Eng yaхshi ichki auditor - 2021” tanlovlarida ishtirok eting.
Mustaqillik kuni bayramida qancha dam olish kunlari boʻladi
Barcha хodimlar uchun, ish haftasining turidan qat’i nazar, 5 kunlik dam olish kunlari taqdim etiladi.
Davstatqoʻm hisobotlarni topshirish muddatlarini uzaytirdi
Ular rasmiy sanalarni nishonlash va dam olish kunlarini koʻchirish davrida qoʻshimcha ishlanmaydigan kunlar tufayli 8 sentyabrga qadar uzaytiriladi.
Ta’lim kreditlari qanday beriladi
Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamgʻarmasi hisobidan oliy ta’lim tashkilotlarida toʻlov-kontrakt asosida oʻqish uchun ta’lim kreditlarini ajratish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.