Шубҳали операциялар ҳақида билдиришнома шакллари тасдиқланди
Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти бошлиғининг буйруғи билан хабарномага илова қиладиган ҳужжатлар рўйхати тасдиқланмоқда.
Патент эгаларининг очиқ лицензияга аризалари онлайн қабул қилинади
Аризалар давлат тилида Адлия вазирлигининг “Саноат мулки муҳофазаси портали” орқали қабул қилинади.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий таълим дастури қабул қилинди
Профессионал ва олий таълим тизимида “Инсон ҳуқуқлари”, “Аёллар ҳуқуқлари”, “Бола ҳуқуқлари” бўйича ўқув ва махсус курслар жорий этилади.
2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида нималар бўлади
Президентнинг “2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги фармони лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Автомактаблар учун лицензия ИИВ томонидан берилади
Илгари Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси ушбу соҳада ваколатли ҳисобланган.
Тадбиркорларга кредит таътиллари берилади
Шунингдек солиқ қарздорлиги бўйича пеняни ҳисоблаш вақтинча тўхтатилади.
Ерларнинг деградацияси устидан мониторинг ўрнатилади
Мониторинг натижалари бўйича ерлар 7 та даражага таснифланади.
Қорақалпоғистонда эскирган уйлар таъмирланади
Жараённи жадаллаштириш учун пудратчиларни танлаш тўғрисида эълон махсус ахборот порталида жойлаштирилмайди, буюртмачилар эса электрон шаклда таклифлар бермасдан, энг яхши таклифларни аниқлашга ҳақли бўлади.
Кредит бўйича асосий қарздан бошқа тўловларнинг энг кўп йиғиндиси миқдори ўрнатилди
Фоизлар, воситачилик ҳақлари, неустойка (жарима, пеня) йиғиндиси йилига қарз миқдорининг 50% ошмаслиги лозим.
Мудофаа саноати агентлиги ташкил этилади
Унинг вазифалари жумласига – ҳарбий ва икки хил мақсадга мўлжалланган маҳсулотларни яратиш, ишлаб чиқариш, таъмирлаш, модернизация қилиш, йўқ қилиш ва қайта ишлашни амалга оширувчи мудофаа аҳамиятига эга ташкилотлар ва ишлаб чиқариш корхоналари фаолиятини тартибга солиш киради.
Чет эллик мутахассислар масофадан туриб ишлаганда нималарни инобатга олиш зарур
Агар ходим йил давомида иш ҳақи сақланмайдиган таътиллар олган бўлса, унинг иш йили тугаши даври суриладими? Агар - сурилса, аниқ қандай кунлар сонига? Ходимнинг иш йилини ҳисоблаш тартиби қандай?
“Электрон шаҳодатнома” ахборот тизими жорий этилмоқда
Мактаб шаҳодатномаларини онлайн юклаб олиш мумкин бўлади.
Ҳуқуқбузарликлар профилактикасида иштирок этувчи фуқароларнинг ижтимоий таъминоти бўйича чоралар белгиланди
Ҳуқуқбузарликлар профилактикасида иштирок этган ва тан жароҳати олган фуқароларга бир марталик нафақа тайинланади.
2023 йилги бонуслар: кимга ва қанча тақдим этилади
2023 йилда дастурий маҳсулотлардан фойдаланувчиларга қандай бонуслар тақдим этилади?
Аҳолининг бизнес ташаббуслари қандай қўллаб-қувватланади
2023 йилда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасидаги лойиҳаларни молиялаштириш учун камида 13 трлн сўм йўналтирилади.
Чет элликларни вақтинчалик рўйхатга олиш бўйича талаблар соддалаштирилмоқда
Эндиликда мамлакатда бўлиш қоидаларини бузган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни вақтинча рўйхатга олиш учун ички ишлар органларидан рухсат олиш талаб этилмайди.
Концерт-томоша фаолияти учун давлат божи камайтирилди
Электрон тизим орқали айрим фаолият турларини лицензиялаш тартиби тўғрисида ягона низомга тегишли ўзгартиришлар киритилди.
Пахта-тўқимачилик кластерлари давлат томонидан қўллаб-қувватланади
Шунингдек, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан пахта-тўқимачилик кластерлари фаолиятига ноқонуний аралашиш, уларнинг таъсисчиларини йиғилишлар ва бошқа тадбирларга чақириш, фермерлар билан бўладиган муносабатларига таъсир ўтказиш қатъиян ман этилади.
Банкларга кредит бўйича қўшимча маълумотлар тақдим этиш вазифаси юклатилмоқда
Хусусан, банклар кредит олишдан олдин уни муддатидан олдин тўлаш тартиби тўғрисида истеъмолчини хабардор қилишлари шарт.
Озиқ-овқат технологияси ва муҳандислиги халқаро институти ташкил этилади
Унинг вазифалари жумласига – илмга асосланган, халқаро тан олинган сифат стандартларини – Global G.A.P, Organic, HACCP ва бошқаларни жорий эта оладиган юқори малакали кадрларни тайёрлаш киради.