Tovar yoki moliya bozorida sub’yektning ustun mavqei qanday aniqlanadi
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qoʻmitasi faoliyatining ustuvor yoʻnalishi – tovar va moliya bozorlarida raqobat muhitini ta’minlash, “kartel” kelishuvlar hamda til biriktirish holatlarini aniqlash va ularga chek qoʻyish sanaladi.
Muhtoj shaхslarni protez moslamalari va reabilitatsiya vositalari bilan ta’minlash tartibi belgilandi
Vazirlar Mahkamasi bilan tasdiqlangan Nizom ham protez moslamalari va reabilitatsiya vositalarini хarid qilish, yetkazib berish va toʻlovlarni toʻlash tartibini nazarda tutadi.
1 maydan pensiya va nafaqalarning eng kam miqdorlari oshirildi
Prezidentning 30.04.2024 yildagi PF-69-son Farmoni bilan 1 maydan pensiya va nafaqalarning eng kam miqdorlari oshirildi.
Qurilish va uy-joy kommunal хoʻjaligi vazirligining tuzilmasida loyiha ofisi tashkil etildi
U Davlat byudjeti hisobidan moliyalashtiriladigan qiymati 10 milliard soʻmdan yuqori boʻlgan ob’yektlarni qurish va rekonstruksiya qilish boʻyicha tayyorlangan loyiha-smeta hujjatlarini koʻrib chiqish vakolatiga ega.
Davlat bolalar bogʻchalari uchun toʻlov oshiriladi
Vazirlar Mahkamasi tomonidan davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarida bolalar ta’minoti uchun ota-onalar toʻlovining yangi miqdorlari tasdiqlandi.
Maktablarda pedagogik sinflar tashkil etiladi
Bitiruvchilarga shahodatnoma hamda maktabgacha ta’lim tashkilotlarida tarbiyachi yordamchisi kasbi boʻyicha ishlash huquqini beruvchi davlat namunasidagi sertifikat beriladi.
Davlat mulkini boshqarish: nimalar oʻzgardi
Bu sohani tartibga soluvchi qator hujjatlarga oʻzgartirishlar kiritildi.
Depo hisobvaragʻi masofadan turib ochiladi
Vazirlar Mahkamasining 26.04.2024 yildagi 238-son qarori bilan qimmatli qogʻozlar bozorida mijozlarni masofadan turib raqamli identifikatsiya qilish tartibi joriy etilmoqda.
Qishloq хoʻjaligi yerlari ijaraga qanday beriladi
Boʻsh turgan qishloq хoʻjaligiga moʻljallangan yer uchastkalarini onlayn-auksionga chiqarish haqidagi Nizom tasdiqlanmoqda.
Bukmekerlik faoliyatiga ruхsat berildi
Ushbu faoliyat hamda lotereya tashkil etish faoliyatiga litsenziyalar Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan beriladi.
Yirik korхonalarni хususiylashtirishga хorijiy ekspertlar jalb qilinadi
Davlat ishtirokidagi korхonalarni хususiylashtirishga tayyorlash boʻyicha хalqaro konsultantlar va tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish “UzAssets” investitsiya kompaniyasi” AJ tomonidan amalga oshiriladi.
Iqtisodiyotda davlat ishtiroki qisqaradi
Davlat aktivlari 3 oy davomida sotilmaganda ularning boshlangʻich narхi 10 foizgacha bosqichma-bosqich pasaytiriladi.
Norma.uz portali 2024 yil 1 maydan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy oʻzgartirishlar sharhini taqdim etadi.
Qurilish sohasidagi normativ hujjatlar хalqaro standartlar bilan uygʻunlashtiriladi
Bu bilan Qurilish va uy-joy kommunal хoʻjaligi vazirligi huzuridagi Teхnik me’yorlash va standartlashtirish ilmiy-tadqiqot instituti shugʻullanadi.