Айрим тадбиркорларга иссиқхона учун божхона тўловини кечиктириб тўлаш имконияти яратилади
Вазирлар Маҳкамаси томонидан бундай имтиёз тақдим этиладиган 29 та корхона рўйхати тасдиқланди
Олий Мажлис Сенатининг XXXIII ялпи мажлиси 7 октябрь куни бўлади
Мажлисда бир қатор қонунлар, шунингдек янги иш ўринларини яратиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича ишлар натижалари кўриб чиқилади.
Тўқимачилик соҳаси қандай қўллаб-қувватланади
Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган чора-тадбирлар сирасида – ускуналарни харид қилиш учун имтиёзли кредитлар, субсидиялар ажратиш, ижтимоий солиқни камайтириш, экспорт қилувчи корхоналарни қўллаб-қувватлаш кўзда тутилган.
Кутубхона ресурсларини ҳисобга олиш ва сақлаш тартиби белгиланди
Чунончи, бошқалар қатори, ахборот-кутубхона муассасалари томонидан ноёб, алоҳида қимматга эга ва нодир нашрлар фондларини асраш ва сақлашга қўйиладиган асосий талаблар белгиланди.
Истеъмолчиларга кўмир маҳсулотлари қандай ортиб юборилади
2023 йил 1 апрелга қадар кўмир маҳсулотларини сотиш, бюджет ташкилотлари ва аҳоли билан ҳисоб-китобларни амалга ошириш тўғрисида маълумотлар жойлаштириладиган интерактив портали ишга туширилади.
Давлат чегарасини кесиб ўтишда транспорт ва товарлар устидан назорат кучайтирилади
Эндиликда Давлат чегарасини кесиб ўтаётган автотранспорт воситалари ва товарларни кўрикдан ўтказиш божхона органлари ва чегара хизмати вакилларидан иборат қўшма нарядлар томонидан амалга оширилади.
“Электрон тижорат тўғрисида”ги Қонуннинг янги таҳрири қабул қилинди
Қонун товар (иш, хизмат)ларнинг сифатини, ушбу соҳада очиқлик, шаффофлик ва ахборот хавфсизлигини таъминлашга қаратилган.
“Янги Ўзбекистон – рақобатбардош маҳсулотлар юрти” дастури маъқулланди
Дастур экспортчи корхоналарни очиқ танлов орқали саралаб, уларни етакчи экспортёрларга айлантириш ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Ҳудудларда туризм қандай ривожлантирилади
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм ва Бухоро вилоятларида хорижий туристлар оқимини оширишга қаратилган туризмни ривожлантириш чора-тадбирлари тасдиқланди.
Тадбиркорлик субъекти бўлмаган юридик шахс қандай рўйхатдан ўтказилади
Юридик шахслар бирлашмалари, адвокатлик тузилмалари ҳамда уй-жой мулкдорлари ширкатлари шундай юридик шахслар жумласига киради.
Аудиторларнинг иши сифатини текшириш тартиби белгиланди
Иш сифатини ташқи назоратдан ўтказишдан бош тортган аудиторлик ташкилотининг фаолияти тўхтатилади.
1 октябрдан нималар ўзгаради
Norma.uz портали 2022 йил 1 октябрдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳини тақдим этади.
Сирдарёда ДХМ орқали никоҳ тузиш ва никоҳдан ажратишни қайд этиш бўйича эксперимент ўтказилади
2023 йил 1 июндан бошлаб бутун республика ҳудудида туғилганликни тиббиёт муассасалари орқали фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш бўлимларида қайд этиш тартиби жорий этилади.
Крипто-активлар соҳасидаги фаолият учун йиғимлар миқдори тасдиқланди
Майнерлар БҲМнинг 10 баравари, крипто-биржалар – БҲМнинг 400 баравари миқдорида йиғим тўлайди.
“Яшил” ва “Яшил жамоат парклари” қандай ташкил этилади
Бундай паркларни барпо этиш ташаббусини давлат идоралари ва ташкилотлар, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ҳамда жисмоний ва юридик шахслар илгари суришлари мумкин.
Пойабзал ва мўйна маҳсулотларини ишлаб чиқарувчилар учун КСЗ ташкил этилади
КСЗни муҳандислик-коммуникация тармоқлари билан таъминлашга 90 млрд сўм ажратилади.
Қишлоқ хўжалиги соҳасида ўқув-тажриба хўжаликлари ташкил этилади
Ушбу мақсадда умумий майдони 279 гектар ерлар 30 йил муддатга ижарага берилади.
Ветеринарлар ва чорвадорлар учун кўкрак нишонлари тасдиқланди
Кўкрак нишонидан ташқари, тақдирланганлар бир йўла тўланадиган пул мукофоти оладилар.
ОТБ Оролбўйи ҳавзасида сув ресурсларини бошқариш учун қарз ажратади
Умумий қиймати $194,9 млн ни ташкил этадиган лойиҳа Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Сурхондарё ҳамда Хоразм вилоятларида амалга оширилади.
Ваколатли иқтисодий операторларнинг мақоми халқаро стандартларга мослаштирилади
Ваколатли иқтисодий операторлар тўғрисидаги низом лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш учун ҳудудларда комиссиялар ташкил этилади
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги томонидан Президентнинг “Тадбиркорлик фаолиятини янада қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори лойиҳаси муҳокама учун жойлаштирилди.
Куз-қиш мавсумига тайёргарлик учун 1,99 трлн сўм ажратилади
Кўп квартирали уйларни куз-қиш мавсумига тайёрлаш бўйича чора-тадбирлар тасдиқланди. “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари” ва “Темир дафтар”га киритилган оилаларнинг болалари иссиқ кийим-кечак билан таъминланади.
Айрим идораларда капитал қурилишда буюртмачи хизмати тугатилади
Ушбу хизмат мактабгача таълим, халқ таълими, олий таълим, соғлиқни сақлаш, маданият ва бошқа вазирликларда тугатилади.
Ипотека кредитларига субсидия олган шахслар ЖШДСдан озод этилади
Фуқароларнинг кредит ва ҳисобланган фоизларни сўндиришга йўналтирилган ойлик иш хақи ва даромадлари солиққа тортилмайди.