Қайта ташкил этиладиган ва тугатиладиган давлат корхоналарининг рўйхатлари тасдиқланди
Вазирлар Маҳкамаси томонидан иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида институт ва олий мактаб ташкил этилди
Олий мактаб таркибига Бизнес инкубатор ва стартап лойиҳалар билан ишлаш маркази киради.
Инсофсиз ижрочиларни давлат харидларидан 2 йилга четлаштириш режалаштирилмоқда
Иқтисодиёт ва молия вазирининг “Инсофсиз ижрочиларнинг ягона реестрини шакллантириш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги буйруқ лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
“Suv hisobi” сувни ҳисобга олиш ахборот тизими яратилади
Тизим сув етказиб берувчи ташкилотлар ва сув истеъмолчилари ўртасида расмийлаштирилган далолатномаларни электрон шаклда тўлдириш имконини беради.
Гидроэнергетика соҳаси ислоҳ қилинади
2030 йилга қадар гидроэнергетиканинг умумий қуввати 4 999 МВтга етказилади, шу жумладан қўшимча 2 311 МВт ҳамда хусусий инвесторлар иштирокида 615 МВт қувватларни яратиш назарда тутилган.
«Ўзбекистон бинолари учун тоза энергия» лойиҳасига – $ 175,6 млн
Шундан 143 млн АҚШ доллари қарз маблағлари ташкил этади.
Меҳнат шартномасини қандай «бошқа сабаблар»га кўра асосли бекор қилиш мумкин
Янги Меҳнат кодексининг 161-модда 6-бандининг маъносини тушунтиринг – «Меҳнат шартномасини иш берувчининг ташаббусига кўра бекор қилиш»: «қуйидаги сабаблардан (асослардан) бирининг мавжудлиги меҳнат шартномасини бекор қилишнинг асосланганлигини билдиради: амалдаги Кодекс ва бошқа қонунлар билан белгиланган бошқа сабаблар (асослар)». Мазкур Кодекс билан белгиланган «бошқа сабабларга (асосларга) нималар киради?.
Қисқартириш жараёнида ходимлар манфаати қандай ҳимояланади
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги иш берувчиларга тавсия этади: 1) қисқартиришга тушадиган ходимларга бошқа ишга жойлашгунларига қадар меҳнат фаолиятларини давом эттиришларига рухсат бериш; 2) бу пайтга қадар меҳнат шартномаларини МКнинг тегишли моддасига кўра бекор қилмаслик.
2021–2022 йиллар учун 2023 йилда бериладиган таътил қисқартириладими
Бюджет ташкилотининг ходими 2023 йил апрель ойида ишлаб берилган ўтган давр учун (2021 йил октябрдан 2022 йил октябргача) меҳнат таътилига чиқмоқда. Иш берувчи 2022 йилда амал қилган 20.12.2021 йилдаги ПФ-35-сон фармонга кўра таътил кунларини 5 кунга қисқартиришни талаб қилмоқда. Бу тўғрими?
Norma.uz портали 2023 йил 1 апрелдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳини тақдим этади.
"Меҳрли мактаб"нинг филиаллари ташкил этилади
Улар гематология, онкология, клиник иммунология, бошқа стационар ва узоқ муддатли амбулатор даволанишда бўлган болалар даволанаётган давлат тиббиёт муассасаларида очилади.
Қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилиш учун 2 трлн сўмдан зиёд маблағ йўналтирилади
$59 млн техника хариди учун 10 фоиз ставкада 10 йилга кредит ажратиш учун йўналтирилади.
“Тадбиркорлик субъектлари томонидан савдо ёки хизмат кўрсатиш қоидаларини бузганлик учун жиноий жавобгарлик маъмурий юрисдикцияга ўтказилаётганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
ЙПХ ходимлари наркотестердан фойдаланадилар
Ҳайдовчилар махсус мослама ёрдамида текширилади.
Телекоммуникация воситаларини жойлаштириш учун ижара шартномаларини расмийлаштиришнинг маъмурий регламенти тасдиқланди
Маъмурий регламент 1 июндан бошлаб амалга киритилади.
Онлайн-аукцион орқали ер участкаси сотиб олган ногиронлиги бўлган шахсларга ҳаражатларнинг бир қисми қоплаб берилади
Бир маротабалик тўлов миқдори БҲМнинг 100 бараваригача ташкил этиши мумкин.
Мажбурий аттестацияга жалб этилмайдиган педагог кадрлар рўйхати кенгайтирилди
25 йил иш стажига эга бўлган педагог ходимлар аттестацияга жалб этилмайди.
Жамоат транспортида брутто-шартнома тизими тартиби белгиланмоқда
Йўналишларни ташувчиларга бириктириш тендер асосида амалга оширилади.