Саноат зоналари ва ёш тадбиркорлар қўллаб-қувватланади
Саноат зоналари ва Ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси фаолияти такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорлари ўз кучини йўқотди.
Электр энергияси, иссиқлик, газ ёки сувдан ноқонуний фойдаланиш ўғирлик сифатида малакаланади
Бундан ташқари, Электр энергияси, нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси кўрсатмаларини бажармаганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланмоқда.
Конституциявий суд референдум бўйича қарор қабул қилди
Конституциявий қонун лойиҳасида референдум предмети бўлмайдиган масалалар мавжуд эмас, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан референдумни тайинлаш тартибига риоя этилган.
Давлат хизматчилари учун совғаларни қабул қилиш қоидалари жорий этилди
Совға очиқ ва ошкора қабул қилиниши лозим, бунда давлат органининг обрўсига путур етказмаслиги керак.
Ҳалок бўлган ҳарбий хизматчиларнинг оилалари имтиёзлар билан қўллаб-қувватланади
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликларига маҳаллий бюджетларнинг қўшимча манбалари ҳисобидан ҳалок бўлган ҳарбий хизматчиларнинг тегишли ҳудудда истиқомат қилувчи оила аъзоларига ҳар ой тўланадиган нафақа тайинлаш тартибини белгилаш ҳуқуқи берилди.
“Бир нуроний ўн ёшга масъул”
Ўзбекистон фахрийларининг ижтимоий фаолиятини қўллаб-қувватлаш "Нуроний" жамғармаси фаолиятининг устувор йўналишлари тасдиқланди.
Пойтахтнинг энергия таъминоти яхшиланади
2023 йилда Тошкент шаҳри электр таъминотини яхшилашга қаратилган электр тармоқларини ривожлантириш лойиҳаси тасдиқланди.
Брендларни импорт қилувчилар реестри қандай шакллантирилади
Халқаро брендлар товарларининг айрим турларини бренд эгалари ёки уларнинг ваколатли етказиб берувчилари билан тузилган тўғридан-тўғри шартнома асосида импорт қилувчилар реестрини шакллантириш ва юритиш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
Давлат мулкини бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан олган инвесторлар мулкни тўланган қисмидан фойдаланишлари мумкин бўлади
Халқаро нуфузга эга аудиторлик компаниялари томонидан амалга оширилган баҳолаш ҳисоботини мажбурий тартибда экспертизадан ўтказиш талаби бекор қилинмоқда.
Давлат мулкини бошқариш тўғрисида Қонун қабул қилинди
Қонунда хусусийлаштирилмайдиган давлат мулки рўйхати белгиланган.
Хусусий суд экспертларининг касб этикаси қоидалари тасдиқланди
Касб этикаси қоидаларининг мақсади – нодавлат суд-экспертиза ташкилотларида юксак касбий маданиятни шакллантириш, жамоатчилик онгида суд-экспертлик фаолиятига бўлган ҳурмат ва ишончни ошириш.
Жисмоний шахслар айрим тўловлар бўйича воситачилик ҳақи тўлашдан озод этилади
Пойтахтдаги савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари томонидан нақд пул ечиш хизматини кўрсатишга рухсат берилади.
Эроннинг ШҲТга кириши тўғрисидаги халқаро шартнома тасдиқланди
Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлат мақомини олиш учун Эрон Ислом Республикасининг мажбуриятлари тўғрисидаги меморандум тасдиқланди.
Зулфия номидаги мукофот – иқтидорли қизларга
Мамлакатимизнинг 28 нафар қизлари Зулфия номидаги Давлат мукофоти совриндорлари бўлишди.
Автомактаблар ўқитувчилари қандай малака оширадилар
Таълим ташкилотлари ўқитувчи ва ҳайдовчи-йўриқчиларининг малакасини ошириш ҳар 3 йилда бир марта амалга оширилади.