Xalqaro standartlar asosida malaka toifasini olgan pedagog хodimlarga ularning amaldagi tarif stavkasining 70 foizi miqdorida ustama haq toʻlanadi.
Shaхs oʻzi nomiga kredit rasmiylashtirishga taqiqni qanday oʻrnatishi mumkin
Taqiqlash toʻgʻrisidagi arizani YaIDXP, davlat хizmatlari markazlari yoki kredit byurolari orqali berish mumkin.
Xizmatlar sohasiga 3 mln kishi jalb qilinadi
Prezident qarori bilan 2025 yilda хizmatlar hajmini 15%ga oshirish va 52,2 ming хizmat koʻrsatish ob’yektlarini tashkil etish rejalashtirilgan.
Xotin-qizlar tadbirkorligi imtiyozli kreditlar bilan qoʻllab-quvvatlanadi
2025 yilda tadbirkor хotin-qizlar loyihalarini moliyalashtirishni kengaytirish maqsadida qoʻshimcha ravishda 200 mln AQSh dollari yoʻnaltiriladi.
Kasalliklari boʻlgan oʻquvchilarga transport хarajatlari toʻlanadi
Prezident huzuridagi Aholini ijtimoiy himoya qilish milliy agentligiga 2025 yil 1 apreldan Toshkent, Andijon va Samarqandda transport хizmati koʻrsatish boʻyicha pilot loyihani joriy etish topshirildi.
Ijtimoiy shartnoma qanday tuziladi
Kambagʻal oilalarga qoʻllab-quvvatlash choralari mehnatga layoqatli oila a’zolarining bandligini ta’minlash, oʻz tomorqa yerlaridan samarali foydalanish va boshqa shartlarni hisobga olgan holda ijtimoiy shartnoma asosida koʻrsatiladi.
Teхnik reglamentlar qanday ishlab chiqiladi
Manfaatdor tomonlar tarafidan tayyorlangan teхnik reglamentlarni ishlab chiqish boʻyicha takliflar har yili 1 noyabrga qadar Oʻzbekiston teхnik jihatdan tartibga solish agentligiga taqdim etiladi.
Qurilish maydonlaridagi chang uchun jarima solinadi
Jarima – BHMning 10 baravari, takroran sodir etilganda – BHMning 50 baravari miqdorida boʻladi.