Сув хўжалиги лойиҳаларини илмий-техник жиҳатдан кузатиш қандай молиялаштирилади
Тегишли тартиб Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 13 мартдаги 155-сон қарори билан тасдиқланган.
Вирус ҳақида ёлғон маълумотлар тарқатганлик учун – жиноий санкциялар
Юзага келган эпидемиологик вазият сабабли ЖК, ЖПК ва МЖТКга зарур тузатишлар киритилди.
Тошкент вилоятида картошкачилик кластери пайдо бўлади
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 1 апрелдаги 193-сон қарори билан мавжуд қишлоқ хўжалиги ташкилотлари негизида уни ташкил этиш чора-тадбирлари қабул қилинди.
Buxgalter.uz яқин вақт мобайнида бепул ресурс бўлиб қолади
Buxgalter.uz портали карантин туфайли мураккаб аҳволда қолган Ўзбекистон бухгалтерлари ва корхоналарини қўллаб-қувватлаш учун ўзини тижорий йўсинга ўтказишни яхши вақтлар келгунча кечиктириб туради.
МБ сайтнинг янги версиясини ишга туширди
Янгиланган дизайнда инфографикадан фойдаланилган бўлиб, у турли жиҳозларга мослашади. Барча ўзгартиришлар фойдаланувчиларнинг эҳтиёжларини инобатга олган ҳолда киритилган.
Бизнесга – қўшимча имтиёз ва преференциялар
Улар коронавирус пандемияси давридаги инқирозга қарши чора-тадбирларнинг иккинчи пакетида назарда тутилган.
Президент томонидан иқтисодиётни қўллаб-қувватлашга доир навбатдаги фармон имзоланди
Бу ҳақда давлатимиз раҳбари коронавирус пандемияси келтириб чиқарган инқирозга қарши курашиш шароитида тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш масалалари бўйича ўтказилган видеоселектор йиғилишида айтиб ўтди.
Ипотекани расмийлаштириш чоғида қандай қилиб субсидия олиш мумкин
Уй-жой сотиб олиш учун фуқароларга субсидия тўлаш тартиби тўғрисида низом (25.03.2020 йилдаги 182-сон ВМҚга қаранг) тасдиқланди.
НҲҲ гендер-ҳуқуқий экспертизадан ўтказилади
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 30 мартдаги 192-сон қарори билан уни ўтказиш тартиби тасдиқланган.
Ҳомийликка солиқ солишга тузатиш киритилади
Молия вазирлиги Солиқ кодексига ўзгартиришлар киритишни таклиф қилмоқда. Қонун лойиҳаси ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган.
Битирув ва кириш имтиҳонларини бирлаштирмоқчилар
ҚҲТБТ порталида Президентнинг олий таълим муассасаларига кириш имтиҳонларини янада соддалаштириш тўғрисидаги қарори лойиҳаси жойлаштирилган.
Қишлоқ хўжалиги бирлашмасини ташкил этиш учун субсидия қандай олинади
Кам таъминланган оилалар бандлигини таъминлаш мақсадида ташкил этиладиган қишлоқ хўжалиги бирлашмалари устав фондига улуш сифатида киритиш учун субсидия ажратиш тартиби белгиланди.
Фаолият тўхтатиб қўйилган бўлса, ходимни қандай қилиб ишдан бўшатиш мумкин
Корхона фаолияти тўхтатиб қўйилган бўлса, ходимларни ишдан бўшатиш мумкинми? Вuxgalter.uz илтимосига кўра юридик фанлар номзоди, Меҳнат кодексининг муаллифларидан бири Михаил ГАСАНОВ вазият юзасидан тушунтириш берди.
Пойтахтда Абдулла Қодирий уй-музейи очилди
Ҳукуматнинг ўзбек ёзувчисининг бой ижодий меросини чуқур ўрганиш ва кенг тарғиб қилишга қаратилган қарори қабул қилинди.
Андижонда Ҳиндистон билан ҳамкорликда фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқариш йўлга қўйилади
Бу Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 30 мартдаги 188-сон қарорида назарда тутилган.
Ҳудудларда нечта нотариус бўлиши лозим
Вазирлар Маҳкамаси томонидан нотариал округдаги нотариуслар лавозимларининг энг кам сонини белгилаш тартиби тасдиқланди.
Ўзини яккалаш ва хайрия акцияларини мувофиқлаштириш режими жорий этилди
Коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича республика махсус комиссияси яна бир қатор чекловчи чора-тадбирларни жорий этди.
Шахсни ушлашда видеоёзувга тушириш жорий этилади, дориларни импорт қилиш соддалаштирилади
30 март куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳалари кўриб чиқилди.
Қаер жамоат жойи ҳисобланади
Қонун ҳужжатларида аниқ таъриф ва ягона ёндашув бўлмаганлиги сабабли мутахассислар бу борада мунозара қилиб келадилар. ИИВ «Жамоат хавфсизлиги тўғрисида»ги Қонун лойиҳасига жамоат жойлари тушунчаси ва таснифини киритди.
Импорт товарлари чакана савдога чиқиши учун нималар қилиш лозим
Божхона тартиб-таомилларида иштирок этадиган мутахассислар ҳам автомобилларда ҳаракатланиш ҳуқуқи берилиши лозим, акс ҳолда импорт товарлар яқин орада дўконларга чиқмай қолиши мумкин. Божхона брокерлари уюшмаси шундай деб ҳисоблайди ҳамда божхонада тозалашда иштирок этадиган мутахассисларга ҳам рухсатнома стикерлари берилишини таклиф этади.
Камбағалликни қисқартиришга 100 млрд сўм йўналтирилади
Давлатимиз раҳбари иқтисодиётни ривожлантириш ва камбағалликни қисқартиришга оид давлат сиёсатини тубдан янгилаш чора-тадбирларини тасдиқлади.
Қандай қилиб ходимни карантин даврида ишдан бўшатиш мумкин
Ходимларни карантин даврида ишдан бўшатиш мумкинми? Қабул қилинаётган ижтимоий ҳимоя чоралари муносабати билан ишдан бўшатиш қоидалари ўзгардими?
Меҳнат вазирлиги томонидан масофавий ишлашнинг мослашувчан графиги тасдиқланди
Ходимларни масофавий иш усулида, мослашувчан иш графиги ёки уйда ишлашга ўтказишнинг вақтинчалик тартиби тасдиқланди.
Уруш фахрийларига – 10 миллион сўмдан
Президентнинг Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларини рағбатлантириш тўғрисидаги Фармони имзоланди.
1 апрелдан нималар ўзгаради
1 апрелдан кучга кирадиган қонун ҳужжатларидаги солиқ имтиёзлари, инқирозга қарши чоралар, қурилишда давлат назорати, пойтахт пропискаси, фуқаролик, давлат хизматларига оид ва бошқа ўзгартиришлар шарҳимизда жамланган.
Ўзбекистон МДҲ иштирокчи-давлатларининг Ёшлар билан ишлаш кенгашига аъзо бўлди
Мамлакатимиз МДҲ иштирокчи-давлатларининг ёшлар билан ишлаш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида Битимига қўшилади.
Хусусий суд-экспертизаси: қоидалар тасдиқланди
Ҳукумат томонидан нодавлат суд-экспертиза ташкилотлари фаолиятини ташкил этиш тартиби белгиланди.
2020 йилги Давлат дастури тасдиқланди
Муҳокама қилинган лойиҳага солиштирилганда бандлар сони камроқ, уларни амалга ошириш учун ажратиладиган харажатлар кўпроқ.