Фуқароларнинг даромадлари ошди
Бу Молия вазирлиги томонидан эълон қилинган «Давлат бюджети даромадларининг 2021 йил I ярим йиллик ижроси бўйича дастлабки натижалар» ҳисоботида қайд этилган.
Статистика ҳисоботи - электрон шаклда
Давстатқўм томонидан Статистика ҳисоботини электрон шаклда тақдим этиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Сувни тежайдиган технологиялар қандай жорий этилади
«Ўзбекистон қишлоқ хўжалигида сувни тежайдиган замонавий технологияларни жорий этиш» лойиҳасини молиялаштириш учун «UniCredit Bank Austria AG» банки томонидан 7,9 млн евро миқдорида кредит ажратилади.
Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги ташкил этилди
Агентликнинг вазифалари жумласига тупроқ агрокимёвий таҳлилларини ўтказиш ва қишлоқ хўжалигига етказиб бериладиган барча турдаги минерал ва микробиологик ўғитлар сифатини назорат қилиш киритилди.
Тўлов ва нобанк ташкилотларида ички назоратни юритиш тартибига ўзгартиришлар киритилди
Ушбу ташкилотлар олувчиси ва (ёки) жўнатувчиси ҳақидаги талаб қилинган маълумотларга эга бўлмаган пул ўтказмасини ижро қилиш ва рад этиш ёки тўхтатиш бўйича сиёсат ва тартиб-таомилни ишлаб чиқишлари лозим.
Статистик ҳисоботга қандай ўзгартиришлар киритилди
Нобанк ва бошқа молиявий ташкилотлар шарҳини шакллантириш бўйича статистик ҳисоботларни юритиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Ислом цивилизацияси маркази трансформация қилинади
Президентнинг “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази фаолиятини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Тиббий-меҳнат экспертизаси тиббий-ижтимоий экспертизага алмаштирилди
Меҳнатга лаёқатсизлик варақасини бериш тартиби тўғрисидаги йўриқномага тегишли ўзгартиришлар киритилди.
Баҳоловчи ташкилотларга қўйиладиган талаблар қайта кўриб чиқилди
Бир қатор НҲҲларга алкоголли маҳсулотларни реализация қилишга тааллуқли ўзгартиришлар ҳам киритилди.
Экспортни қўллаб-қувватлаш учун $100 млн ажратилади
Маблағлар экспорт билан боғлиқ савдо ва экспортолди операцияларини молиялаштириш учун йўналтирилади.
Давлат ўсимлик касалликлари ва бегона ўтларга қарши курашни қўллаб-қувватлайди
Ўсимликлар карантини ва ҳимояси тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тасдиқланди.
Лицензияларни амал қилиш муддатларига чекловлар олиб ташланди
“Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги 14.07.2021 йилдаги ЎРҚ-701-сон Қонун қабул қилинди.
Ёшларни қўллаб-қувватлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди
«Темир дафтар»га киритилган оилаларнинг давлат олий таълим муассасаларида таълим олаётган фарзандларига биринчи ўқув йили учун тўлов-контрактнинг тўлиқ суммаси қоплаб берилади.
Қишлоқ хўжалигига қўшимча субсидиялар ажратилади
Чорвачилик, паррандачилик ва балиқчилик хўжаликларига улар томонидан етиштирилган ва сотилган маҳсулотлар учун субсидия ажратилади.
Вазирлар Маҳкамасининг ҳарбийлаштирилган тузилмалар фаолиятини мувофиқлаштирувчи бўлими вазифалари белгиланди
Ҳарбийлаштирилган тузилмалар фаолиятини молиявий ва моддий-техник таъминлаш бўлими тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Бош вазирнинг молиявий масалалар бўйича ўринбосарининг вазифалари белгиланди
Шунингдек Макроиқтисодий таҳлил, таркибий ўзгартиришлар, молия-банк тизими, давлат активларини бошқариш, рақобатни ривожлантириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари котибияти тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Халқаро юк ташишларда электрон пломбалардан қандай фойдаланилади
Электрон пломбаларни қўллаган ҳолда автотранспорт воситаларини кузатиб бориш тизими тажриба-синов тариқасида жорий этилади. Тизим Ўзбекистон ҳудудига товарларнинг ноқонуний олиб кирилишининг олдини олиш чора-тадбирлари ўз вақтида кўрилишига имконият яратади.
Қоракўлчиликни ривожлантиришнинг мақсадли параметрларига ўзгартиришлар киритилди
Президентнинг Фармони билан Ипакчилик ва жун саноатини ривожлантириш қўмитасининг вазифалари кенгайтирилди.
Молия вазирлиги МҲХС бўйича ўқитиш ва имтиҳон харажатларини қоплаб беради
Бугунга қадар ўқув марказлари ва талабгорларга 167 187 166 сўм ажратилди, келиб тушган аризалар бўйича жами 138 180 000 сўм қоплаб берилди.
Маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишлар – электрон шаклда
Маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида ягона электрон иш юритув тизими орқали маъмурий ҳуқуқбузарликка оид ишларни юритиш тартиби ҳақидаги низом тасдиқланди.
Божхона тартиб-таомиллари соддалаштирилди
Тадбиркорлик субъектларига четдан хом ашё сотиб олишга ва божхона тўловлари тўламаган ҳолда қайта ишлагандан сўнг исталган хорижий ҳамкорига сотишга рухсат берилди.
"Янги Андижон" шаҳрини барпо этиш чора-тадбирлари белгиланди
Президент томонидан "Янги Андижон" шаҳрини барпо этиш ишларини самарали ташкил этишга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарор имзоланди.
Ўзбекистонликлар Қурбон ҳайитида уч кун дам олишади
Президент томонидан 13 июль куни “Қурбон ҳайитини нишонлаш тўғрисида”ги қарор имзоланди.
Ўзбекистон 10 та поезд сотиб олади
“Тошкент метрополитени учун ўнта тўрт вагонли метро поездларини харид қилиш” лойиҳасининг ТИА тасдиқланди.
Вазирлар Маҳкамасининг фаолиятига қандай ўзгартиришлар киритилди
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси бош вазирининг маслаҳатчиси – хорижда вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва халқаро иқтисодий ҳамкорлик масалалари департаменти бошлиғининг функционал вазифалари кенгайтирилди.
Қўқон шаҳрида II Халқаро ҳунармандчилик фестивали ўтказилади
Фестивалга иқтидорли ҳунармандлар ва истеъдодли ёшларни жалб қилиш мақсадида жойларда «Мен Қўқонга бораман» шиори остида кўргазма ва кўрик-танлов ташкил этилади.
Туризм, спорт, маданият ва оммавий коммуникациялар масалалари котибияти ташкил этилди
Вазирлар Маҳкамасининг янги котибиятига Ўзбекистон Республикаси туризм маҳсулотини халқаро ва ички туризм бозорларида тарғиб қилишни таъминлаш, мамлакатнинг саёҳат ва дам олиш учун хавфсиз сифатидаги имиджини мустаҳкамлаш вазифалари юклатилди.
Ипак ва жун ишлаб чиқарувчиларга субсидиялар ажратилади
Хонадонларда пилла етиштирувчи жисмоний шахсларга ҳамда қоракўлчилик хўжаликларига улар томонидан етиштирилиб, экспортга сотилган ҳар бир дона қоракўл ва қоракўлча терилари учун субсидиялар берилади.