1 apreldan boshlab QQS boʻyicha alohida imtiyozlar bekor qilinadi
29.12.2017 yildagi OʻRQ–454-son Qonun bilan Soliq kodeksiga tegishli tuzatishlar kiritildi
Bolalar bogʻchasi uchun toʻlov indeksatsiya qilindi
Prezidentning 29.12.2017 yildagi PQ-3454-son qarori bilan byudjet mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladigan maktabgacha ta’lim muassasalarida bolalar ta’minoti uchun 2018 yilda ota-onalardan olinadigan toʻlov miqdorlari tasdiqlandi
Notijorat tashkilotlar 2018 yildan YaST toʻlashga haqli
Tadbirkorlik faoliyatidan daromadlar oladigan notijorat tashkilotlar soliq solish tizimini tanlash huquqiga ega boʻlishdi
Yuridik shaхslar yer soligʻini har oyda toʻlaydi, u boʻyicha hisob-kitobni 10 yanvargacha topshiradi
Bunday yangi norma 29.12.2017 yildagi OʻRQ–454-son «Soliq va byudjet siyosatining 2018 yilga moʻljallangan asosiy yoʻnalishlari qabul qilinganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida»gi Qonun bilan koʻzda tutilgan
Prezident makroiqtisodiy prognoz va Davlat byudjeti parametrlarini tasdiqladi
Prezidentning 29.12.2017 yildagi PQ–3454-son «Oʻzbekiston Respublikasining 2018 yilgi asosiy makroiqtisodiy koʻrsatkichlari prognozi va davlat byudjeti parametrlari toʻgʻrisida»gi qarori e’lon qilindi
ShJBPHga majburiy badallar stavkasi 2%gacha oshirildi
Prezidentning 29.12.2017 yildagi PQ–3454-son qarori bilan shaхsiy jamgʻarib boriladigan pensiya hisobvaraqlariga majburiy badallarning yangi stavkasi tasdiqlandi
2018 yildan bitta soliq kamayadi
Soliq kodeksining matnidan obodonlashtirish va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish soligʻi toʻgʻrisidagi barcha eslatmalar olib tashlandi