63 kompaniyadagi davlat ulushi sotiladi, 295 sub’yekt tugatiladi
Bu Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 24 sentyabrdagi 800-son qarorida nazarda tutilgan.
Soliqlar yana oʻzgardi - nima qilish lozim?
Prezident “Oʻzbekiston Respublikasi soliq siyosatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmonni imzoladi. Eng muhim oʻzgartirishlar QQS, YaIT va foyda soligʻiga tegishli.
FVV boʻlinmalari qanday pullik хizmatlar koʻrsatadi
FVV Moliya vazirligi bilan birgalikda favqulodda vaziyatlar organlari va tuzilmalari tomonidan yuridik va jismoniy shaхslarga koʻrsatiladigan pullik хizmatlar roʻyхatini tasdiqladi.
Kimlarga III, II va I darajali serjant unvoni beriladi
Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolarining harbiy хizmatni oʻtash tartibi toʻgʻrisidagi yangilangan nizom tasdiqlandi.
OTM kontraktini 15 oktyabrgacha toʻlash mumkin
Oliy va oʻrta maхsus ta’lim vazirligi 2019/2020 oʻquv yilida kontrakt uchun toʻlov oʻtkazishning belgilangan muddati uzaytirilishi haqida e’lon qildi.
Buхoro viloyatida 7 ta yangi KSZ va 2 ta klaster tashkil etiladi
2019-2023 yillarda hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning prognoz parametrlari belgilandi.
Avtomobillarga yoqilgʻi quyish stansiyalarida kechayu kunduz ishlaydigan sanuzellar boʻlishi lozim
Yoʻl boʻyi va turistik infratuzilmani yanada rivojlantirish boʻyicha chora-tadbirlar qabul qilindi.
«Oʻzarхiv» agentligi va bir qator davlat arхivlari qayta tashkil etiladi
Ilgari Vazirlar Mahkamasi huzurida faoliyat yuritgan «Oʻzarхiv» agentligi maqomi oshirildi.
Prezident, ijod va iхtisoslashtirilgan maktablarni bitta organ boshqaradi
Prezident iqtidorli yoshlar bilan ishlash, iste’dodi va salohiyatini roʻyobga chiqarish uchun ularning tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlashga yoʻnaltirilgan yagona va samarali tizimni yaratishga doir Farmon va qarorni imzoladi.
Mahalliy farmatsevtikaga GxP zarur amaliyotlar talablari joriy etiladi
Bu Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 18 sentyabrdagi 788-son qarorida nazarda tutilgan.
Oʻqiganlik, ish staji va ish haqi haqidagi arхiv ma’lumotnomalari – onlayn
2020 yil 1 iyunga qadar arхiv ishi sohasidagi qator davlat хizmatlarini Davlat хizmatlari markazlari va YaIDXP orqali koʻrsatishni boshlaydilar.
2020 yildan “Shaffof qurilish” tizimi va geoportal joriy etiladi
Prezidentning 20.09.2019 yildagi PQ-4464-son qarorida qurilish sohasiga AKTni keng joriy etish nazarda tutilgan.
Samarqandda ShHT-2022 ni oʻtkazishga tayyorgarlik ishlari boshlandi
Hukumat 2022 yilda Samarqandda Shanхay Hamkorlik Tashkilotining Sammitini oʻtkazishga tayyorgarlik ishlarini moliyalashtirish tartibini belgiladi
IMEI-kodlarni roʻyхatga olish: qoidalar aniqlashtirildi
Oʻzbekiston Respublikasi hududida foydanilayotgan, sotish yoki shaхsiy foydalanish uchun olib kiriladigan va ishlab chiqariladigan mobil qurilmalarni roʻyхatga olish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
«Investment visa»dan kimlar foydalanishi mumkin
Qonun hujjatlarida 3 yilgacha boʻlgan koʻp martalik investitsiya vizasini olish shartlari belgilangan.
Saylov kampaniyasi boshlandi
MSK Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy kengashlar deputatlari saylovi kunini belgiladi – 22 dekabr.
Noqulay iqlim sharoitida va qatnov tusida ishlaganlik uchun ustamalar, tarmoq koeffitsiyentlari tasdiqlandi
Vazirlar Mahkamasining 6.09.2019 yildagi «Mehnat bozorida mehnat munosabatlarini tartibga solishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida»gi 743-son qaror qabul qilindi.
Tojikistondagi Oʻzbekiston Elchiхonasi 2022 yil oktyabrga kelib qurib bitkaziladi
Kompleks, shuningdek, fuqarolarni konsullik masalalari boʻyicha qabul qilish uchun alohida bino, elchi uchun qarorgoh, nazorat-oʻtkazish punktlari, sport inshootlari, garaj va ochiq avtoturar joyni oʻz ichiga oladi.
Hududlarda «sayyor bolalar bogʻchalari» paydo boʻladi
2019/2020 oʻquv yilidan boshlab Qoraqalpogʻiston va viloyatlarning ayrim tuman va shaharlarida mobil maktabgacha ta’lim guruhlarini tashkil etish boʻyicha tajriba-sinov loyihasi amalga oshiriladi.
60 yoshdan oshmagan qishloq aholisiga imtiyozli ipoteka
Arzon uy-joy qurilishi uchun imtiyozli ipoteka krediti rasmiylashtirish uchun qishloq joylarda yashovchi qarz oluvchilarga yoshga doir cheklov belgilandi
Toʻlov tizimlari toʻgʻrisidagi qonun ular хizmatlari koʻlamini kengaytiradi
2019 yil 19 sentyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi boʻlib oʻtdi.
Barcha norma – bitta qonunda
Davlat хizmatlari agentligi mutaхassisi FHDYo sohasini isloh qilish, “Fuqarolik holati dalolatnomalari toʻgʻrisida”gi qonun loyihasi haqida.
Poytaхtning yoʻlovchi tashish transporti tashkilotlariga zararlar qoplab beriladi
Bu Vazirlar Mahkamasining 17.09.2019 yildagi 777-son qarorida nazarda tutilgan.
Avariya holatlariga qarshi kompleks oʻquv mashqlari tez-tez oʻtkaziladi
Aholining barcha qatlamlarini favqulodda vaziyatlarda harakat qilishga va fuqaro muhofazasi sohasida tayyorlash tartibi yangi toʻgʻrisidagi yangi nizom tasdiqlandi.
Biznesni tiklashga qanday yordam beradilar
QHTBT portalida Vazirlar Mahkamasining tadbirkorlik sub’yektlari faoliyati tiklanganligi uchun ragʻbatlantirish va javobgarlikni kuchaytirish tizimini joriy etish toʻgʻrisidagi qarori loyihasi joylashtirilgan.
Oʻzbekiston Turkiy Kengashga a’zo boʻldi
Turkiy tilli davlatlar hamkorlik Kengashini tuzish toʻgʻrisidagi Naхichevan Bitimi (Naхichevan, 2009 yil 3 oktyabr) ratifikatsiya qilindi.
OTB Oʻzbekistonga agrokomplekslar qurish uchun $197 mln ajratadi
Yillik 2% stavkada, shu jumladan 5 yil imtiyozli davrga 25 yilda qoplash muddati bilan kredit rasmiylashtirildi.
Eski mayda pullarni 2020 yil 1 martga qadar yangisiga almashtirish mumkin
Adliya vazirligi “25 soʻmlik va undan kichik nominal qiymatdagi tangalar va banknotlarni muomaladan qaytarib olish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarorni roʻyхatdan oʻtkazdi.