Пилла қурти уруғини ишлаб чиқарувчиларга субсидиялар ажратилади
Президент томонидан “Ипакчилик тармоғини янада ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарор имзоланди.
Касаначилик қандай қўллаб-қувватланади
Ўзини ўзи банд қилган шахслар шуғулланиши мумкин бўлган 19 та қўшимча фаолият турлари рўйхати тасдиқланди. Ўзини ўзи банд қилган шахсларни энди касаначи сифатида товарлар ишлаб чиқариш, ишларни бажариш ва хизматлар кўрсатиш фаолиятига ёллаш мумкин.
Norma.uz портали 2023 йил 1 мартдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳини тақдим этади.
Қишлоқ хўжалигида аҳоли бандлиги қандай оширилади
Бунинг учун фермер хўжаликларига преференциялар бериш йўли билан ер участкаларидан самарали фойдаланиш бўйича эксперимент ишга туширилади.
Чет элда ишлайдиганлар учун пенсия стажи ва даромадлари қандай ҳисобланади
Қандай ҳолларда чет элда ишлаш пенсияни ҳисоблашда иш стажига киритилиши ва бунда даромад қандай ҳисобланишини kadrovik.uz илтимосига кўра бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси ижро бошқармаси методология бўлими бошлиғи Фаррух Пардаев тушунтирди.
Суд-экспертиза тадқиқотлари қандай ўтказилади
Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан экспертиза ўтказиш муддати 30 кундан ошмаслиги лозимлиги белгиланган.
Кимни ва қайси ёшдан ишга қабул қилиш мумкин
Ўзбекистонда ким ишчиларни ёллашга ҳақли? Ишга неча ёшдан ва қандай шартларда қабул қилиш мумкин? Ходимларнинг ёши билан боғлиқ меҳнат шартларининг бузилиши учун ким ва қай даражада жавобгар бўлади?
Ҳарбий хизматчиларни уй-жой билан таъминлашга қаратилган қўшимча чоралар белгиланди
Ҳарбий хизматчилар турар жойни ижарага олганлик (ижарада турганлик) учун компенсацияни ипотека кредити асосида олинаётган қурилаётган турар жой фойдаланишга топширилгунга қадар олишади.
Иш берувчининг ички ҳужжатларини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш тартиби
Қайси ҳужжат турлари ички ҳужжатларга киритилади ва қандай қилиб уларни тўғри расмийлаштириш мумкин? Агар ташкилотда ички ҳужжат бўлмаса, аммо у ходимларнинг вакиллик органи билан тасдиқланиши керак бўлса, нима қилиш лозим? Микрофирмаларда ички ҳужжатлар бўлиши шартми?
Яйловлардан фойдаланиш тартиби такомиллаштирилмоқда
Жисмоний ва юридик шахсларга ижарага берилган яйловлар хатловдан ўтказилади.
Жамоат транспорти босқичма-босқич брутто-шартномага ўтказилади
Президент томонидан “Жамоат транспорти тизимини ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор имзоланди.
Аввалги иш жойи бўйича меҳнат шартномасини бекор қилиш ЯММТда рўйхатдан ўтказилмаган бўлса
Янги ходимни (асосий иш жойига) штатга ишга қабул қилиш тўғрисидаги маълумот ЯММТга киритилганда, кадрлар хизмати у эски асосий иш жойи бўйича ишдан бўшатилмаганлигини аниқлади, аниқроғи – ишдан бўшатиш тўғрисидаги маълумотлар ЯММТга киритилмаган.
ЯММТ ёрдамида ходимни ишдан бўшатиш ҳақида қандай хабардор қилиш керак
my.mehnat.uz сайтида иш берувчининг ташаббусига кўра меҳнат шартномасини бекор қилиш тўғрисида ходимга огоҳлантириш хатини юбориш ва рўйхатдан ўтиш имконини берувчи функционал пайдо бўлди.
Қуёш панелларидан фойдаланганда фуқаролар субсидия олишлари мумкин бўлади
Субсидия жисмоний шахсларга тегишли объектларда ўрнатилган қуёш панелларида ишлаб чиқарилган ва ўз истеъмолидан орттириб ягона электр энергетика тизимига узатилган электр энергия учун берилади.
Маҳкумлар тузалиш йўлига ўтганликларини қандай аниқлашади
Маҳкум тузалиш йўлига ўтганлиги ёки ўтмаганлигини махсус комиссия аниқлайди.
Ёқилғи-энергия ресурслари устидан давлат назорати кучайтирилади
Бош прокурорнинг ёқилғи-энергия ресурсларидан фойдаланиш соҳасида қонунчиликка риоя этилиши ва унинг ижроси устидан назоратни амалга оширишга масъул бўлган ўринбосари лавозими киритилмоқда.